Δείτε ΕΔΩ εκτενές φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης σε βίντεο

Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα από τον Γιάννη Τζήμα
Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα από τον Γιώργο Ρεμεντέλα

Η ομάδα της Καρδίτσας δεν απέφυγε τη δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα, καθώς μετά το άτυχο αποτέλεσμα με τον Αμύντα και την ενδιάμεση επικράτηση στον Πειραιά επί του Εθνικού, δεν κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της και ηττήθηκε με 63-70.

Ο αγώνας διεξήχθη μπροστά σε ένα κατάμεστο κλειστό, με την ήττα αυτή να φέρνει πλέον τον ΑΣΚ με ρεκόρ 4-3, πριν το κρίσιμο θεσσαλικό ντέρμπι κόντρα στον Ερμή Αγιάς εκ νέου εντός έδρας.

Το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα έμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα επιθετικά, αστόχησε σε αρκετές βολές και στην τελευταία περίοδο έδειξε σημάδια κόπωσης, αφού το Ψυχικό σκόραρε αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό ή με καλάθια μέσα από το «ζωγραφιστό».

Χωρίς τον Μαυρογιάννη που έχει υποστεί ράγισμα στο δεξί χέρι και τον Κακλαμάνο να παραγκωνίζεται λόγω τριών φάουλ στο 1ο ημίχρονο και να κινείται σε «ρηχά νερά», ο ΑΣΚ κατάφερε στο α’ μέρος να ξεφύγει ακόμη και με +12 (31-19) και να έχει σταθερό προβάδισμα μέχρι το 34′. Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τους Καρδιτσιώτες που βρέθηκαν να χάνουν με 51-58 (μέγιστη διαφορά υπέρ του Ψυχικού μαζί με το τελικό σκορ), σκόραραν μόλις οκτώ πόντους και είχαν πρόβλημα στη δημιουργία παιχνιδιού αλλά και στην αποτελεσματική άμυνα στη ρακέτα.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο ΑΣΚ προσπάθησε στα πρώτα τρία λεπτά να περάσει την μπάλα στη ρακέτα με τον Καλλέ με 2/4 βολές να κερδίσει φάουλ και να σημειώνει τους πρώτους πόντους του αγώνα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Τζήμα, παρότι ο Κακλαμάνος συμπλήρωσε δύο γρήγορα φάουλ, κατάφερε με τον Παασόγια να προσπεράσει με 4-7, όμως δύο συνεχόμενα καλάθια του Γράβα και ένα γκολ φάουλ του Ερμείδη έφεραν το σκορ στο 10-7 στο 7’.

Ο ΑΣΚ στο πρώτο δεκάλεπτο απώλεσε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα το Ψυχικό να ανανεώνει τις επιθέσεις του και με τον Παασόγια να μειώσει σε 10-9.

Όμως, η περίοδος ολοκληρώθηκε με σερί 5-0 των γηπεδούχων για το 15-9, χάρη σε τρίποντο του Κακλαμάνου και ντράιβ του Παπαδόπουλου.

Το β’ δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μόκφορντ να μπαίνει πιο ζωηρά στην επιθετική εξίσωση του ΑΣΚ και με 5 πόντους να κάνει τη διαφορά για το 17-11.

Η είσοδος των Καρρά, Παππά και Μαγκουνή έφεραν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην άμυνα και βελτίωση στα ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ του Καρρά το σκορ έγινε 24-16 στο 14’.

Με τρίποντο του Παππά στο 15’ τη διαφορά έφτασε στο +9 για το 27-18.

Στο 17’ η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τη διψήφια τιμή για το 29-18 με κλέψιμο του Μαγκουνή και καλάθι του ίδιου παίχτη, όμως στο ίδιο λεπτό ο Κακλαμάνος συμπλήρωσε τρία φάουλ και έφερε τον πρώτο «πονοκέφαλο» για τον Γιάννη Τζήμα.

Με δίποντο του Καλλέ (31-19) αλλά τρίποντο-απάντηση του Μάντζαρη, το σκορ έγινε 31-22 στο 18’ για το τάιμ-άουτ του ΑΣΚ.

Με δύο διαδοχικά λάθη του ΑΣΚ το Ψυχικό σκόραρε στον αιφνιδιασμό με τους Παπανικολάου και Ιορδάνου για το 31-24 που προκάλεσε το νέο τάιμ-άουτ από πλευράς γηπεδούχων, 16,4’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με το Ψυχικό να σκοράρει με τους Μάντζαρη και Ντιαλό για να μειώσε σε 34-32 στο 23’.

Μάλιστα, με τρίποντο του Μάντζαρη το Ψυχικό ισοφάρισε σε 35-35 κι με γκολ-φάουλ του Ντιαλό (αστόχησε στη βολή), το σκορ έγινε 35-37 στο 24’.

Ένα σερί 7-0 του ΑΣΚ με πέντε πόντους του Μαγκουνή και ενδιάμεσα καλάθι του Κακλαμάνου, έφεραν ξανά μπροστά τους Καρδιτσιώτες για το 42-38 στο 27’.

Ο Κακλαμάνος  με τρίποντο και ο Μαγκουνής με λέι-απ, από ισάριθμες ασίστ του Παππά, οδήγησαν την ομάδα του Γιάννη Τζήμα στο 47-41 στο 18’ για το τάιμ-άουτ των φιλοξενούμενων.

Ο Αρσενόπουλος μείωσε σε 47-43, ο Παπανικολάου με τρίποντο από την κορυφή σε 47-46, όμως ο Ερμείδης με σουτ έκανε το 49-46, με τον Αρσενόπουλο να μειώνει εκ νέου για το 49-48 του 3ου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Κώστας Παππάς ευστόχησε σε τρίποντο για το 55-50 στο 31’, όμως με καλάθια των Μάντζαρη και Ιορδάνου, η διαφορά ξαναπήγε σε απόσταση αναπνοής (55-54). Με διείσδυση του Αρσενόπουλου το σκορ στο 35’ έγινε 56-56 (προηγήθηκε ½ βολές του Καρρά). Ο ίδιος παίχτης με νέο ντράιβ έβαλε μπροστά το Ψυχικό, το οποίο με σερί 1-8 προσπέρασε για το 51-58 και το τάιμ-άουτ του ΑΣΚ. Σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν υποπέσει μόλις σε ένα φάουλ ενώ η Αθηναϊκή ομάδα συμπλήρωσε τα πέντε, με τον ΑΣΚ να πηγαίνει νωρίς στις βολές.

Ο Παπανικολάου με αριστερό λέι-απ διαμόρφωσε το 57-60 αλλά ο Ερμείδης έλυσε το επιθετικό κενό επί 3,5 λεπτά του ΑΣΚ για το 59-60.

Τα πράγματα κύλησαν χειρότερα για τους γηπεδούχους, όταν ο Μάντζαρης  σκόραρε για το 60-64 στο 38’ φέρνοντας με την πλάτη στον τοίχο τον ΑΣΚ.

Στην επόμενη επίθεση, ο Κακλαμάνος δέχτηκε κόψιμο από τον Παπαντωνάκο, ο Ιορδάνου άφησε στον αιφνιδιασμό στον Αρσενόπουλο που έκανε το 60-66, 1:13’ πριν το τέλος.

Μετά το τάιμ-άουτ, ο Ερμείδης ευστόχησε σε ½ βολές και από το επιθετικό ριμπάουντ προέκυψε άστοχο τρίποντο του Κακλαμάνου με το σκορ να παραμένει στο 61-66 στο 1:02’.

Ο Παασόγια στα 40” έκανε το 61-68, ο Ερμείδης απάντησε με ντράιβ για 63-68, όμως η άμυνα του ΑΣΚ πιάστηκε στον ύπνο στην επόμενη φάση με τον Παασόγια να σκοράρει από κοντά για το 63-70, στα 18”.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 31-26, 49-48, 63-70

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Τζήμας): Μόκφορντ 7 (1/3 τριπ.), Γράβας 5 (4 ριμπ.), Παπαχρήστος 1, Παππάς 6 (2/2 τριπ., 4 ριμπ.), Κακλαμάνος 8 (2/8 τριπ.), Καρράς 6 (5 ριμπ.), Παπαδόπουλος, Ερμείδης 10 (4/6 διπ., 4 ριμπ.), Καλλές 4, Σαριμπαλίδης 3 (1/3 τριπ.), Μαγκουνής 13 (3 ριμπ., 3 κλεψ.).

Ψυχικό (Σ. Ρεμεντέλας): Ιορδάνου 6 (7 ριμπ., 4 κλεψ., 1 κοψ.), Παναγιωταράς 2, Παπανικολάου 7 (1/2 τριπ., 6 ριμπ.), Παπαδημητρίου 2, Παπαντωνάκος 1 (5 ριμπ.), Μάντζαρης 21 (6/8 διπ., 2/2 τριπ., 4 ριμπ.), Αρσενόπουλος 14 (7/9 διπ., 0/5 τριπ.), Θεοδώρου, Ντιάλο 4, Παασόγια 13 (1/6 τριπ., 8 ριμπ.).