Νίκησαν τον ΑΣΚ οι Έφηβοι της Αναγέννησης (photos)

Με το δεξί μπήκε η Αναγέννηση στο Εφηβικό πρωτάθλημα μπάσκετ Ν. Καρδίτσας, αφού επικράτησε του ΑΣΚ με 51-57 για τη 2η αγωνιστική.

Δείτε εκτενές φωτορεπορτάζ στο τέλος του κειμένου

Η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα είχε σε όλο το ματς προβάδισμα στο σκορ, με τιμή που ξεπέρασε τη διψήφια στη διαφορά, όμως σε αρκετά σημεία του αγώνα ένιωσε την πίεση του συγκροτήματος του Γιάννη Χασιώτη, για να αντέξει όμως και να φτάσει στο ροζ φύλλο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν ένα «ελαφρύ» προβάδισμα 3-5 πόντων χάρη σε προσπάθειες του Μάττα και του Τσιώτα για το 13-17.

Στο β’ δεκάλεπτο, ένα κιτρινόμαυρο σερί 2-10 έφερε το σκορ στο 15-27 στο 17′ που για πρώτη φορά η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο για το 19-35.

Στο β’ ημίχρονο ο ΑΣΚ κατάφερε στο 26′ να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (28-37) με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Παπαευθυμίου, με το σκορ να κλείνει στο 34-45 στο 30′.

Η τελευταία περίοδος έφερε την πίεση του ΑΣΚ που είχε φρέσκες επιλογές από τον πάγκο και μείωσε σε 38-45. Για αρκετή ώρα η διαφορά παρέμενε σε αυτό το επίπεδο με άστοχες  εκατέρωθεν επιθέσεις, ενώ τα τρίποντα των Μάττα και Τσιώτα την έφεραν ξανά σε διψήφια τιμή οριακά για την Αναγέννηση. Ο Παπακώστας με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 44-51, αλλά ένα καλάθι του Ξηροφώτου και ένας αιφνιδιασμός του Κοντοκώστα έγειραν οριστικά την «πλάστιγγα» υπέρ των φιλοξενούμενων που προηγήθηκαν με 46-57 στο 1:36 πριν το τέλος.

Στο επόμενο διάστημα ο ΑΣΚ προσπάθησε να μειώσει και έφτασε με ένα μίνι σερί 5-0 στο τελικό 51-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 19-35, 34-45, 51-57

ΑΣ Καρδίτσας (Ι. Χασιώτης): Καρράς 4, Παπαευθυμίου 12, Θεοχάρης 8, Ντούρλιας 3 (1), Παπαγιάννης 2, Κεραμίδας 3 (1), Μπαλωμένος 4, Παπακώστας 11 (1), Σχοινάς 2, Μπαϊμάκης 2, Περήφανος, Νότος.

Αναγέννηση (Β. Κρομμύδας): Μάττας 23 (1), Μπρούτσος 4, Τσιώτας 20 (2), Παγκόπουλος 3 (1), Κοντοκώστας 3, Ξηροφώτος 4, Τσιούτρας, Κουκουλέτσος, Δράμαλης, Αραμπατζής.