Ο ΑΟ Σελλάνων το Σούπερ Καπ! (photos)

Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς κατέκτησε η ομάδα του ΑΟ Σελλάνων! Η πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Καρδίτσας επικράτησε στον τελικό του «Ευ αγωνίζεσθαι», που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας παρουσία περίπου 1000 φιλάθλων, της κυπελλούχου Δόξας Μητρόπολης με 2-1 στην παράταση και μάλιστα με ανατροπή και κατέκτησε το Σούπερ Καπ.

Δείτε ΕΔΩ εκτενές φωτορεπορτάζ

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-3 ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-2

Στον κακό αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ Καρδίτσας οι δύο ομάδες ανταποκρίθηκαν στα προγνωστικά που ήθελαν να γίνεται μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες της Α’ ΕΠΣΚ.

Πριν την έναρξη τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Αλέξανδρου Καρέτσου, ενώ στην είσοδο υπήρχε κουτί όπου συγκεντρώθηκαν χρήματα για την οικογένειά του.

Η Δόξα μπήκε δυνατά και είχε την ελαφρά υπεροχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έχοντας την πρώτη καλή στιγμή με τον Κρανιώτη στο 10′.

Τα Σέλλανα ισορρόπησαν και είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 15′ όταν ο Μανασής, που ήταν εκ των κορυφαίων των νικητών, έπιασε το σουτ, με τον Αναστασίου να αποκρούει και στην επαναφορά ο Κατσιγιάννης να μην μπορεί να σκοράρει σουτάροντας στον πεσμένο πορτιέρο.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-31

Ο ρυθμός έπεσε κάπως και εκτός από τα σουτ των Χαρβαλιά και Τσιρογιάννη, που δεν δημιούργησαν κινδύνους στις αντίπαλες εστίες, δεν συνέβη κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι το 34′, όπου οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν φάουλ οριακά εκτός περιοχής.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-22

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουντούρης, ο οποίος πέρασε την μπάλα αριστοτεχνικά πάνω από το τείχος και τον Κούρκουλα να διώχνει με το κεφάλι λίγο πριν περάσει τη γραμμή.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-37

Στο 41′ ο Μπουντούρης, που ήταν ο διακριθείς της Δόξας, έκανε αλλαγή παιχνιδιού στον Αλεξόπουλο, εκείνος πάτησε περιοχή και έβγαλε την παράλληλη σέντρα, η μπάλα μετά την αναταραχή στα καρέ του Καμινιώτη έφτασε στα πόδια του Μπουντούρη και με πλασέ έκανε το 0-1.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-32

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Καμινιώτης έκανε λάθος επαναφορά, πιθανόν το μοναδικό όντας εξαιρετικός σε όλες του τις επεμβάσεις, δίνοντας την μπάλα στον Μπουντούρη, όμως η λόμπα που επιχείρησε κατέληξε μόλις άουτ.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-34

Στην επανάληψη η ομάδα του Καλογεράκη, ο οποίος έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Κούρκουλα λόγω τραβήγματος στον προσαγωγό, μπήκε καλύτερα και έψαξε το γκολ που θα την ξαναβάλει στο παιχνίδι.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-36

Ο μαχητικός Θεοδωρόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μανασής πήρε την κεφαλιά από τους αντίπαλους αμυντικούς και στο δεύτερο δοκάρι ο ανενόχλητος Κατσιγιάννης με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΑΟ Σελλάνων.

Οι παίκτες του Ποντίκα προσπάθησαν να απαντήσουν και να ξαναπάρουν το προβάδισμα, όμως η κεφαλιά του Κρανιώτη στο 65′ σε σέντρα του Μπουντούρη πέρασε μόλις άουτ.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-29

Στο 80′ ο Μεσιακάρης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως νικήθηκε από τον Καμινιώτη, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το τετ α τετ του Τσιρογιάννη στο 87′.

Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, που όπως φάνηκε έκρυβε πολλές συγκινήσεις για τους φιλάθλους που έδωσαν το παρών στο Στάδιο.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-25

Στο 96′ της παράτασης ο Μανασής εκμεταλλευόμενος το πλεονέκτημα που άφησε πολύ σωστά ο Τίκας, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αναστασίου να αποκρούει το δυνατό σουτ του επιθετικού των Σελλάνων.

Τρία λεπτά αργότερα ο Τσιρογιάννης έβγαλε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και ο Μεσιακάρης που βρέθηκε σέντερ φορ δεν έβαλε καλά το πόδι του και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-26

Στο 100′ ο Μανασής επιχείρησε να πετύχει το γκολ του αγώνα στέλνοντας την μπάλα με απευθείας κόρνερ στο δοκάρι!

Ακριβώς στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης η Δόξα είχε διπλή ευκαιρία να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Ο Μεσιακάρης έκανε ωραίο σουτ εκτός περιοχής με τον Καμινιώτη να διώχνει δύσκολα, ο Μπουντούρης πήρε το «ριμπάουντ», έπιασε ωραίο σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-23

Στην επανάληψη της παράτασης η κούραση και οι αρκετές κράμπες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων σε συνδυασμό με το κακό γήπεδο δεν επέτρεψε να παιχτεί το ίδιο καλό ποδόσφαιρο.

Όμως στο 112′ ο Δανιήλ μ’ένα απίθανο σουτ από απόσταση 25 μέτρων έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Αναστασίου πετυχαίνοντας την απόλυτη ανατροπή για τον ΑΟ Σελλάνων.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-38

Η ομάδα της Μητρόπολης και με το χρόνο να μην είναι σύμμαχος βγήκε μπροστά και είχε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μπουντούρη να βγαίνει τετ α τετ, να πιάνει το δυνατό σουτ και τον Καμινιώτη με τη βοήθεια του δοκαριού να διώχνει σε κόρνερ.

Μάλιστα η ομάδα του Προαστίου μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα αν ο Κατσιγιάννης έδειχνει ομαδικότητα και πάσαρε στον Μανασή ή στο Χαρβαλιά που ήταν ανενόχλητοι, αντίθετα επιχείρησε μακρινό σουτ.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-40

Το τελικό σφύριγμα του Τριαντάφυλλου Τίκα, που ήταν άψογος με τους βοηθούς του, Δ. Τίκα και Βογιατζή, βρήκε τον πρωταθλητή ΑΟ Σελλάνων να κατακτά δίκαια τον πρώτο τίτλο της χρονιάς με 2-1.

ao-sellanwn-doksa-mhtropolhs-super-cup-2016-17-54

Δόξα Μητρόπολης (Ι. Ποντίκας): Αναστασίου, Γ. Ρόβας, Παπαμαργαρίτης, Μπουντούρης, Παπαευαγγέλου, Μπαντής (63′ Τσαρτσαράς), Τσιρογιάννης, Μεσιακάρης, Κ. Ρόβας (90′ Σάββας), Κρανιώτης, Αλεξόπουλος.

Α.Ο. Σελλάνων (Λ. Καλογεράκης): Καμηνιώτης, Ζαραμπούκας (69′ Μερεντίτης), Καραγκούνης (91′ Μπαλτάς), Μπούσδρας, Κούρκουλας (46′ Μ. Μάττας), Κλιάφας, Κατσιγιάννης, Δανιήλ, Θεοδωρόπουλος, Χαρβαλιάς, Μανασής.

*Από τη Δόξα Μητρόπολης απουσίασαν οι τραυματίες Ζάρρας, Μπαντής, ο Παλάντζας και ο Πέτρος Καμινιώτης, το δελτίο του οποίου θα ενεργοποιηθεί τις επόμενες ημέρες. Για τον Α.Ο. Σελλάνων απουσίασε ο Σπύρος Παπαδημητίου