Παραλίγο η ανατροπή της χρονιάς για Ελπίδες, ματσάρα κόντρα σε ΠΑΟΚ! (photos+video)

Χορταστικό θέαμα προσέφεραν στο ντέρμπι κορυφής Ελπίδες Καρδίτσας και ΠΑΟΚ για την 16η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών. Η ομάδα του Τάκη Κουτσονάσιου φιλοξένησε τις Θεσσαλονικιές στο γήπεδο του Προαστίου και μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, ισοφάρισε σε 2-2, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για την απόλυτη ανατροπή, με κορυφαία το δοκάρι της Σίμου στις καθυστερήσεις!

elpides karditsas - paok 2015-16 (9)

Ο ΠΑΟΚ ήρθε στην Καρδίτσα ως η μοναδική ομάδα με 15×15 και χρειαζόταν τουλάχιστον έναν βαθμό για να διατηρήσει τη διαφορά των 7 πόντων από τις Ελπίδες και να στεφθεί πρωταθλητής. Το τελικό σκορ έδωσε στο Δικέφαλο του Βορρά τον τίτλο, ωστόσο το αποτέλεσμα μπορούμε να πούμε ότι αδικεί τις Καρδιτσιώτισσες, οι οποίες δέχτηκαν δύο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και θα μπορούσαν, χωρίς υπερβολή, να εξασφαλίσουν σκορ με θριαμβευτική έκταση!

elpides karditsas - paok 2015-16 (8)

Σε ένα παιχνίδι που η θερμοκρασία δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των παιχτριών και που παρακολούθησαν περίπου 400 θεατές, οι Ελπίδες μπήκαν πολύ καλά και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχες πήγαιναν πρώτες στην μπάλα, κατάφεραν με γρήγορο passing game να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να έχουν την κατοχή υπέρ τους. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έπαιρνε την ουσία στο α’ μέρος, πετυχαίνοντας δύο τέρματα και δημιουργώντας άλλη μία καλή στιγμή για γκολ.

elpides karditsas - paok 2015-16 (14)

Στο 5′ η προβολή της Μάρκου βρήκε στο πρόσωπο την Τσιλίκα και ακολούθως στο δοκάρι, για την πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης.

Στο 11′ η Χρυστοστόμου βρήκε με σκαφτή, διαγώνια μπαλιά την Κόγγουλη μέσα στην περιοχή, με την επιθετικό των Ελπίδων να επιχειρεί λόμπα και να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Κι ενώ οι Ελπίδες συνέχιζαν να πιέζουν για κάποιο γκολ, τελικά αυτό ήρθε για τις Μελανόλευκες. Η Δημητρίου με βαθιά μπαλιά βρήκε ψηλά την άμυνα των γηπεδούχων και η Ντιμιτρίεβιτς επωφελήθηκε, έφτασε μέχρι την περιοχή της Τσιλίκα και πλάσαρε ψηλά για το 0-1 στο 22′.

elpides karditsas - paok 2015-16 (10)

Με τη συμπλήρωση του ημίωρου, η Μάρκου μπήκε στην περιοχή σούταρε παράλληλα με το τέρμα και η Τσιλίκα μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα η Λιάκου από τα αριστερά επιχείρησε σέντρα-σουτ με την Πελετίδου να ελέγχει την μπάλα. Οι Ελπίδες συνέχιζαν να έχουν την κατοχή όμως η ψυχρολουσία ήρθε στο 42′. Από ένα μακρινό φάουλ μεταξύ πλάγιας γραμμής και κέντρου, η Δημητρίου εκτέλεσε απευθείας, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, σε μία φάση που η Τσιλίκα είχε αντίπαλο και τον ήλιο για το 0-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

elpides karditsas - paok 2015-16 (5)

Στην επανάληψη, οι Ελπίδες δεν πτοήθηκαν και μπήκαν δυνατά με σκοπό να πιέσουν τις πρωτοπόρους. Έτσι, μόλις στο 48′ η Κόλλια τροφοτόδησε την Κόγγουλη, η οποία με λόμπα, αυτή τη φορά δεν αστόχησε, μειώνοντας σε 1-2. Ακολούθησε δυνατό παιχνίδι με σκληρά αλλά στα πλαίσια του αθλητικού, μαρκαρίσματα, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να απειλήσει στην κόντρα επίθεση.

Στο 61′ η Κόγγουλη μπήκε την περιοχή από τα αριστερά και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα ξυστά από το δεξί δοκάρι της Πελετίδου.

elpides karditsas - paok 2015-16 (7)

Όσο η ώρα κυλούσε, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να διαχειριστεί την υπέρ του κατάσταση και να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του με τις Ελπίδες να είναι πιο απειλητικές. Στο 77′ η Κόντου σούταρε από μακριά με την Πελετίδου να μπλοκάρει. Αυτό ήταν κάτι σαν προειδοποίηση της νεαρής μεσοαμυντικού των Ελπίδων για το τι θα επακολουθούσε τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 81′ η Κόντου σημείωσε ίσως το γκολ της χρονιάς, όταν από εκτέλεση πλάγιου της Αλεξίου, η υψηλόσωμη διεθνής παίχτρια των Ελπίδων σούταρε δίπλα από τη γραμμή του πλάγιου άουτ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά στο δεξί κάθετο δοκάρι του ΠΑΟΚ και στην εστία της Πελετίδου για το 2-2!

elpides karditsas - paok 2015-16 (16)

Οι Ελπίδες πίεσαν ψηλά και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στις παίχτριες του Αλέξανδρου Κατικαρίδη. Με ανεβασμένη την ψυχολογία, η ομάδα του Τ. Κουτσονάσιου έφτασε κοντά στο 3ο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν σε εκτέλεση κόρνερ της Κόγγουλη, η Σίμου έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο για το τελικό 2-2.

Με τη λήξη του ντέρμπι οι Ελπίδες χειροκρότησαν τον κόσμο που βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο του Προαστίου, με τους φιλάθλους να ανταποδίδουν, ενώ οι παίχτριες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα γκολ: 48′ Κόγγουλη, 81′ Κόντου – 22′ Ντιμιτρίεβιτς, 42′ Δημητρίου

Κίτρινες: 60′ Πύθουλα – 29′ Κακαμπούκη

Ελπίδες Καρδίτσας (Τ. Κουτσονάσιος): Τσιλίκα, Γούλα, Σίμου, Αλεξίου, Πύθουλα, Λιάκου, Κόντου, Χρυσοστόμου, Κόλλια, Σρετένοβιτς, Κόγγουλη.

ΠΑΟΚ (Αλ. Κατικαρίδης): Πελετίδου, Γεωργίου, Χατζηγιαννίδου, Πελεκούδα, Δημητρίου, Μπράμε, Κακαμπούκη, Ελ. Γιάννου (80′ Αδαμάκη), Παντελιάδου (57′ Δ. Γιάννου), Ντιμιτρίεβιτς, Μάρκου.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Ατρόμητος – Τρίκαλα 0-0
Ελπίδες Καρδίτσας – ΠΑΟΚ 2-2 (48′ Κόγγουλη, 81′ Κόντου – 22′ Ντιμιτρίεβιτς, 42′ Δημητρίου)
Γλυφάδα – Άρης Θεσσαλονίκης 2-4 (Κόσσοβα, Τερζή – Πλέσιτς 3, Σπυριδωνίδου)
Χανιά – Αμαζόνες Δράμας 1-2 (68′ Καραμουσαδάκη – 20′ Μήτκου, 90′ Κοτσάκι)
Νέοι Εργοτέλη – Σεπολιακός 3-0 α.α