Νίκη με χαρακτήρα κόντρα στους Νέους της ΑΕΛ για Ολυμπιακό Καρδίτσας

Με χαρακτήρα στο β’ -κυρίως- ημίχρονο ο Ολυμπιακός Καρδίτσας κατάφερε να επικρατήσει των Νέων Αθλητών Ένωσης και να ξεκινήσει με θετικό τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο 2019.

Δείτε φωτορεπορτάζ στο τέλος του κειμένου

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 82-71 για τη 10η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ και επέστρεψαν στις νίκες, έχοντας αποφασιστικότητα σε άμυνα και επίθεση ιδίως στο 4ο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Τάκη Καλογριανίτη και Βαγγέλη Τζέλλα κατάφερε στο 1ο ημίχρονο να προηγηθεί μέχρι και επτά  πόντους, όπως η απώλεια εύκολων καλαθιών στην επίθεση και κάποιες αργές επιστροφές, επέτρεψαν τη φιλοξενούμενη ομάδα να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης για το 37-36 της ανάπαυλας.

Μάλιστα, η έναρξη της 3ης περιόδου έφερε τους «Βυσσινί» μπροστά στο σκορ με 41-42, όμως από εκεί και πέρα η αγωνιστική άνοδος των Βούλγαρη, Παπανδρέα στη ρακέτα, και τα καθοριστικά καλάθια του Ξένου και του Κατσαρού έβαλαν σε θέση οδηγού τους Καρδιτσιώτες.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 37′ ο Ολυμπιακός να ανεβάσει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή, αυτή να πέσει έως και τους έξι πόντους στη συνέχεια, όμως τα τρίποντα του Ξένου και του Κατσαρού δεν άφησαν τους νέους της ΑΕΛ να πλησιάσουν ξανά.

Οι απουσίες των Ζαγανά και Ηρ. Αμβροσίου ήταν σημαντικές, ωστόσο ο Ολυμπιακός άντλησε δύναμη από τους νεαρούς του παίχτες, βλέποντας τους Παπαμαργαρίτη, Θωμά Αμβροσίου και Τσούκα να αντεπεξέρχονται ικανοποιητικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-36, 59-52, 82-71

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης – Ευ. Τζέλλας): Ντενησιώτης, Τσούκας 7 (1), Ξένος 14 (2), Παπαμαργαρίτης 8, Θ. Αμβροσίου 5, Κατσαρός 22 (2), Παπανδρέας 12, Δεμερλιώτης, Βασιλείου, Γιαννακόπουλος, Ζαχαρός, Βούλγαρης 14.

Νέοι ΑΕΛ (A. Αμδίτης): Παπαδούλης, Ρούγκας, Καναβούρας, Γαβρογιάννης 23 (1), Τσέλιος 4, Τσιακάρας 6, Τσιάκαλος, Κομνός 12 (1), Ραχμάνης 2, Ντεούδης, Οικονόμου 16, Τηγάνης 8.