Πήραν το ντέρμπι με τον ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» οι Γόμφοι

Με νίκη των Γόμφων έληξε το ντέρμπι του Μουζακίου για την 11η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Μάκη Αλεξίου έριξε αυλαία στον α’ γύρο επικρατώντας με 31-85 του ΓΣ Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής», παραμένοντας στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης, πριν το ντέρμπι στα Τρίκαλα κόντρα στους Δαναούς.

Στον αντίποδα, η τυπικά γηπεδούχος συνέχισε με ήττα για να ολοκληρώσει έτσι έναν γύρο δίχως να γευτεί τη χαρά της επιτυχίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κυριαρχούν από νωρίς, έχοντας δεχθεί μόλις τρεις πόντους στο α’ δεκάλεπτο και 13 στο ημίχρονο, ενώ στην επίθεση, πέντε παίχτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 3-17, 13-38, 18-63, 31-85

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής (Θ. Κοσμάς): Αργύρης, Ομέρι 2, Καρατάσιος, Κόλλιας 6, Πλαΐτης 3, Πόππης 3 (1), Γκότσης 9 (1), Κ. Γκαραβέλας 6, Στεργιούλης 2, Καλλιώρας, Χ. Γκαραβέλας.

Γόμφοι (Θ. Αλεξίου): Καγιαμανίδης 10, Λιάσκος 6 (2), Ζαχόπουλος 10, Ροδόπουλος 6, Κουρμέτζας, Τσίγκας 20, Μάρκος 5, Οικονόμου, Δ. Ψύρρας 3 (1), Στρακάτσαλος 12 (1), Κουρέπης 13.