Πλήρωσε το κακό β’ ημίχρονο ο ΑΣΚ!

Ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ δεν τα κατάφερε στην Αγιά και ηττήθηκε με 73-57 τερματίζοντας σερί τριών συνεχόμενων νικών.

Δείτε ΕΔΩ εκτενές φωτορεπορτάζ
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τι δήλωσε ο Γρηγόρης Γιασσάρης μετά το τέλος του ματς

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα δεν είχε καθαρό μυαλό στο β’ ημίχρονο, εκεί που η διαφορά άνοιξε για τους γηπεδούχους.

Σε ένα κλασικό ντέρμπι, όπως αυτό επιτάσσει η κοινή πορεία των δύο ομάδων τα τελευταία τέσσερα χρόνια, η ατμόσφαιρα ήταν «καυτή» με τον κόσμο της Καρδίτσας να ακολουθεί την ομάδα στην Αγιά και να ενθαρρύνει την προσπάθεια των παιχτών, σε ένα κατάμεστο κλειστό, αλλά με το τελικό αποτέλεσμα να μην είναι το επιθυμητό.

Το ματς είχε ένταση, εκατέρωθεν τεχνικές ποινές στο 1ο ημίχρονο, πολλά φάουλ και δυναμισμό, κρατώντας σε εγρήγορση το κοινό, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τα ριμπάουντ, να παρουσιάζονται πιο εύστοχοι από την περιφέρεια, κυρίως στο 3ο δεκάλεπτο, όπου ξέφυγαν στο σκορ και να δημιουργούν καταστάσεις αιφνιδιασμού, σε ένα χρονικό σημείο που τίποτα δε δούλεψε όπως θα ήθελε ο ΑΣΚ.

Το 1ο πεντάλεπτο του ματς ήταν αρκετά νευρικό, με μεγάλες σε διάρκεια επιθέσεις και κακές επιθετικές επιλογές για το 5-5. Σε αυτό το σημείο, ο Σεραφείμ Θέος είχε ήδη δύο (αυστηρά) προσωπικά φάουλ και καθηλώθηκε μέχρι το 17′ στον πάγκο, αποδυναμώνοντας τον ΑΣΚ στα ριμπάουντ. Ο ΑΣΚ πέρασε για πρώτη και μοναδική φορά μπροστά στο σκορ (6-8) και έπειτα  είδε τους γηπεδούχους με τρίποντο του Τσιαμπαλή στο 8′ και μπάσιμο του ίδιου παίχτη, την ώρα που ο Μαυρογιάννης είχε δεχτεί χτύπημα εκτός φάσης χωρίς να διακοπεί το παιχνίδι, με το σερί του Ερμή να φτάνει στο 11-3, για το 18-11 στο 9′. Ο Τριχόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 20-14, αλλά πέντε διαδοχικοί πόντοι του Μιλόγιεβιτς και στην αντίπερα, Τζόρτζεβιτς και Μαυρογιάννης με δίποντα διαμόρφωσαν το 25-18 του α’ δεκαλέπτου.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Τζόρτζεβιτς (25-21), αλλά ο Λόλας «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο για το 28-21 στο 12′. Οι βολές του Λεπενιώτη έφεραν το σκορ στο 28-23 μετά από τεχνική ποινή στον Τριανταφύλλου, όμως στην επόμενη φάση ο Τσιαμπαλής με τρίποντο ανέβασε το σκορ στο 31-23 και για πρώτη φορά στο +10, για το 34-24 στο 15′. Με βολές του Αμπαρά και τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Μαυρογιάννη, το σκορ έγινε 35-31 στο 17′, ωστόσο, το γκολ-φάουλ του Τσιαμπαλή δημιούργησε ξανά διαφορά ασφαλείας για τους γηπεδούχους (39-31).

Κάπου εκεί, ο ΑΣΚ αντέδρασε επιτυχημένα, είδε τον Νταλό να αποβάλλεται με πέντε προσωπικά φάουλ, αλλά και τον Γενικό του Αρχηγό, Γιώργο Τσιαμούρα να οδηγείται εκτός παρκέ. Τελικά με πόντους του Καμαριώτη ο ΑΣΚ πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με 41-36.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους αλλά ολοκληρώθηκε με τα χειρότερα δυνατά δεδομένα. Ο ΑΣΚ μείωσε από το «ζωγραφιστό» με τους Τζόρτζεβιτς, Θέο σε απόσταση βολής (41-40) στο 22′ αλλά αυτή ήταν μόνο μια μικρή αντίδραση, καθώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Κομμάτος με τρίποντο έδωσε το έναυσμα να ξεφύγει ο Ερμής στο σκορ, ο Καλλές με γκολ-φάουλ έδωσε ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στην ομάδα του και ο Δεμερτζής διαμόρφωσε στο 24′ το 49-40.

Παρότι ο ΑΣΚ μείωσε με τον Θέο σε 51-42 και  αμέσως μετά σε 53-44, η διαφορά από το 27′ και έπειτα διαμορφώθηκε σε διψήφια τιμή υπέρ του Ερμή, δίχως ποτέ να υποχωρήσει σε μονοψήφιο αριθμό. Ο ΑΣΚ δεν είχε καθαρό μυαλό μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, παρουσίασε αργές επιστροφές, κακές επιθετικές επιλογές και στην αντίπερα, ο Ερμής έχοντας αυτοπεποίθηση για τη διαφορά που έχτιζε, δοκίμασε «μεγάλα» σουτ, τα οποία βοήθησαν ώστε το σκορ να γίνει 62-46 με τη συμπλήρωση της 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο, ο ΑΣΚ μπήκε με τρίποντο του Αμπαρά για το 62-49, αλλά στα επόμενα τρία λεπτά, το σκοράρισμα περιορίστηκε εκατέρωθεν, κυρίως λόγω αστοχίας αλλά και επιθέσεων που ολοκληρώνονταν μετά τα πέντε δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στη διαφορά (64-49 από προσπάθεια του Δεμερτζή, 68-52 στο 37′).

Το 70-52 στο 38′ ήταν και η μέγιστη τιμή της διαφοράς στον αγώνα και κάπου εκεί ο ΑΣΚ αποδέχτηκε την έκβαση του αγώνα,  αλλά έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίχτες που χρειάζονται να ενισχύσουν την αγωνιστικότητά τους ενόψει συνέχειας.

Ο Τριχόπουλος μείωσε σε 70-57, ο Τσιαμπαλής διαμόρφωσε το τελικό 73-57 που φέρνει την ομάδα της Αγιάς στην 9η θέση κι ενώ εκκρεμεί η απόφαση της έφεσης (θα εκδικαστεί στις 8/3)  για τον μηδενισμό που δέχτηκε στο παιχνίδι με τον Χολαργό επειδή δεν κατέβαλε την αποζημίωση των διαιτητών (όπως αποφασίστηκε σε πρώτο βαθμό).

Από την άλλη μεριά, ο ΑΣΚ παρέμεινε 13ος αλλά περιμένει επίσης την απόφαση για το ματς με την Καστοριά, το οποίο είτε θα επαναληφθεί από την αρχή, είτε από συγκεκριμένο χρονικό σημείο και έπειτα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-36, 62-46, 73-57

Ερμής Αγιάς (Γρ. Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 23 (4/5 τριπ.), Χρυσόπουλος 3, Δεμερτζής 9 (1/7 τριπ.), Καλλές 8, Κόμματος 12 (2/3 τριπ., 2/3 τριπ,, 10 ριμπ,, 2 κοψ.), Νταλός, Τριανταφύλλου 2, Μιλόγεβιτς 11 (1), Παπαδόπουλος, Λόλας 5 (5 ριμπ.)

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 9, Λεπενιώτης 5, Ψαρόπουλος, Μαυρογιάννης 8 (5 ασίστ), Παππάς, Αμπαράς 8 (1/5 τριπ,), Καμαριώτης 3, Παπαδόπουλος 5, Τριχόπουλος 8 (2/6 τριπ,), Θέος 11 (5/6 διπ., 5 ριμπ.) Κουρέπης.