Νικητής ο Απόλλων Μακρυχωρίου κόντρα στην Αναγέννηση

Ο Απόλλων Μακρυχωρίου επικράτησε με σκορ 2-0 της Αναγέννησης στο Δημοτικό Στάδιο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Σε ένα ματς που διεξήχθη υπό αντίξοες συνθήκες, η ομάδα του Μακρυχωρίου ως τυπικά γηπεδούχος κατάφερε να σκοράρει ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Αλέξανδρο Κρανιώτη και τον Τζούνιορ Εμβελέ που πέρασε αλλαγή στο ματς και βρήκε δίχτυα.

Οι Κυανόλευκοι είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 0-0 και ειδικότερα στο 28′ σε σουτ του Απ. Τεντολούρη από τα αριστερά, πατώντας καλύτερα στο γήπεδο, με την Αναγέννηση να αγωνίζεται βελτιωμένη και να «χτυπάει» σε αντεπιθέσεις, έχοντας με τη σειρά της ευκαιρίες να προηγηθεί, πριν τελικά γίνει το 1-0 από τον Κρανιώτη με σουτ μέσα από την περιοχή στο 38′.

Στο 11ο λεπτό πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους με τον Κρανιώτη να κάνει το σουτ από καλή θέση και τον Κουτσίκο να μπλοκάρει.

Η Αναγέννηση με τη σειρά της «απείλησε» με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γόρδιου να καταλήγει στα χέρια του Γεωργαντζά.

Ο Απόλλων έφτασε κοντά στο γκολ στο 20ό λεπτό με τον Κρανιώτη να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια, να πλασάρει αλλά ο Ξανθόπουλος με σωτήρια προβολή να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα έχασε και αυτή μεγάλη προσπάθεια να σκοράρει, όταν ο Καρβούνης πλάσαρε τον διερχόμενο Γεωργαντζά, όμως η μπάλα… κόλλησε σε μια από τις «λίμνες» του γηπέδου.

Ο Απ. Τεντολούρης στο 26ο λεπτό βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά το πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Κρανιώτη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να έχει το προβάδισμα και να δείχνει να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού σε ένα «βαρύ» αγωνιστικό χώρο.

Ο ρυθμός του δευτέρου μέρους έπεσε αισθητά, ενώ η ασταμάτητη βροχή δυσκόλεψε και άλλο τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων.

Ο Απόλλων πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Τζούνιορ να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Απόλλων πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενώ η Αναγέννηση «βυθίστηκε» ακόμα περισσότερο, μένοντας χωρίς βαθμό μετά από 8 αγωνιστικές.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Θ. Θεοδώρου): Γεωργαντζάς, Κουλοκτσής, Τζιλός, Κοντοβάς, Κατσιγιάννης, Αλ. Κρανιώτης, Απ. Τεντολούρης, Ξέρρας (46′ Εμβελέ), Τζουμάκης (54′ Μυργιώτης), Τζιμπούκας, Φ. Αργυρόπουλος (73′ Πατσιούρας)

Αναγέννηση (Ζ. Μπάμποβιτς): Κούτσικος, Πρίφτι (56′ Αναγνώπουλος), Καπετάνος, Δ. Αλεξίου, Ξανθόπουλος, Τζέλλος (82′ Ευθ. Αλεξίου), Λουκάς. Γόρδιος, Τσιάτας (52′ Καραμπίνας), Καρβούνης, Παπαδημητρόπουλος (71′ Παπαδόπουλος)

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Κυριακή 18 Νοεμβρίου

ΑΣ Μετέωρα – ΑΟ Σελλάνων 4-2 (15’ πέν. Ουζούντογλου, 29’ Ιωάννου, 78’ Γεωργάκης, 88’ Σκόνδρας – 75’ 83′ Πατσαρούχας)
Αστέρας Ιτέας – Ολυμπιακός Βόλου 0-2 (75’ Λεάντρο, 83’ πέν. Σερτζίνιο)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Πιερικός 1-2 (66’ Χάμος – 46’, 72’ Δαδάκος)
Απόλλων Μακρυχωρίου – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0 (38’ Αλ. Κρανιώτης, 54’ Εμβελέ)
ΓΣ Αλμυρού – Θησέας Αγριάς ΑΝΑΒΟΛΗ
Νίκη Βόλου – Φωκικός 5-0(14’, 29’  Τζιώρας, 62’ Ιορδανίδης, 89’ Κέρι, 90’ Βουκομάνοβιτς)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – ΑΟ Στυλίδας 5-1(21’ Κατσαμάγκας, 28’ Ίτσιος, 69’ Ναρίνογλου, 84’ Παγωνίδης, 87’ Λυκούργος – 89’ Λιανός)