Νέα…παράσταση και 6×6 κόντρα στην Άμιλλα από τους Έφηβους του ΣΠΑΚ!

Τη φρενήρη πορεία τους συνεχίζουν στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ οι Έφηβοι του ΣΠΑΚ!

Η έναρξη του β’ γύρου περιλάμβανε…μία απ’τα ίδια για την ομάδα του Τάσου Παπαγεωργίου, η οποία μετά το «διπλό» στα Τρίκαλα, επί της Άμιλλας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, επανέλαβε την επιτυχία και στην Καρδίτσα, σε ματς που διεξήχθη το Σάββατο (24/11) το μεσημέρι.

Οι «Τρικολόρε» επικράτησαν με 3-0 σετ, μπαίνοντας με αυτοπεποίθηση στο ματς και με τον «αέρα» της πρωτοπόρου ομάδας υπερασπίστηκαν αήττητο και έδρα.

Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 25-16 σε 22′, με τον ΣΠΑΚ να κάνει τη διαφορά από το σέρβις και να υποχρεώνει, όταν αυτά δεν κατέληγαν σε πόντο, τον αντίπαλο να δυσκολευτεί στη δημιουργία παιχνιδιού του.

Στο 2ο σετ, υπήρξε ανάλογη απόδοση, παρά την  αγωνιστική ανάκαμψη του αντιπάλου που προσπάθησε να αντιδράσει, με το 25-21 σε 26′ να δίνει σαφές προβάδισμα νίκης στους Καρδιτσιώτες.

Το τελικό 3-0 προέκυψε μετά το 25-22 του 3ου σετ (σε 25′) εκεί όπου παρότι η Άμιλλα ήταν πιο κοντά στο σκορ, δεν κατάφερε να απειλήσει το προβάδισμα του ΣΠΑΚ που έδειξε χαρακτήρα και αξιοποίησε τους πιο έμπειρους (βάσει αγωνιστικών παραστάσεων) αθλητές του για το «καθαρό» ροζ φύλλο.

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-22

ΣΠΑΚ (Τ. Παπαγεωγίου): Γεωργίου, Καράι, Λάιος, Αθ. Λοΐζος, Μπούσδας, Ντόμπρα, Ντούρλιας, Ρουμελιώτης (λ), Σταμούλης, Τρέμμας, Φατόλας.

Άμιλλα Τρικάλων (Ευθ. Γούλας): Ανδρεόπουος, Ζησόπουλος, Μητάκος (λ), Σταυρόπουλος, Πέτσιας,  Τσιγαρίδας, Καραΐσκος, Σπάχος, Τέγος, Κατριβέσης, Ψαρρής, Πάνος, Παπαδημητρίου (λ).