Παγκόσμια πρωταθλήτρια πανάξια η Γαλλία!

Η Ιστορία έγραψε ότι η Γαλλία είναι η νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, μετά το Μουντιάλ 2018 στην Ρωσία και 20 χρόνια μετά τον θρίαμβό της στο «σπίτι» της!

Οι «Πετεινοί» για δεύτερη φορά στην ιστορία τους έφτασαν στην κορυφή του κόσμου, επικρατώντας στον τελικό της Μόσχας με 4-2 επί της Κροατίας!

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, ο οποίος κατέκτησε τον τίτλο και ως ποδοσφαιριστής το 1998, ήταν πιο ουσιαστική, εκμεταλλεύτηκε τη φρεσκάδα αλλά και την εμπειρία της, με τους Βαλκάνιους να μένουν στην υπέρβαση της πρόκρισης στον τελικό (20 χρόνια πριν η παρέα του Σούκερ είχε φτάσει έως την τρίτη θέση) και να γνωρίζουν μία πικρή ήττα, βάσει της εικόνας του αγώνα αλλά και της συνολικής τους παρουσίας στα γήπεδα της Ρωσίας.

Η Κροατία που είχε καταφέρει να προκριθεί στον τελικό μετά από τρεις διαδοχικές παρατάσεις (δύο ματς μάλιστα κρίθηκαν στα πέναλτι) και που απέκλεισε τη χώρα μας στα μπαράζ, στο δρόμο για το μουντιάλ, κατάφερε να αντιδράσει στο αυτογκόλ του Μάντζουκιτς που έβαλε μπροστά τους Γάλλους στο 18′, ισοφαρίζοντας με δυνατό σουτ του Πέρισιτς μέσα από την περιοχή στο 28′ το οποίο άλλαξε ανεπαίσθητα πορεία, ακουμπώντας στην πλάτη του Βαράν.

Στο 38′ η  Γαλλία ανέκτησε τα ηνία του αγώνα όταν ο Γκριζμάν εκτέλεσε (ως σπεσιαλίστας) εύστοχα το πέναλτι που κέρδισαν οι «μπλε» από χέρι του Πέρισιτς μέσα στην περιοχή, παράβαση που υποδείχτηκε από τον Αργεντινό διαιτητή Πιτάνα με τη βοήθεια του VAR, με το 2-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Οι Γάλλοι μετά το πολύ δυνατό πρώτο 15λεπτο των  Κροατών στην αρχή της επανάληψης σταθεροποίησαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να δώσουν στη νίκη τους διαστάσεις θριάμβου.

Στο 59′ ο Πογκμπά βρήκε δίχτυα με φαλτσαριστό σουτ, νικώντας τον Σούμπασιτς που λόγω των συμπαικτών του δεν είχε καθαρό οπτικό πεδίο και ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Οι Γάλλοι έκαναν το 4-1 στο 65’ με ωραίο σουτ του Εμπαπέ εκτός περιοχής, σε φάση που φέρει ξεκάθαρη ευθύνη ο Σούμπασιτς, καθώς θα μπορούσε να είχε αντιδράσει καλύτερα. Μιμητής του ο Γιορίς, καθώς Γάλλος πορτιέρο, ξαναέδωσε «ζωή» στο παιχνίδι με παιδικό λάθος, αποφασίζοντας χωρίς λόγο να κάνει μια ντρίπλα ακριβώς μπροστά στην εστία του. Ο Μάτζουκιτς την κατάλαβε, του έκλεψε την μπάλα και σκόραρε για το 4-2 στο 69ο λεπτό.

Στα επόμενα λεπτά η Κροατία πίεσε, προσπάθησε για το ακατόρθωτο αλλά το σκορ δεν άλλαξε, όπως και η κατάληξη του τίτλου.

Στο 52′ το ματς διεκόπη προσωρινά από εισβολή μελών της οργάνωσης «Pussy Riot».

Ο λόγος της εισβολής, σύμφωνα με την οργάνωση, είναι ώστε να ζητήσουν:

1)Την απελευθέρωση πολιτικών κρατουμένων
2)Να μην φυλακίζονται άτομα για τα «like» που κάνουν στα social media
3)Να σταματήσουν οι παράνομες συλλήψεις σε διαδηλώσεις
4)Να επιτραπεί ο πολιτικός «ανταγωνισμός» στη Ρωσία
5)Να μην κατασκευάζονται ποινικές κατηγορίες και να φυλακίζονται άτομα χωρίς λόγο

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς(81’ Πιάτσα) – Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς – Ρέμπιτς(71΄ Κράμαριτς), Μόντριτς, Πέρισιτς – Μάντζουκιτς.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς – Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ – Πογκμπά, Καντέ (54’ Νζονζί) – Εμπαπέ, Γκριζμάν, Ματουιντί(73’ Τολισό) – Ζιρού (82΄ Φεκίρ).