Πικρή ήττα από τον Ίκαρο Λάρισας για τον Ολυμπιακό Καρδίτσας

Με ήττα επιστρέφει από τη Νεάπολη της Λάρισας ο Ολυμπιακός Καρδίτσας για τη 12η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Τάκη Καλογριανίτη αντιμετώπισε τον Ίκαρο και ηττήθηκε με 52-47, έχοντας παράπονα για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις, κυρίως για το συσχετισμό στις εκτελέσεις βολών.

Σε ένα «κλειστό» ματς με χαμηλό σκορ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και 5 πόντους, αλλά δεν έφτασε στο ροζ φύλλο, συνεχίζοντας με τη δεύτερη διαδοχική του ήττα, αμφότερες στα σημεία.

Με τον Ζαγανά να επιστρέφει στα ματς, έστω και αν στερήθηκε προπονήσεων αλλά τον Μίλτο Βασιλείου να είναι εκτός, ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη προσπάθεια στο 3ο δεκάλεπτο, όταν και μετέτρεψε το -4 (24-20) στο 20′ σε 33-38 στο 29′ για το 37-40, στο πέρας της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν οι Ερυθρόλευκοι οδήγησαν τον Ίκαρο στις βολές και το 52-47 υποχρέωσε την ομάδα της Καρδίτσας να υποχωρήσει στην 5η θέση, έχοντας πλέον δύο νίκες διαφορά από τον σημερινό του αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-08, 24-20, 37-40, 52-47

Ίκαρος Νεάπολης (Τσιρινδάνης): Πάνος, Σπανός, Λιάλιος 4 (1), Καραγιάννης 12, Πατουλιώτης 6, Καρακώστας, Γκορτσίλας 7, Ανδρίκος 11, Μπίλλης 6 (1), Κυριακάκης, Παπαλέξης, Αγκαφωνίτης 6.

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης): Ντενησιώτης, Τσούκας, Βούλγαρης 9, Ζαγανάς 2, Παπαμαργαρίτης 4, Μπέκε 2, Κατσαρός, Ξένος 19 (4), Θ. Αμβροσίου, Παπανδρέας 9, Δεμερλιώτης 2, Γιαννακόπουλος.