Πήρε το θρίλερ στην παράταση ο Απόλλων κόντρα στον Ολυμπιακό Καρδίτσας!

Ο Απόλλων ήταν ο νικητής του ντέρμπι της πόλης στην Α2 ΕΣΚΑΘ κόντρα στον Ολυμπιακό που πραγματοποιήθηκε σήμερα (20/1) το μεσημέρι στο κλειστό της Καρδίτσας.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Σπύρου Παππά επικράτησε με 66-64 στην παράταση (56-56 κ.α.) κι ενώ στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο αντίπαλοι είχαν από μία καλή ευκαιρία να «τελειώσουν» το ματς υπέρ τους, δίχως επιτυχία.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Σπανός με καθοριστικά τρίποντα πήρε τη…σκυτάλη από τον Κώστα Παπάρα που ήταν ο κορυφαίος των τυπικά γηπεδούχων στην κανονική διάρκεια και έδωσε προβάδισμα νίκης στους Κυανόλευκους.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός επανήθλε πολλές φορές στο ματς, όταν κλήθηκε να ανατρέψει προβάδισμα 5-7 πόντων, όπως έκανε και στην παράταση, ωστόσο ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να πάρει εκείνος το ροζ φύλλο.

Ο Αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Τάκη Καλογριανίτη να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και να δημιουργεί σκορ με τους Βούλγαρη και Παπανδρέα γι το 8-15 της 1ης περιόδου.

Στη συνέχεια, οι δύο πλευρές συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τους 20 πρώτους πόντους. Εκεί, ο Απόλλων έτρεξε σερί 10-3 με πρωταγωνιστή τον Παπάρα και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 30-23.

Στο β’ ημίχρονο, ο Απόλλων είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να είναι όμως σε άμεση επαφή με το σκορ. Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οι Ερυθρόλευκοι προσπέρασαν με 53-56. Ο Παπάρας με τρίποντο στα 34″ ισοφάρισε σε 56-56, ενώ στην επόμενη φάση ο Ξένος αστόχησε σε προσπάθειά του, με τον Απόλλωνα να έχει σουτ με τον Τασιόπουλο, όπου η μπάλα κόλλησε μεταξύ στεφάνης και ταμπλό.

Με 2,5″ να απομένουν, ο Θ. Αμβροσίου αστόχησε σε τρίποντο για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο άρχισε με τον Σπανό να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά τρίποντα με τη βοήθεια του ταμπλό, ενώ το τρίποντο του Τασιόπουλου έφερε τη διαφορά στο +8 για τον Απόλλωνα. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Βούλγαρη και τον Παπανδρέα από τις βολές, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους και στην επόμενη φάση, οι Ερυθρόλευκοι έκλεψαν την μπάλα και μείωσαν στο καλάθι.

Ο Τασιόπουλος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ έχοντας όμως 0/2 βολές, ενώ ο Απόλλων αστόχησε και στην επίθεσή του. Ο Ολυμπιακός με 1/2 βολές μείωσε στον πόντο, ενώ ο Τασιόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 66-64.

Στην τελευταία επίθεση ο Κατσαρός του Ολυμπιακού σούταρε από τη μέση απόσταση αστοχώντας, για να μείνει το σκορ ως έχει.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 30-23, 38-35, 56-56 κ.α. 66-64 παρ.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Πάσχος, Κουτσιόγκουλος, Σπ. Παππάς, Μπαταβάνης 14 (1), Αλ. Κολοβός, Αϊντίνι 3 (1), Παπάρας 20 (3), Αλ. Ελευθερίου, Παΐδας, Σπανός 11 (3), Δ. Ελευθερίου 10, Τασιόπουλος 8 (2).

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης): Ντενησιώτης, Τσούκας 2, Ξένος 13 (3), Παπαμαργαρίτης 2, Θ. Αμβροσίου 6 (2), Κατσαρός 12 (2), Παπανδρέας 12, Δεμερλιώτης, Βασιλείου 4, Γιαννακόπουλος, Μπέκε, Βούλγαρης 13.