Νίκησε Απόλλωνα Πατρών και αναρριχήθηκε ο ΑΣΚ!

Νίκη ουσίας και βαθμολογικής αναρρίχησης πέτυχε για τη 10η αγωνιστική της Α2 ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ βίντεο με highlights από την αναμέτρηση

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Κώστα Δελέγκου μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Νίκου Κακλαμάνου μετά το τέλος του αγώνα

Μπροστά στο γεμάτο κλειστό της πόλης μας, η ομάδα του Γιάννη Τζήμα επικράτησε με 91-84 του Απόλλωνα Πατρών, βελτίωσε το φετινό -συνολικό- της ρεκόρ στις 6 νίκες – 4 ήττες αλλά και αυτό στην Καρδίτσα, το οποίος πλέον έγινε 4-2.

Με καλή εμφάνιση στο α’ μέρος, πιο νευρική στην επανάληψη και ένα ακόμη ματς χωρίς τον Μαυρογιάννη, ο ΑΣΚ είχε καθαρό μυαλό και δε διαπραγματεύτηκε το ροζ φύλλο, επιστρέφοντας στην 5η θέση και μέσα στη ζώνη των πλέι-οφ, πριν το τελευταίο -για το 2018- ματς στην Καστοριά.

Η έδρα αρχίζει ξανά να αποκτά τη δική της δυναμική για τους Κυανόλευκους που είχαν τρομερά ποσοστά ευστοχίας στο 1ο ημίχρονο (15/21 δίποντα, 5/12 τρίποντα) αλλά όχι και μετά την ανάπαυλα (26/36 δίποντα, 10/28 τρίποντα) κόντρα σε έναν αντίπαλο που αποδείχτηκε σκληρό καρύδι και εκτέλεσε 12 (!) περισσότερες βολές (14 έναντι 26).

Ο Απόλλων Πατρών πέρασε μπροστά μόνο στο 3′ όταν προηγήθηκε 2-5, όμως προς το φινάλε του αγώνα φλέρταρε αρκετές φορές με το προσπέρασμα, μολονότι ο ΑΣΚ στάθηκε ψύχραιμος και δεν απώλεσε το προβάδισμα. Τα κρίσιμα τρίποντα του Σαριμπαλίδη που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα (18 πόντους με 6/7 τρίποντα και 8 ασίστ) και εκείνα του Καρρά στο φινάλε, όπου συνέχισε τις κορυφαίες εμφανίσεις, κράτησαν τους Κυανόλευκους μπροστά με ένα προβάδισμα περισσότερο ψυχολογίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον ΑΣΚ μετά το 5′ να ξεφεύγει με 13-7.

Με πέντε σερί πόντους του Κακλαμάνου, η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια υπέρ της ομάδας του Ι. Τζήμα για το 20-10 στο 8′.

Ο Απόλλων απάντησε με δικό του σερί 0-5 (20-15) για να λήξει η πρώτη περίοδος με 22-16, έχοντας μπροστάρη τον θηριώδη Δημακόπουλο που σκόραρε με προσπάθειες από το ποστ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο περιλάμβανε περισσότερους παίχτες των γηπεδούχων στην επιθετική εξίσωση, μιας και οι Μόκφορντ, Καρράς προσέφεραν σε αιφνιδιασμούς σκορ και έτσι η διαφορά πήγε στο 30-23 στο 16′, για να ανεβεί ξανά σε διψήφια, χάρη σε πόντους του Μαγκουνή (38-25) 16′.

Ο ΑΣΚ πίεσε αρκετά στην άμυνα και υποχρέωσε τον Απόλλωνα να σκοράρει τους πέντε τελευταίους του πόντους από βολές, ενώ στον αντίποδα, δύο τρίποντα του Σαριμπαλίδη και ένα καλάθι του Μαγκουνή διαμόρφωσαν το 46-34 του ημιχρόνου.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους Κυανόλευκους να φτάνουν τη διαφορά ακόμη δύο φορές στο μάξιμουμ +15 (49-34 στο 21′ και 52-37 στο 23′).

Η ομάδα της Πάτρας όμως αντέδρασε και με σερί 2-12, χάρη σε τρίποντα του Βλάχου και χουκ του Καζαρνόφσκι μείωσε σε 54-49 στο 26′ προκαλώντας το τάιμ-άουτ του Γιάννη Τζίμα.

Το γκολ-φάουλ του Καζαρνόφσκι δημιούργησε καταστάσεις ντέρμπι στο ματς, αφού η ομάδα του Κώστα Δελέγκου μείωσε σε 54-52, όμως τρία διαδοχικά τρίποντα του Σαριμπαλίδη έφεραν το σκορ στο 63-55 στο 28′.

Ο Παπαδόπουλος με την είσοδό του στο ματς και ο Κακλαμάνος με γκολ-φάουλ διατήρησαν το +8 για την ομάδα της Καρδίτσας (68-60), με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 70-65, αφού ο Μπέμπης, σουτάροντας πίσω από τη σέντρα σκόραρε ένα θεαματικό τρίποντο-buzzer beater που χειροκροτήθηκε από την κερκίδα.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με πετυχημένο ντράιβ του Μπέμπη για το 70-67 στο 31′, όμως το περιπετιώδες δίποντο του Μόκφορντ δεν επέτρεψε περαιτέρω μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ερμείδης στο 33′ με διείσδυση, έγραψε το 74-67.

Η αντίδραση των Πατρινών τους έφερε πιο κοντά στο σκορ, αφού με τους Καζαρνόφσκι και Μπαζίνα, το σκορ στο 34′ έγινε 74-72.

Στα τελευταία λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι, με τον ΑΣΚ όμως να κρατά την πρωτοπορία. Οι δύο βολές του Κακλαμάνου και νωρίτερα το καλάθι του Καρρά έκαναν το σκορ 80-76 στο 36′, ενώ με βολές ο Μολφέτας μείωσε σε 80-78 στο 37′.

Ο Καρράς με νέο καλάθι από το ποστ έκανε το 82-78, 2:40 πριν το φινάλε, αλλά ο Απόλλων βρήκε ξανά τρόπο να περάσει την μπάλα στο «ζωγραφιστό», να κερδίσει φάουλ με τον Καζαρνόφσκι και να μειώσει με 2/2 βολές σε 82-80.

Με 1:50 να απομένει, ο Καρράς αστόχησε σε δύο βολές, όμως το επιθετικό ριμπάουντ έδωσε το δικαίωμα στον ΑΣΚ να σκοράρει με κρίσιμο γκολ-φάουλ του Μαγκουνή που έκανε το 85-80.

Η μαγική ασίστ του Σαριμπαλίδη στον Γράβα, 1:09 πριν το τέλος, άνοιξε την ψαλίδα υπέρ των Καρδιτσιωτών που πλέον αγκάλιαζαν τη νίκη (87-80).

Το τελικό 91-84 διαμορφώθηκε έπειτα από προσπάθειες του Γράβα, με το κερασάκι στην τούρτα να μπαίνει στα 3,8″ πριν το τέλος, όπου με επαναφορά του, ο Παπαχρήστος βρήκε τον Λαρισαίο φόργουορντ που κάρφωσε για το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-34, 70-65, 91-84

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 7 (1/4 τριπ.), Γράβας 15 (6/7 διπ., 1/2 τριπ.), Παπαχρήστος, Παππάς, Κακλαμάνος 13 (2/7 τριπ., 6 ασίστ), Καρράς 14 (6/7 διπ., 3 ριμπ.), Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 4, Καλλές 8 (4/4 διπ.), Σαριμπαλίδης 18 (6/7 τριπ., 8 ασίστ), Μαγκουνής 10 (4/8 διπ., 0/5 τριπ., 6 ασίστ).

Απόλλων Πατρών (Κ. Δελέγκος): Στεφανίδης 16 (2/2 τριπ., 5 ασίστ), Βλάχος 6 (2/3 τριπ.), Τζαϊδάς 2, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 10 (2/4 τριπ., 6 ριμπ.), Κασπίρης 1, Μολφέτας 7, Μπαζίνας 11 (3/3 διπ., 1/4 τριπ.), Δημακόπουλος 11 (4/7 διπ., 6 ριμπ.), Καζαρνόφσκι 20 (5/10 διπ., 1/2 τριπ., 5 ριμπ.).