Νίκη-θρίλερ και πρόκριση στους «8» για το 1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας!

Σε ένα ματς με πολύ λεπτές ισορροπίες που διεξήχθη στο γήπεδο του Παλαιοκκλησίου το πρωί της Πέμπτης (8/3) η το 1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας πήρε τη νίκη-πρόκριση στους «8» των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείων κόντρα στο 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια και Κώστα Καρύδα στάθηκε πιο αποτελεσματική και πιο τυχερή, επικρατώντας σε ένα ντέρμπι με 1-0, χάρη σε γκολ του Μαντζιάρα στο 30′.

Το ματς χαρακτηρίστηκε από τις γεμάτες πάθος προσωπικές «μονομαχίες»  και τις λιγοστές φάσεις μπροστά στα καρέ, με το 3ο ΓΕΛ να έχει περισσότερες ευκαιρίες για γκολ αλλά να μην καταφέρνει να τις εκμεταλλευτεί, με πιο κύριες, το τετ-α-τετ του Κορέλα στο 28′ κι ενώ το σκορ ήταν 0-0 και το δοκάρι σε σουτ από πλάγια θέση του Καπατσίνα που θα μπορούσε να στείλει το ματς στα πέναλτι.

Στα πρώτα 20 λεπτά το παιχνίδι ήταν περισσότερο κέντρου, χωρίς καμία ομάδα να ξεχωρίζει αλλά αντιθέτως να επιχειρεί να προσδιορίσει το αγωνιστικό πλάνο της έτερης.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε για το 3ο ΓΕΛ, όταν ο Κωσταρέλος από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, σούταρε διαγώνια και η μπάλα πέρασε συρτά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κορκόντζιαλου.

Στο 28′, ο Καρκαλέτσος βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Κορέλα, ο οποίος σούταρε από θέση τετ-α-τετ και είδε τον Κορκόντζιαλο να πέφτει ενστικτωδώς και να διώχνει τον κίνδυνο με τα χέρια.

Σχεδόν άμεσα, το 1ο ΕΠΑΛ αφυπνίστηκε και με μεταβίβαση του Βαρλάμη στον Μαντζιάρα ήρθε το 0-1 στο 30′, με τον επιθετικό των τυπικά φιλοξενούμενων να περνάει τον τερματοφύλακα Παπαευθυμίου και να πλασάρει επιτυχημένα.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το 1ο μέρος για να δώσει τη σειρά του σε ένα πιο περιεκτικό, από πλευράς φάσεων ματς στην επανάληψη.

Στο β’ μέρος ο Σπύρος Παππάς προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας και τον Κατσιγιάννη στο παιχνίδι. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας, όταν ο Κορέλας στο 57′ εκτέλεσε φάουλ απευθείας που έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό «Γ» της εστίας του 1ου ΕΠΑΛ.

Στο 61′, ο Βαρλάμης θα μπορούσε να «τελειώσει» νωρίτερα την πρόκριση της ομάδας του όταν σούταρε δυνατά και υποχρέωσε τον Παπαευθυμίου να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, το 3ο ΓΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν στο 63′ ο Καπατσίνας πίεσε, έκλεψε την μπάλα και από δύσκολη θέση σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Το 1-0 παρέμεινε έως το φινάλε και έδωσε στους περυσινούς πρωταθλητές Ν. Καρδίτσας το εισιτήριο για τα προημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσουν το ΕΠΑΛ Μουζακίου.

Το γκολ: 30′ Μαντζιάρας

Κίτρινες: 25′ Πλιάσσας, 43′ Βαρλάμης, 60′ Κριστόπικ

3ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Παπαευθυμίου, Καρκαλέτσος, Καραγεώργος (36′ Ντεμρόζι), Τσιμπλέκας, Κωσταρέλος (29′ Κατσιγιάννης), Κωστόπουλος, Καντερές 47′ (Καραθάνος), Μπόρλας, Κορέλας, Καπατσίνας, Ντολάνι.

1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας (Στ. Μπελάγιας – Κ. Καρύδας): Κορκόντζιαλος, Βαρλάμης, Γκαραβέλας, Δημακόπουλος, Καραουλάνης (36′ Λάκκης), Κριστόπικ, Μαντζιάρας, Μπαντής (55′ Κακκάβας), Πλιάσσας, Σιόβας (45′ Χούμος), Χίμι.

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: