Νίκησαν τη Φαλάνη οι Κορασίδες του Ολυμπιακού Καρδίτσας

Με άνετη νίκη επί του ΓΣ Φαλάνης άνοιξαν την αυλαία των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων για το 2019 οι Κοραίδες του Ολυμπιακού Καρδίτσας.

Οι παίχτριες του Βαγγέλη Τζέλλα υποδέχτηκαν την ομάδα της Λάρισας για την 9η αγωνιστική του 1ου Ομίλου του πρωταθλήματος ΕΣΚΑΘ και επικράτησαν με 58-30, έχοντας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχο σε επίθεση και άμυνα.

Με κορυφαία την Τζέλιου που σημείωσε 25 πόντους αλλά και άξιες συμπαραστάτριες όλες τις υπόλοιπες αθλήτριες οι Ερυθρόλευκες είχαν ήδη από το 1ο ημίχρονο «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, η οποία επισφραγίστηκε στην επανάληψη.

Τα δεκάλεπτα: 21-5, 42-15, 52-23, 58-30

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Ευ. Τζέλλας): Τζέλιου 25 (1), Κουκουράβα 9, Τζέλλα 2, Ελ. Μακρή 12, Χ. Γιαβάζη 4, Γκαβογιάννη 4, Τσιαμαντά 2, Κολοβού, Γ. Μακρή, Γολιτοπούλου, Μπούτου.

Γ.Σ. Φαλάνης (Ζυγελόπουλος): Καραγιάννη 13, Δώτα 6, Ιγγλέζου 5, Κατσαρού 1, Μανάφα 3, Αθανασιάδη 2, Τσακνάκη, Τσιλοφύτη, Αυγούρα, Σερλέτη, Κυρίτση.