Πικρή ήττα για ΑΣΚ από τον Αμύντα στο φινάλε

Ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ γνώρισε την ήττα από τον Αμύντα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Δείτε ΕΔΩ highlights από την αναμέτρηση σε βίντεο
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Αλέξη Ζαβού μετά τον αγώνα

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα ηττήθηκε με 74-75 και υποχρεώθηκε στην πρώτη της εντός έδρας ήττα.

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος ο Αθηναϊκός αντίπαλος κατάφερε να περάσει από την Καρδίτσα και μάλιστα σε ένα πανομοιότυπο σε εξέλιξη παιχνίδι, με δραματικό φινάλε.

Η ομάδα της Καρδίτσας φάνηκε επηρεασμένη απο τη διακοπή του πρωταθλήματος, βλέποντας τον Κακλαμάνο να δέχεται αγκωνιά στη μέση και να χάνει σχεδόν όλο το β’ ημίχρονο, σε ένα ματς που συνοδεύτηκε από πολλά φάουλ και ένα δίποντο του Κερασοβίτη στο 39′ που έκανε το σκορ 66-69 αλλά με την επίθεση των φιλοξενούμενων να έχει εκπνεύσει, όμως το καλάθι να κατακυρώνεται.

Ο ΑΣΚ, έτσι, έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή (!) της βαθμολογίας, μετά τα σημερινά αποτελέσματα που δείχνουν ότι το φετινό πρωτάθλημα δεν έχει φαβορί και χαρακτηρίζεται από πολύ λεπτές ισορροπίες.

Ο Αμύντας εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο βαθμό την εμπειρία του και πήγε το ματς στα δικά του «κυβικά», αφού πάγωσε το ρυθμό και κατάφερε να φτάσει στην τρίτη του φετινή νίκη.

Παρότι οι αριθμοί του αγώνα είναι ισορροπημένοι σε μεγάλο βαθμό, η ομάδα του Αλέξη Ζαβού είχε έξι παραπάνω βολές και πέντε περισσότερα κλεψίματα, παρότι υπέπεσε σε δύο περισσότερα λάθη έναντι του ΑΣΚ (11 με 13).

Το ματς είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα και στο φινάλε ο Αμύντας πήρε ένα προβάδισμα που ήταν δύσκολο να ανατραπεί λόγω έλλειψης χρόνου.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα προβάδισμα 0-7, ενώ ο ΑΣΚ «απάντησε» με εντυπωσιακό τρόπο, κάνοντας με δικό του σερί 16-7, το 16-14. Ακολούθησε νέο μίνι σερί του Αμύντα 0-5 για το 16-19 της α’ περιόδου.

Το β’ δεκάλεπτο είχε το ξεκίνημα του πρώτου, καθώς ο Αμύντας προσπέρασε ξανά για το 20-25 στο 14′, βλέποντας τον Βαρδιάνο να συνδέεται με το καλάθι και τον ΑΣΚ να παρουσιάζει αδυναμία στις βοήθειες στη ρακέτα.

Το μομέντουμ σε αυτή την περίοδο συνέχιζε να είναι υπέρ των Αθηναίων που αν και είδαν τον ΑΣΚ να μειώνει σε 33-36 και 36-41, ο Διαμαντόπουλος με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 36-44 του ημιχρόνου.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τον ΑΣΚ να προσπαθεί να τρέξει και να είναι πιο πιεστικός στην άμυνά του, με αποτέλεσμα να φτάσει με σερί 8-2 στο 44-46. Γρήγορα, όμως ο Αμύντας ανέκοψε το μομέντουμ των γηπεδούχων και με μίνι σερί 0-5 έφτασε στο 44-51.

Οι Καρδιτσιώτες, με τη βοήθεια και  του κόσμου που άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση, κατάφεραν με τους Μαγκουνή, Παπαδόπουλο και  Κακλαμάνο να μειώσουν εκ νέου σε 52-53 αλλά δεν προσπέρασαν, σε διάστημα που χάθηκαν αρκετές βολές (συνολικά στο ματς 13/24).

Έτσι, ο Αμύντας στο «κενό διάστημα» του αγώνα κατάφερε να σημειώσει άλλα δύο καλάθια και να πάει στον πάγκο στο 30′ με σκορ 55-59.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον ΑΣΚ να δυσκολεύεται αρκετά να βρει επιθετικές λύσεις, ελλείψει Κακλαμάνου και έτσι ο Αμύντας ξέφυγε με 55-63.

Στο επόμενο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν τεράστια προσπάθεια και στο 38′ προσπέρασαν με…περιπετειώδες τρίποντο του Κώστα Παππά (προηγήθηκε τρίποντο του Σαριμπαλίδη και διείσδυση του Μαγκουνή) που ξεσήκωσε το κοινό και τους συμπαίχτες του για το 64-63!

Παρόλα αυτά, ο Αμύντας κατάφερε με το καλάθι που προαναφέραμε στο 39′ να περάσει μπροστά με 66-69 με τον Κερασοβίτη και έπειτα με 68-73 χάρη στον Βαρδιάνο, αποκτώντας μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Ακολούθησε τάιμ-άουτ από τον Γιάννη Τζήμα, το τρίποντο του Μόκφορντ για το 71-73 και το άμεσο φάουλ που οδήγησε τον Αμύντα με τον Τοπάλι στις βολές, ο οποίος είχε 2/2. Νέο τρίποντο από τον Μόκφορντ που μείωσε σε 73-75 και στα 2,1″ έγινε φάουλ στον Βαρδιάνο, ο οποίος αστόχησε και στις δύο βολές, με τον Μαγκουνή να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να σουτάρει πίσω από το κέντρο χωρίς τύχη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-44, 55-59, 74-75

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 6 (2/7 τριπ.), Γράβας 5, Παπαχρήστος 4, Μαυρογιάννης 6 (7 ασίστ), Παππάς 3 (1/1 τριπ.), Κακλαμάνος 13 (2/4 τριπ.), Καρράς 2, Παπαδόπουλος 10 (4/7 διπ.), Καλλές 4, Σαριμπαλίδης 3 (1/3 τριπ.), Μαγκουνής 18 (6/10 διπ., 1/1 τριπ., 8 ριμπ.).

Αμύντας (Αλ. Ζαβός): Ζούπας 8 (6 ασίστ), Καμπούρης 6, Τοπάλι 13 (3/5 διπ., 1/3 τριπ.), Διαμαντόπουλος 8 (2/2 τριπ.), Καλδής 2, Βαρδιάνος 16 (3/7 τριπ., 5 ριμπ.), Κερασοβίτης 6, Κουκουνιάς 11 (1/3 τριπ., 10 ριμπ.), Μπάρμπας 3 (1/4 τριπ.), Γκαβανόπουλος 2, Μέλιος.