«Ναυάγιο» στο Μεσολόγγι ο ΑΣΚ

Αγνώριστος παρουσιάστηκε κόντρα στο Χαρίλαο Τρικούπη ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ.

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα και του Νίκου Καλαμπάκου μετά το τέλος του αγώνα

Για τη 13η αγωνιστική της Α2, οι Κυανόλευκοι γνώρισαν βαριά και δίκαιη ήττα από την ομάδα του Μεσολογγίου με 75-55, παραμένοντας πιο πάνω από τη ζώνη των πλέι-άουτ με ρεκόρ 7-6, αλλά χωρίς να έχουν οικοδομήσει την απαιτούμενη διαφορά ασφαλείας που επιθυμούσαν.

Οι γηπεδούχοι που βρίσκονται σε δαιμονιώδη φόρμα πέτυχαν με πολύ πειστικό τρόπο την τέταρτη διαδοχική τους νίκη, ενώ ο ΑΣΚ δεν κατάφερε να τερματίσει το μοτίβο νίκη-ήττα-νίκη που «τρέχει» εδώ και 10 αγωνιστικές πλέον.

Από το 6′ και έπειτα, το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου παγίωσε διψήφια διαφορά στο προβάδισμά του, όταν και προηγήθηκε με 14-4, ενώ με μοναδική εξαίρεση τη μείωση του σκορ σε 14-8 από τον ΑΣΚ, όλο το υπόλοιπο παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο για τους Αιτωλοκαρνάνες.

Με πολύ αργές αντιδράσεις στην άμυνα ο ΑΣΚ είδε τον Χαρίλαο Τρικούπη να έχει τρομερά ποσοστά ευστοχία και να φτάνει τη διαφορά ακόμη και στο +31 σε τρεις περιπτώσεις, μία στο τέλος της 3ης περιόδου (66-35) και δύο στις αρχές της 4ης (68-37 στο 31′ και 70-39 στο 32′).

Η ομάδα  του Γιάννη Τζήμα βρέθηκε στο 1ο ημίχρονο σε θέση κυνηγού ακόμη και με νταμπλ σκορ (29-14, 37-16, 44-18), ενώ πήγε στα αποδυτήρια με -27 (50-23).

Στο β’ ημίχρονο, το σκηνικό δεν άλλαξε, όπως είπαμε, με τον ΑΣΚ να βελτιώνεται στα τελευταία έξι λεπτά όπου «ψαλίδισε» τη διαφορά, μείωσε έως και τους 18 πόντους (73-55), για να ηττηθεί τελικά με 75-55.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 50-23, 66-37, 75-55