Πήρε το ντέρμπι με τον Ερμή Αγιάς ο ΑΣ Καρδίτσας!

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ψυχωμένος ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ στο Θεσσαλικό ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Α2!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις από τον Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις από τον Κώστα Σαριμπαλίδη μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις από τον Θοδωρή Τσιλούλη μετά το τέλος του αγώνα

Η ομάδα της Καρδίτσας, μπροστά σε ένα κατάμεστο κλειστό της πόλης μας επικράτησε με 76-69 του Ερμή Αγιάς, επιστρέφοντας στις νίκες, χάρη σε ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο και τον Κακλαμάνο να σημειώνει σε αυτό το διάστημα 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα (20π. και 6/9 συνολικά), κάνοντας τη διαφορά για τους γηπεδούχους που είχαν άξιους συμπαραστάτες τους Γράβα (13π. 3/4 τρίποντα) και Μαγκουνή (νταμπλ-νταμπλ 16π., 10 ριμπάουντ).

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΑΣΚ έχει πλέον πέντε νίκες και τρεις ήττες, όσες και ο σημερινός αντίπαλός του, τον οποίο «λύγισε» έχοντας πολύ καλά ποσοστά από τα 6,75μ (12/22) αλλά σε άλλο ένα ματς κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα σε ό,τι αφορά τις ελεύθερες βολές (10/21).

Χωρίς τον Γιώργο Μαυρογιάννη για δεύτερο διαδοχικό ματς, αλλά τον Ερμείδη να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και παρά τα 19 του χρόνια να αγωνίζεται με μεγάλη αυτοπεποίθηση και να προσφέρει πολύτιμες λύσεις σε δημιουργία και σκορ, ο ΑΣΚ προσπέρασε στην τελευταία περίοδο, «κλείδωσε» τον πολύ καλό μέχρι εκείνο το διάστημα, Νέστορα Κόμματο (τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ αλλά και 1/10 τρίποντα) και προσπέρασε με τρία διαδοχικά τρίποντα του Κακλαμάνου που ξεσήκωσαν το φίλαθλο κοινό.

Η ανατροπή, πάντως, θα μπορούσε να έρθει νωρίτερα, καθώς ο ΑΣΚ έχασε κάποια εύκολα ριμπάουντ, είχε χαμηλότερο του 50% ποσοστό στο βολές και είδε τον Ερμή, ειδικά στο α’ ημίχρονο να βγάζει αιφνιδιασμούς και να μετρά διπλάσια κλεψίματα συνολικά στην αναμέτρηση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ερμή Αγιάς να βρίσκει το με τον Νταλλό να βρίσκει ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 3-9.

Γρήγορα όμως ο ΑΣΚ κατόρθωσε από τα 6,75μ να μαζέψει τη διαφορά και να ισοφαρίσει σε 13-13, χάρη σε προσπάθειες των Σαριμπαλίδη, Γράβα και Κακλαμάνο.

Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα με τους Κόμματο, Τσιαμπαλή και Τριανταφύλλου βρήκε εύκολους διαδρόμους προς το καλάθι για το 13-19.

Η  συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στη ζώνη που εφάρμοσε ο Ερμής και με τους Ερμείδη, Μαγκουνή και Κακλαμάνο ανέκαμψαν, περνώντας μπροστά με 22-21, έως ότου το buzzer-beater τρίποντο του Κούκσικς βάλει μπροστά στο φινάλε της 1ης περιόδου την ομάδα της Αγιάς με 22-24.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Μαγκουνής επανάφερε σε ισορροπία το σκορ (22-22), με τον Ερμή να ευστοχεί σε τρίποντο με τον Τζόλο για τον 24-27. Η είσοδος του Παπαχρήστου έδωσε ώθηση σε άμυνα και επίθεση για το 31-29 στο 14’.

Ο Ερμής βρήκε τον τρόπο μετά και το τάιμ-άουτ του Σκαραφίγκα να τρέξει μίνι σερί 0-6 και να προσπεράσει για το 31-35.

Παρόλα αυτά ο ΑΣΚ αντέδρασε με τον ίδιο τρόπο και με δικό του σερί 5-0 χάρη στους Μαγκουνή και Γράβα έκανε το 36-35.

Από εκεί και έπειτα, η τιμή του σκορ διατηρήθηκε σα αυτά τα επίπεδα, με τον Μαγκουνή να διατηρεί τον ΑΣΚ μπροστά με 40-39, με τον Σπυρόπουλο να ευστοχεί σε buzzer beater και να διαμορφώνει το 40-41 του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, κυριάρχησαν οι άμυνες, η αστοχία και τα λάθη με αποτέλεσμα ο ΑΣΚ, αν και είχε ευκαιρίες να περάσει μπροστά στο σκορ, να βρεθεί πίσω με 44-49, χάρη σε προσπάθειες του Τσιλούλη.

Όμως, τα τρίποντα του Κακλαμάνου και του Ερμείδη έφεραν το σκορ στο 52-54 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο χρειάστηκε να περάσει 1:12 για να δούμε το πρώτο καλάθι, με τον Κακλαμάνο με ντράιβ να κάνει το 54-54.

Κόμματος και Μαγκουνής είχαν από δύο προσωπικές προσπάθειες στο καλάθι που διατήρησαν το ισόπαλο σκορ (56-56), με τον Παπαχρήστο στο 33’ να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ από τον Σπυρόπουλο και με ½ βολές να βάζει μπροστά στο σκορ τον ΑΣΚ με 57-56, μετά από το 19’. Στην επαναφορά ο Κακλαμάνος ευστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή για το 60-56.

Το ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε αφού ο Κούκσικς μιμήθηκε τον Κακλαμάνο αλλά εκείνος στην επόμενη φάση απάντησε για το 63-59 στο 34’. Το κρεσέντο του Κακλαμάνου συνεχίστηκε με το τρίτο εύστοχο τρίποντο για το 66-59, ενώ το γκολ-φάουλ του Μαγκουνή ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά για το 68-59 που ήταν η μέγιστη για οποιαδήποτε ομάδα στο παιχνίδι.

Ο Ερμείδης με ½ βολές (σε μία εξαιρετικά άστοχη ημέρα για τον ΑΣΚ από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας») έκανε το 69-59, για πρώτη φορά διψήφια τιμή στο ματς στο 35’.

Το τρίποντο του Τριανταφύλλου (69-62) βρήκε ξανά «ανταπόδωση» από τον κορυφαίο -σήμερα- Κακλαμάνο που με νέα τρίποντη «βόμβα» έκανε το 72-62 στο 37’.

Ο Ερμής για ένα δίλεπτο στάθηκε άστοχος με τον Κόμματο, κυρίως με προσπάθειες για τρίποντα, ενώ ο Ερμείδης με ντράιβ στο 38’ διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή για το 74-64.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ερμής με τρίποντο στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 74-69, με τον Γράβα να κερδίζει φάουλ για να σταματήσει ο χρόνος και με 2/2 βολές να κάνει το τελικό 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 40-41, 52-54, 76-69

ΑΣ Καρδίτσας (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ (0/4 διπ., 0/1 τριπ.), Γράβας 13 (3/4 τριπ,), Παπαχρήστος 4 (1/2 τριπ., 5 ριμπ.), Παππάς, Κακλαμάνος 20 (6/9 τριπ.), Παπαδόπουλος 2 (1/5 διπ.), Ερμείδης 11 (3/4 διπ., 1/2 τριπ,, 4 ριμπ., 4 ασίστ), Καλλές 7 (5/6 βολές), Σαριμπαλίδης 3 (1), Μαγκουνής 16 (8/10 διπ., 10 ριμπ.).

Ερμής Αγιάς Γ. (Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής 3 (1/3 τριπ.), Τσιλούλης 12 (3/7 διπ., 2/4 τριπ,, 5 κλεψ.), Σπυρόπουλος, Τζόλος 3 (1/3 τριπ,), Κόμματος 11 (4/6 διπ., 1/10 τριπ,, 14 ριμπ., 4 ασίστ), Νταλός 2, Τριανταφύλλου 16 (4/7 διπ., 2/5 τριπ.), Κούκσικς 15 (3/6 τριπ.), Λάππας 3 (4 ασίστ), Λόλας 4 (7 ριμπ.).