Πάλεψε κόντρα σε ανώτερο αντίπαλο ο ΑΣΚ – Ήττα από το αήττητο Περιστέρι

Ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση κόντρα στο αήττητο Περιστέρι, το οποίο, έχοντας από την αρχή έως το φινάλε του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, κατάφερε να επικρατήσει με 62-77 για την 22η αγωνιστική της Α2.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις  του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Νίκου Καραγιάννη μετά το τέλος του αγώνα

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα προσπάθησε στις αρχές της 4ης περιόδου να ανακάμψει και να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο κάποια επιθετικά μπλακ-άουτ, αλλά και η υπεροχή σε διάρκεια και επιλογές από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, δεν επέτρεψαν ένα αποτέλεσμα που θα προκαλούσε αίσθηση στην κατηγορία.

Αυτή ήταν η 2η διαδοχική ήττα των Καρδιτσιωτών και η 22η συνεχόμενη των πρωτοπόρων της Α2.

Αναιμικά μπήκε στο ματς ο ΑΣΚ που επέλεξε να πάει σε μεγάλες επιθέσεις, ενώ αντιμετώπισε πρόβλημα στην απομόνωση με τον Σιγκούνα να βρίσκει εύκολα τους διαδρόμους για τον καλάθι κα τους Κλαρκ, Μάντζαρη να ευστοχούν από τα 6,75 για το 0-12 στο 4’ που έφερε το τάιμ άουτ του Γιάννη Τζήμα.

Ο ΑΣΚ συνδέθηκε για πρώτη φορά με το καλάθι χάρη σε γκολ-φάουλ του Θέου στο 5’, ενώ ο Μαυρογιάννης με λέι-απ μείωσε σε 5-12 αμέσως μετά.

Με την είσοδο του Ψαρόπουλου και του Παππά στο ματς, ο ΑΣΚ βελτίωσε την άμυνά του και μάλιστα με τρίποντο του πρώτου, το σκορ έγινε 10-16 στο 9’, με το 1ο δεκάλεπτο να λήγει βρίσκοντας τους γηπεδούχους στο -9, μετά από φόλοου του Σιγκούνα σε άστοχο χουκ του Σκορδίλη.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, το Περιστέρι προηγήθηκε σε τιμές που κατάφερε να το κάνει και στην έναρξη του αγώνα (12-25 στο 12’).

Το σερί του Περιστερίου συνεχίστηκε και στο 13’ το σκορ έγινε 12-30, με τους πρωτοπόρους της Α2 να «διαβάσουν» την αδύνατη πλευρά και να σκοράρουν εύκολους πόντους με τους Μιλόσεβιτς, Μαγκουνή για το δεύτερο τάιμ-άουτ του Τζήμα.

Μετά τη διακοπή, ο ΑΣΚ επανήλθε με γκολ-φάουλ του Τζόρτζεβιτς (αστόχησε στη βολή, 14-30), σκοράροντας μετά από επτά λεπτά.

Με τρίποντο του Τριχόπουλου στο 17’ και με λέι-απ του Τζόρτζεβιτς στον αιφνιδιασμό, ο ΑΣΚ μείωσε σε 24-34, τρέχοντας ένα σερί 10-4 που προκάλεσε το τάιμ άουτ του Καραγιάννη.

Για πρώτη φορά μετά τα μισά της πρώτης περιόδου, ο ΑΣΚ κατάφερε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφια τιμή μετά το καλάθι του Τζόρτζεβιτς (26-34 στο 19΄) και να μειώσει ακόνη και στο -7 για το 28-35.

Με γκολ-φάουλ του Κλαρκ το σκορ έγινε 30-41, ενώ ο Ψαρόπουλος στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου κέρδισε φάουλ, σημείωσε ½ βολές και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά -10  (31-41).

Στο β’ ημίχρονο ο Θέος με γκολ-φάουλ μείωσε σε 34-43 αλλά η υπεροχή στα ριμπάουντ των φιλοξενούμενων και η απόφαση των διαιτητών για φλόπινγκ στον Μαυρογιάννη και τεχνική ποινή στον Θέο, έδωσαν ξανά προβάδισμα ασφαλείας στους φιλοξενούμενους (37-51).

Ο Κώστας Παππάς έδωσε ώθηση σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα ο ΑΣΚ να μειώσει σε 42-51  στο 26’ και ο Τζόρτζεβιτς από κοντά διαμόρφωσε αμέσως μετά το 44-51. Το 7-0 σερί του ΑΣΚ διεκόπη από τρίποντο του Μαγκουνή (44-54). Το δεκάλεπτο κύλησε με το Περιστέρι να έχει ένα προβάδισμα της τάξεως 8-10 πόντων έως το 29, όπου ο Τριχόπουλος με τρίποντο την επανέφερε στο -7 στο 29’ (51-58), ο Μαγκουνής «απάντησε» για το 51-61 και ο Λεπενιώτηςα από τη μέση απόσταση έκλεισε την 3η περίοδο με σκορ 53-61.

Ο ΑΣΚ μπήκε δυναμικά στην 4η περίοδο και ξεσήκωσε το κοινό του, μειώνοντας με τρίποντο του Ψαρόπουλου και λέι-απ στον αιφνιδιασμό του Λεπενιώτη για το 60-65 στο 32’. Μετά το τάιμ-άουτ που πήρε το Περιστέρι, οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στο σκορ με επιμέρους 0-4 που έδωσε προβάδισμα 60-69 στο 33’, χάρη στον Κλαρκ.

Η αδυναμία των παιχτών του Γιάννη Τζήμα να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο στο σκοράρισμα και ένα νέο τρίποντο του Κλαρκ  έφεραν το 60-72 στο 36’.

Στα τελευταία λεπτά, το Πετιστέρι κατάφερε να εξουδετερώσει επιθετικά τον ΑΣΚ, ο οποίος βρήκε σκορ μόνο με ένα χουκ του Παπαδόπουλου από το 32’ έως το 38’ (62-74), με το τελικό 62-77 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 31-41, 53-61, 62-77

ΑΣ Καρδίτσας (Ι. Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 16, Ψαρόπουλος 7 (2), Μαυρογιάννης 9, Κ. Παππάς 3, Αμπαράς 3 (1), Καμαριώτης 2, Παπαδόπουλος 2, Τριχόπουλος 6 (2), Θέος 8, Λεπενιώτης 6, Τεπεντίδης.

Περιστέρι (Καραγιάννης): Κλαρκ 19 (2), Α. Παππάς, Μιλόσεβιτς 5, Μαγκουνής 11 (3/4 τριπ.), Αγγέλου, Μάντζαρης 5 (1), Σκορδίλης 6 (6 ριμπ., 4 κοψ.), Σιγκούνας 13 (1 τριπ., 9 ριμπ), Σίμτσακ 4, Δημητριάδης 4, Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 10 (3 ριμπ., 2 ασ, 3 κλ.).