Karditsa Sportiva

«Πνίγηκε» στα Χανιά η Αναγέννηση (photos)

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε σήμερα (24/11) το απόγευμα στο γήπεδο των Περιβολίων η Αναγέννηση και μοιραία ηττήθηκε με 2-0 από την ομάδα του ΑΟ Χανίων, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Football League.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο παιχνίδι δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους και με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα ο Λιρόι Λίτα δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από την εστία του Κουτσόπουλου. Στο 19’ και πάλι ο Αφρικανός – με Βρετανική υπηκοότητα – ποδοσφαιριστής συνδυάστηκε όμορφα με τον – πρώην «κιτρινόμαυρο» – Μαμούτ Σαίν αλλά δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός, ενώ πέντε λεπτά μετά οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα. Ο Μασάδο εκτέλεσε φάουλ, ο Κουτσόπουλος απέκρουσε, με τη μπάλα να φτάνει στον Γκέσιο που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο 29’ η Αναγέννηση έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μοσχάκης έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα «έγλειψε» το δοκάρι του Μπλάζιτς και έφυγε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Πιτταρά λίγο αργότερα. Στο 35’ λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, όταν και πάλι ο Γκέσιος εκμεταλλεύτηκε το γέμισμα του Μασάδο και πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ρούσσης, και με τον Κουτσόπουλο εξουδετερωμένο, απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45’ ο Μπλάζιτς πρόλαβε και διόρθωσε το λάθος του Διαμαντόπουλου πριν ο Πιτταράς γίνει απειλητικός, ενώ ένα κόρνερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πέρασε ανεκμετάλλευτο για το συγκρότημα του Σάκη Θεοδοσιάδη, με τους «κυανόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ.

xania anagennhsh 2015-16 (2)

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν την Αναγέννηση, αφού στο 50’ ο Μπριλάκης διπλασίασε με κεφαλιά τα τέρματα της ομάδας του, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μασάδο και πάλι, ενώ σε φάση καρμπόν στο 55’ ο Κουτσόπουλος νίκησε τον Λίτα, αποσοβώντας το τρίτο γκολ. Ο Καρδιτσιώτης πορτιέρο μάλιστα, κράτησε ζωντανούς τους «κιτρινόμαυρους» στο δίλεπτο-φωτιά των Κρητικών, όταν αρχικά στο 66’ έδιωξε σε κόρνερ το γυριστό σουτ του Γκέσιου και στη συνέχεια βρήκε όσο χρειαζόταν τη μπάλα μετά την κεφαλιά του ίδιου ποδοσφαιριστή ώστε να τη στείλει στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Υφαντή να απομακρύνει στη γραμμή την προσπάθεια του Λίτα.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους προβάδισμα δίνοντας χώρους στην Αναγέννηση, με τον Μπλέντι στο 70’ να κάνει ωραία προσπάθεια και σέντρα από τα αριστερά αλλά ο Διαμαντόπουλος απομάκρυνε την τελευταία στιγμή προ των επιθετικών των φιλοξενουμένων, ενώ στο 77’ ο Μπλάζιτς δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα μετά από σουτ του Κισκαμπάνη.

Με μόλις δέκα λεπτά αγώνα να απομένουν, οι «κιτρινόμαυροι» βγήκαν μπροστά προσπαθώντας να πετύχουν το γκολ που θα τους ξαναβάλει στο παιχνίδι και στο 87’ ο Σαίν βρήκε άδειο γήπεδο μοιράζοντας την κατάλληλη στιγμή στον Δεινόπαπα, το πλασέ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μπλέντι ένα λεπτό αργότερα.

Στον χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα των Χανίων να παίρνει τη μεγάλη νίκη που την έφερε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και την Αναγέννηση να σκέφτεται ήδη το παιχνίδι του Σαββάτου (28/11) με τον Αχαρναϊκό για τη 10η αγωνιστική της Football League.