«Πολυβόλο» τα κορίτσια του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας κόντρα στο 2ο ΓΕΛ Κιλκίς και…φόρτσα τετράδα!

Με εντυπωσιακό σκορ, η ομάδα ποδοσφαίρου κοριτσιών του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας πέτυχε άλλη μία θαυμάσια νίκη πρόκριση σήμερα (3/5) το μεσημέρι κόντρα στο 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας και βρίσκεται μια νίκη μακριά από τις τέσσερις καλύτερες ομάδες της  Ελλάδας!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Κατόπη, παρότι προερχόταν από το ταξίδι στη Χαλκίδα χθες (2/4) και το εμφατικό 0-4 κόντρα στο 4ο ΓΕΛ Χαλκίδας, κατάφερε να επικρατήσει σήμερα με το εντυπωσιακό 6-4 (!) και να γράψει τη δική του ιστορία ως πρωταθλήτρια Καρδίτσας και Θεσσαλίας!

Πλέον τη Δευτέρα (7/5) στη Θεσσαλονίκη, οι Καρδιτσιώτισσες θα αντιμετωπίσουν το Αριστοτέλειο Κολλέγιο για μια θέση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της χώρας.

Στο ματς που έγινε στο γήπεδο της Κρανιάς σε πολύ καλές συνθήκες για ποδόσφαιρο, οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα χορταστικό 70λεπτο με συνολικά δέκα γκολ και δύο δοκάρια, με κύριο γνώρισμα της αναμέτρησης το πάθος αλλά και την εκατέρωθεν αυταπάρνηση, αφού ακόμη και όταν οι Καρδιτσιώτισσες γύρισαν το ματς από το 0-1 στο 3-1 του ημιχρόνου και έπειτα στο 6-3, οι φιλοξενούμενες κατάφερναν να μειώνουν και να δίνουν συνεχώς νέα τροπή στο ματς.

Αυτό που  τελικά μέτρησε ήταν η μεγάλη θέληση της ομάδας του Γιώργου Κατόπη που όχι μόνο δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα των Κιλκισιωτών αλλά απάντησε άμεσα και έκανε ανατροπή ψυχής.

Η Ρωμανίδου στο 7′ με κεφαλιά μετά από σέντρα της Νικολαΐδου έβαλε μπροστά την ομάδα  του Ιορδάνη Ασαρίδη που έδειξε ότι δε θα είναι εύκολη λεία.

Όμως, το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας αντέδρασε άμεσα και μόλις στο 8′ έκανε τον 1-1, με την Γιαμαλή σε μεγάλα κέφια να περνά όποια αντίπαλο βρήκε μπροστά της και να πλασάρει επιτυχημένα.

Στο 16′ όλα γύρισαν «τούμπα» για τις πρωταθλήτριες Θεσσαλίας αφού από την πίεση των γηπεδούχων, η Κουτσώνα έκλεψε την μπάλα ψηλά και μοίρασε στην Ξάνθη, η οποία δε δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-1!

Δευτερόλεπτα μετά το γκολ προβαδίσματος του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας, το 2ο ΓΕΛ Κιλκίς «άγιγξε» το 2-2, όταν η Διαμαντίδου με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της Παπαθανάση.

Στο 26′ η Γιαμαλή ήταν και πάλι δραστήρια καταφέρνοντας μετά από πάσα της Θάνου να τελειώσει ιδανικά μία ανάπτυξη των γηπεδούχων για το 3-1 που έδωσε προβάδισμα ψυχολογίας στο ημίχρονο στην ομάδα του Γ. Κατόπη.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα κυλούσε με το 4ο ΓΕΛ να υπερασπίζεται το υπέρ του σκορ, φτάσαμε στο 43′ όπου οι φιλοξενούμενες έδωσαν νέο ενδιαφέρον, όταν μείωσαν στο 42′ με σουτ της Εμμανουηλίδου για το 3-2!

Σε εκείνο το σημείο, όμως οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση σε κάθε προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ξαναμπούν στο ματς, δείχνοντας ότι ήθελαν πολύ την πρόκριση. Έτσι, στο 45′ η Γιαμαλή εκτέλεσε φάουλ, η Ξάνθη πήρε την κεφαλιά, εκμεταλλευόμενη το ύψος της και έκανε το 4-2!

Στο 48′ η ομάδα του Ιορδάνη Ασαρίδη πίεσε να επανέλθει στο ματς και είχε δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τη Ρωμανίδου.

Επτά λεπτά αργότερα, η ασταμάτητη Γιαμαλή έκανε το 5-2, φτάνοντας στο χατ-τρικ και έγειρε οριστικά τις ισορροπίες υπέρ των «Κόκκινων».

Μέχρι το τέλος του ματς, οι φιλοξενούμενες δεν πλησίασαν ξανά τη διαφορά στο ένα γκολ, μειώνοντας σε 5-3 στο 66′ με τη Βασιλειάδου που μπήκε ωραία στην περιοχή και πλάσαρα διαγώνια.

Τρία λεπτά αργότερα, η Κρικέλη με ατομική ενέργεια και πολύ όμορφο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-3, ενώ παρά τη διαφαινόμενη ήττα-αποκλεισμό, το 2ο ΓΕΛ Κιλκίς μείωσε στο τελικό 6-4 με την αρχηγό Νικολαΐδου στο 71′ που πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ έξω από την περιοχή, περνώντας την μπάλα πάνω από την Παπαθανάση.

Τα γκολ: 8′, 26′, 52′ Γιαμαλή, 16′, 45′ Ξάνθη, 69′ Κρικέλη – 7′ Ρωμανίδου, 42′ Εμμανουηλίδου, 66′ Βασιλειάδου, 70+1′ Νικολαΐδου.

4ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Κατόπης): Παπαθανάση, Κεραμάρη, Θάνου, Σιαμπαλιώτη, Μπαλωμένου, Κουτσώνα, Μανούκα (70′ Καπράνα), Γιαμαλή, Ξάνθη, Κρικέλλη, Κάια (36′ Σκοτίδα).

2ο ΓΕΛ Κιλκίς (Ιορ. Ασαρίδης): Μέλανι, Νικολαΐδου, Ιωαννίδου, Βασιλειάδου, Πουλιοπούλου, Μουρουζίδου, Εμμανουηλίδου, Τσουρρή (36′ Καλέση-69′ Μπραχιμετάι), Τζιτζίδου, Διαμαντίδου, Ρωμανίδου.

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.