Νικητής η αλληλεγγύη στο φιλικό ΑΣΚ-Εθνική Εφήβων! Τιμήθηκε ο Κώστας Μίσσας!

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε ο αγώνας μεταξύ του Α.Σ. Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ και της Εθνικής Εφήβων το απόγευμα του Σαββάτου (29/12) στο κλειστό της Καρδίτσας.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Ήταν ένα παιχνίδι που είχε ως στόχο την αλληλεγγύη και την ανθρωπιά και το μήνυμα που στάλθηκε από τον Α.Σ. Καρδίτσας και την Εθνική μας ομάδα, ήταν σίγουρα ελπιδοφόρο. Ένα ματς γεμάτο μηνύματα αλληλεγγύης και ανθρωπισμού, στο πλαίσιο του οποίου τιμήθηκε ο καταγόμενος από την Καρδίτσα ομοσπονδιακός προπονητής, Κώστας Μίσσας.

Οι Καρδιτσιώτες φίλαθλοι έσπευσαν να ανταποκριθούν στην ιερότητα του σκοπού «γεμίζοντας» το κλειστό της πόλης και ενισχύοντας οικονομικά αλλά και με είδη πρώτης ανάγκης το Κοινωνικό Παντοπωλείο Καρδίτσας, θέλοντας παράλληλα να απολαύσουν υψηλού επιπέδου μπάσκετ, με το αναπτυξιακό ομοσπονδιακό συγκρότημα να βρίσκεται στην περιοχή μας για μίνι χειμερινή προετοιμασία, έχοντας στη σύνθεσή του τον Καρδιτσιώτης φόργουορντ του Ολυμπιακού Πειραιώς, Θωμάς Ζευγαράς.

Ο αγώνας έγινε παρουσία 350 φιλάθλων, ανάμεσα στους οποίους ο βουλευτής Καρδίτσας κ. Κώστας Τσιάρας, ο αντιπεριφερειάρχης κ. Βασίλης Τσιάκος, ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος, ο θεματικός αντιπεριφερειάρχης κ. Κωνσταντίνος Νούσιος, ο αντιδήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασίλης Κουρκούνας, οι αντιπρόεδροι της ΕΣΚΑΘ κ. Νίκος Φαρμάκης, κ. Βάιος Φαλάγγας, ο υπεύθυνος Εθνικών ομάδων κ. Κωνσταντίνος Νικάκης και φυσικά το τιμώμενο πρόσωπο, ο προπονητής Κώστας Μίσσας που κατάγεται από την Καρίτσα Καρδίτσας.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν αναμνηστικά λάβαρα, ενώ στο αγωνιστικό τμήμα του ΑΣΚ δόθηκαν συλλεκτικά βραχολάκια της Εθνικής.

Στην ανάπαυλα, τιμήθηκε ο Κώστας Μίσσας, ο οποίος μάλιστα αποτέλεσε τον πρώτο προπονητή στην επαγγελματική καριέρα του Χρήστου Δεληγιάννη. Ο κ. Μίσσας δεν έκρυψε τη συγκίνησή του, επισημαίνοντας ότι δεν ξεχνά τον τόπο καταγωγής του και πως αισθάνεται περηφάνια για όσα έχει πετύχει ο ΑΣΚ, εκφράζοντας την πεποίθησή του ότι σύντομα θα βρεθεί στο υψηλότερο σκαλί του Ελληνικού μπάσκετ, την Basketleague. Κλείνοντας, απηύθυνε κάλεσμα για στήριξη της προσπάθειας του Καρδιτσιώτικου Συλλόγου από όλους τους συμπολίτες, δίχως την οποία δεν θα μπορέσει να κάνει το βήμα μπροστά.

Όσον αφορά τον αγώνα, αυτός έληξε ισόπαλος 77-77, ενώ ισόπαλο ήταν τόσο το σκορ του ημιχρόνου (37-37), όσο και της γ’ περιόδου (57-57)! Ο ΑΣΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μαγκουνή και τον Σαριμπαλίδη, ξεκίνησε με τους Μαυρογιάννη, Κακλαμάνο, Γράβα, Παπαχρήστο και Καλλέ, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα με 9-0, χάρη στους Κακλαμάνο και Γράβα.

Ο Καλλές δημιούργησε αρκετούς «πονοκέφαλους» στους νεαρούς ψηλούς της Εθνικής μας ομάδας, με τον Θωμά Ζευγαρά να ξεκινά στο προσωπικό μαρκάρισμά του.

Το 1ο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-16, με τους Καρρά και Κακλαμάνο να σκοράρουν για να ανοίξουν τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά τη μείωση του σκορ από το Ομοσπονδιακό συγκρότημα στα πρώτα τρία λεπτά (23-18), όμως με τον Καρρά και τον Μόκφορντ, η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια τιμή (31-21 στο 14′).

Με σερί 1-8 η Γαλανόλευκη ομάδα μείωσε σε 32-29 στο 17′, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα του α’ μέρους, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά για το 35-36 της ανάπαυλας με τρίποντο του Καλόγηρου.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι δύο πλευρές συμβάδιζαν στο σκορ, με την Εθνική να ξεφεύγει με 37-43, όμως στη συνέχεια να σημειώνονται αρκετές εναλλαγές (48-47, 51-52, 53-56), με το ισόπαλο 57-57 να επιτυγχάνεται χάρη σε γκολ-φάουλ του Ερμείδη στο 30′.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η συμβάδιση στο σκορ συνεχίστηκε έως ότου στο 36′ η Εθνική ξεφύγει με 65-70, με τον Ζευγαρά να κερδίζει φάουλ και να σκοράρει. Ο ΑΣΚ μείωσε σε 70-72 στο 38′ με τρίποντο του Κακλαμάνου, ωστόσο ο Φίλιος με τρίποντο στο 39′ έκανε το σκορ 70-75.

2/2 βολές του Μαυρογιάννη και ένα ντράιβ του Γράβα έφεραν τη διαφορά στο 74-75, με την πίεση του ΑΣΚ στην άμυνα να αποδίδει καρπούς, αφού η Εθνική υπέπεσε σε τρία διαδοχικά λάθη. Ο Μαυρογιάννης στα 56’5″ πέτυχε γκολ-φάουλ (77-75). Ο Σωτηρίου με δύσκολη προσπάθεια ισοφάρισε σε 77-77, με τον Ζευγαρά των τυπικά φιλοξενούμενων και τον Ερμείδη να μην ευστοχούν σε προσπάθειες για τη νίκη εκατέρωθεν.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 37-37, 57-57, 77-77

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Καλλές 7, Γράβας 10, Κακλαμάνος 12 (4), Μαυρογιάννης 8, Μόκφορντ 13 (3), Καρράς 14, Ερμείδης 6, Παπαδόπουλος 2, Παπαχρήστος 2, Νάκης 3, Παππάς.

Εθνική Εφήβων (Βλασόπουλος): Σωτηρίου 24 (1), Κουρτίδης 5, Καβράς 2, Σταυρακούκας 11 (3), Ματσάκος 5 (1), Ζευγαράς 13, Κλωνάρας 9 (1), Καλόγηρος 5 (1), Φίλιος 3 (1), Σιδηροηλίας, Νικολαΐδης, Γεωργαλάς, Πετανίδης, Κατσαούνης.