Οριακή ήττα στη Λάρισα από τον Ίκαρο για τον Απόλλωνα Καρδίτσας

Ο Απόλλων γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ίκαρο Νεάπολης στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα της Καρδίτσας φιλοξενήθηκε στη Λάρισα και δεν απέφυγε την ήττα με 66-60, έχοντας πάντως επαφή με το σκορ καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το σύνολο του Κώστα Ναούμ παρουσιάστηκε με πολλές ελλείψεις και υποχρεώθηκε σε ένα κλειστό ροτέισον όπου είχε επιρροή στην έκβαση του αγώνα.

Οι Καρφιτσιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά με σκορ 6-19, για να δεχθούν δύο τρίποντα στο φινάλε της 1ης περιόδου και να πάνε με προβάδισμα 12-19 στο 10′.

Στη β’ περίοδο υπερασπίστηκαν το υπέρ τους σκορ, κυρίως με προσπάθειες από το ποστ, αφού υπήρξε αστοχία από την περιφέρεια για το 34-40 του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο, ο Ίκαρος πίεσε, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ενέργειά του και προσπέρασε στο σκορ για το 48-47.

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι και με το σκορ στο 59-58, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε τρίποντο για το 62-58. Ο Απόλλων απάντησε με ντράιβ του Δημήτρη Ελευθερίου για το 62-60, για να δεχθεί καλάθι που τον έφερε στο -4 (64-60). Στην επόμενη φάση ο Τσιώτας αστόχησε σε τρίποντο και για να σταματήσει ο χρόνος, ο Απόλλων έκανε φάουλ, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε δύο ελεύθερες βολές και διαμόρφωσαν το τελικό 66-60.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 34-40, 48-47, 66-60

Ίκαρος Νεάπολης (Τσιρινδάνης): Πάνος, Βασιλείου 18 (1), Ζιώγκας 2, Λιάλιος 7, Καρακώστας, Πατουλιώτης 3, Γκορτσίλας 12, Κωστόπουλος 6 (2), Κυριακάκης 9 (3), Μπίλλης, Αγκαφωνίδης, 9 (1), Παπαλέξης.

Απόλλων Καρδίτσας (Κ. Ναούμ): Αλ. Ελευθερίου 2, Μπαταβάνης 12, Παπάρας, Δ. Ελευθερίου 15 (1), Τσιώτας 10, Σπανός 3 (1), Τασιόπουλος 12 (3), Κουτσιόγκολος 6 (2).