Οδυνηρή ήττα από Αγριά για Απόλλωνα Μακρυχωρίου

Ήττα-μαγική εικόνα γνώρισε ο Απόλλων Μακρυχωρίου από τον Θησέα Αγριάς για τη 15η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Η ομάδα του Θάνου Θεοδώρου αν και ήταν καλύτερη, γνώρισε την ήττα με 1-2 από τους πρωταθλητές ΕΠΣ Θεσσαλίας στο ΔΑΚ της Καρδίτσας και έχασε πολύτιμο έδαφος στη «μάχη» της παραμονής.

Οι Κυανόλευκοι, βέβαια, παραμένουν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά είδαν τον Θησέα που επικράτησε φέτος και στις δύο αναμετρήσεις τους με το ίδιο σκορ να τους αφήνει πίσω με τρεις βαθμούς διαφορά.

Ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στο ματς, είχε διάθεση και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς πάντως να έχει τη μεγάλη φάση για γκολ.

Η πρώτη άξια αναφοράς φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 33′, όταν ο Εμβελέ «έσπασε» την μπάλα στον Μυργιώτη αλλά το σουτ του τελευταίου έδιωξε ο Κεφαλάς.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Δημητριάδης στο 35′ με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γεωργαντζά, κάνοντας το 0-1 του α’ μέρους.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Απόλλων είδε τον Ισούφη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Θησέα, μετά από κόρνερ του Μυργιώτη

Η τελευταία καλή στιγμή του 45λεπτου ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Θησέα, με τον Πέτση να σουτάρει από πλάγια θέση αλλά τον Γεωργαντζά να είναι σε ετοιμότητα.

Το β’ μέρος άρχισε, με τον Απόλλωνα να έχει ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ευτυχεί στο να φτάσει άμεσα στο γκολ. Στο 47′ ο Κατσιγιάννης εκτέλεσε από τα πλάγια φάουλ, ο Τσιμπούκας πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε ένα χρονικό σημείο που έδειχνε ότι το ματς θα γυρνούσε υπέρ των γηπεδούχων.

Για αρκετή ώρα παρακολουθήσαμε ανοιχτό παιχνίδι με απειλές εκατέρωθεν και τον Θησέα να είναι «φαρμακερός» στις αντεπιθέσεις, έχοντας κινητήριο μοχλό τον Κώστα Οικονόμου.

Στο 56′ ο Βλάχος σούταρε από πλεονεκτική θέση για τους φιλοξενούμενους, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, ο Θησέας έμοιαζε να έχει περισσότερες δυνάμεις, προειδοποίησε για το τι θα επακολουθούσε και τελικά έφτασε στο 1-2.

Στο 80′ μετά από αδράνεια στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Κοτζαθανάσης επωφελήθηκε, έγινε δέκτης της μπάλας και στην κόντρα του με τον Γεωργαντζά, αυτή πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 83′ ο Οικόνομου εκτέλεσε φάουλ και είδε τον Γεωργαντζά να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 86′ έγινε το 1-2 από τον Γιαουπλάρι που με κεφαλιά νίκησε τον Γεωργαντζά σε εκτέλεση κόρνερ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Θ. Θεοδώρου): Γεωργαντζάς, Ισούφης, Τζιλός, Τσιμπούκας, Τσιχαράπης, Κατσιγιάννης (90′ Φ. Αργυρόπουλος), Κοντοβάς, Κότσοβος (84′ Κουλοκτσής), Εμβελέ, Μυργιώτης (58 Απ. Τεντολούρης), Αλ. Κρανιώτης.

Θησέας Αγριάς (Λ. Μπακάλης): Κεφαλάς, Διαμαντόπουλος (90+2′ Φραγκογιάννης), Μπόρας, Γιαοπλάρι, Βαντεχούιγε, Χατζησταμάτης (90+3′ Γαλανόπουλος), Πέτσης, Αγιασιώτης (62′ Κοτζαθανάσης), Βλάχος (70′ Τσιουρής), Οικονόμου, Δημητριάδης.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Κυριακή 20 Ιανουαρίου

ΑΟ Σελλάνων – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-1  (54′ Τσιρογιάννης – 86’ Κραγιόπουλος)
Νίκη Βόλου – ΑΟ Στυλίδας 8-0 (5′-36′ Ιορδανίδης, 19′ Φάμπιο, 33′, 48′, 53′ Κέρι, 67′ Βουκομάνοβιτς πεν, 90′ Παπαδήμας)
ΓΣ Αλμυρού – Φωκικός 0-0
Απόλλων Μακρυχωρίου – Θησέας Αγριάς 1-2 (47′ Τσιμπούκας – 35΄Δημητριάδης, 84′ Γιαουπλάρι)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 α.α.
Αστέρας Ιτέας – Πιερικός 2-1  (71′ Σεΐτι, 73′ Αλεξίου – 58′ Ναρίνογλου)
ΑΣ Μετέωρα – Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (37′, 75′ Σκόνδρας)

14. Αναγέννηση Καρδίτσας 1 13 0 1 12 7:37

*Εκκρεμεί ο αγώνας ΑΣ Μετέωρα – Αστέρας Ιτέας της 14ηςαγωνιστικής που έχει ορισθεί για τις 30 Ιανουαρίου.