Πικρή ήττα στη Στυλίδα για τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου

Ήττα που τον υποβάλλει σε υποχώρηση στη βαθμολογία υπέστη στη Στυλίδα ο Απόλλων Μακρυχωρίου.

Η ομάδα του Θάνου Θεοδώρου ηττήθηκε με 2-0 από τον ΑΟ Στυλίδας για τη 16η αγωνιστική, έχοντας δεχτεί ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με εκείνο που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους να προκαλεί έντονα παράπονα στους πρωταθλητές ΕΠΣ Καρδίτσας.

Ο αγώνας αδικεί ξανά την ομάδα του Μακρυχωρίου, αυτή τη φορά όχι μόνο λόγω εμφάνισης αλλά και λόγω του τρόπου με τον οποίο ήρθε το 1-0 και έδωσε προβάδισμα ψυχολογίας στους Φθιώτες.

Συγκεκριμένα υποδείχτηκε παράβαση στον Ισούφη, με τον αμυντικό του Απόλλωνα να απορεί για τον καταλογισμό και έτσι στο 24′ ο Χαλαστάνης ευστόχησε για το 1-0.

Αμέσως μετά την εξέλιξη αυτή, ο Απόλλων είχε τεράστια ευκαιρία, όταν στο 27′ ο Κατσιγιάννης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μυργιώτης έπιασε κεφαλιά με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, είχαν την κατοχή της μπάλας, δίχως τη μεγάλη φάση, με τον ΑΟ Στυλίδας να «κλείνεται» προσπαθώντας να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ.

Τελικά, στο 89′ ο Μπουσάι και σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, έγινε το 2-0, που έφερε τον ΑΟ Στυλίδας στο -1 από το όριο της παραμονής, τη οποίο, πλέον συνθέτει ο Απόλλων Μακρυχωρίου.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Θ. Θεοδώρου): Γεωργαντζάς, Ισούφης, Τζιλός, Τσιμπούκας, Κατσιγιάννης, Τσιχαράπης (46′ Δ. Τεντολούρης), Αλ. Κρανιώτης, Απ. Τεντολούρης, Κότσωβος (46′ Κοντοβάς), Μυργιώτης, Εμβελέ (68′ Ξέρρας).

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΣ Μετέωρα 0-3 α.α.
Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου 1-2 (45′ Κωτσιαρίδης – 39′ πεν., 68′ Μάντζιος)
Νίκη Βόλου – ΑΟ Σελλάνων 2-0 (64′ Μαντζίρης, 89′ Κέρι)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – ΓΣ Αλμυρού 2-1 (57′ Αποστολίδης, 61′ Κατσαμάγκας – 6′ Αναστασίου)
ΑΟ Στυλίδας – Απόλλων Μακρυχωρίου 2-0 (24′ πεν. Χαλαστάνης, 89′ Μπουσάι)
Φωκικός – Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-1 (60′ πεν. Τσακάλι)
Θησέας Αγριάς – Αστέρας Ιτέας 1-2  (51’ Οικονόμου – 75’ Αντωνόπουλος, 88’ πέν. Κακκαβάς)

14. Αναγέννηση Καρδίτσας 1 15 0 1 15 7:46

*Έχουν έναν αγώνα λιγότερο. Εκκρεμεί ο αγώνας ΑΣ Μετέωρα – Αστέρας Ιτέας της 14ης αγωνιστικής που έχει ορισθεί για τις 30 Ιανουαρίου.