«Ξεμπούκωσαν» με 5άρα στην Πανσερραϊκή οι Ελπίδες!

Με πέντε γκολ φιλοδώρησαν την Πανσερραϊκή οι Ελπίδες, επιστρέφοντας έτσι άμεσα στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την ήττα από τον Ατρόμητο.

Δείτε ΕΔΩ φωτοερπορτάζ από την αναμέτρηση

Για την 7η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών, οι δευτεραθλήτριες Ελλάδος επικράτησαν με 5-1 στο γήπεδο της Καρδιτσομάγουλας και «ζευγάρωσαν» τις επιτυχίες τους στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας ήδη προβάδισμα 3-0 από το 1ο ημίχρονο.

Στο 6′ η Ξάνθη με προβολή από κόρνερ της Χριστοδούλου έκανε το 1-0 για να ακολουθήσει το 2-0 από την Καπαρέλη στο 12′. Στο 37′ η Μισιρλή με μονοκόματο σουτ μετά από φάουλ της Πύθουλα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των γηπεδούχων, για το 3-0 του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος η Πανσερραϊκή απείλησε και η Τσιλικα χρειάστηκε στο 56′ να αποκρούσει προσπάθεια σε τετ-α-τετ για να ακολουθήσει το γκολ της Κοσκερίδου στο 58′, μειώνοντας σε 3-1.

Η αντίδραση των Ελπίδων ήταν άμεση, καθώς στο 61′ η Λιάκου κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε με το αριστερό η Σίμου, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1 και αφιερώνοντά το στον προπονητή της, Τάκη Κουτσονάσιο.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε η Λιάκου στο 85′ αποφεύγοντας δύο παίχτριες και πλασάροντας ιδανικά για το 5-1.

Ελπίδες (Τ. Κουτσονάσιος): Τσιλίκα, Σίμου, Χαντζίου (80′ Μάλλιαρη), Πύθουλα, Λιάκου, Χριστοδούλου, Ξάνθη, Κόλλια, Καπαρέλη (73′ Σακελλαρίου), Μισιρλή (85′ Τσέλιου, Τζαφέρη.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

ΑΕΛ – Τρίκαλα 0-1 (Β. Αλεξίου)
Εργοτέλης – ΑΕ Γλυφάδας 0-2 (Κοσσοβα, Πλυτά)
Ελπίδες – Πανσερραϊκή 5-1 (Ξάνθη, Μισιρλή, Καπαρέλη, Σίμου, Λιάκου – Κοσκερίδου)
ΠΑΟΚ – Προοδευτική Περάματος 7-0 (Πούλιου x2, Σπυριδωνίδου x2, Μπεντανκούρ x2, Βαρδαλή)
ΑΟ Αγίας Παρασκευής – Άρης 0-2 (Γεωργαντζή, Χαμαλίδου)
Ρεπό: Ατρόμητος

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.