Μπορούσε το αποτέλεσμα η Αναγέννηση, ήττα από Τσαριτσάνη!

Η Αναγέννηση ηττήθηκε με 0-1 από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης για τη 2η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Κώστα Κατσάρα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Ποντίκα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ

Η ομάδα της Καρδίτσας, μπροστά σε 500 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο των Καμινάδων για το  πρώτο εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, δέχτηκε το γκολ στο 62′ από τον Μουλτσιά που νίκησε εξ’επαφής τον Αναστασίου μετά από κεφαλιά-πάσα του  Κουμπούρα για να παραμείνει μετά από δύο αγωνιστικές χωρίς βαθμό.

Η Αναγέννηση ήταν βελτιωμένη στο β’ ημίχρονο, όταν όμως δέχτηκε το γκολ της ήττας, ενώ στο α’ μέρος ο Οικονόμος πατούσε καλύτερα, με το συγκρότημα του Γιάννη Ποντίκα να αντεπεξέρχεται στην πίεση που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι.

Στο 8ο λεπτό ο Καλφούντζος σούταρε από μακρινή απόσταση, ο Αναστασίου όμως μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Η Αναγέννηση απείλησε για πρώτη φορά στο 22ο λεπτό με τον Τζέλλο να δοκιμάζει από μακριά το πόδι του χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 35’ ο Γαλάνης μπήκε στην περιοχή σούταρε αλλά ο Αναστασίου ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα η Αναγέννηση έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από γύρισμα στην περιοχή ο Παπαδημητροπουλος βρέθηκε αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι, όμως το πλασέ του σταμάτησε στον αντίπαλο πορτιέρο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Τσαριτσάνη έχασε και εκείνη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κατσαμάγκα να πιάνει την κεφαλιά και τον Αναστασίου να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση, κρατώντας το μηδέν.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν πολλές φάσεις και να έχουν από μία πολύ καλή στιγμή για να ανοίξουν το σκορ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η Αναγέννηση μπήκε σαφώς καλύτερα και πίεσε τον Οικονόμο.

Στο 48ο λεπτό ο Παπαδημητρόπουλος σούταρε με τον Αναστασίου (του Οικονόμου) να μπλοκάρει.

Στο 60ο λεπτό ο Οικονόμος άνοιξε το σκορ μετά από φάση διαρκείας και προβολή του Μουλτσιά που νίκησε εξ’επαφής τον Αναστασίου μετά από κεφαλιά-πάσα του Κουμπούρα.

Στο 72ο λεπτό ο Ξανθόπουλος σούταρε από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα η Αναγέννηση απείλησε και πάλι με τον Βαταμίδη να σουτάρει από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 80ο λεπτό ο Θ.Αλεξίου έκανε το σουτ όμως και πάλι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Αναγέννηση με τη βοήθεια και του κόσμου προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, κυρίως με γεμίσματα στην περιοχή αλλά η ομάδα της Τσαριτσάνης άντεξε και έφυγε με το σπουδαίο διπλό από την Καρδίτσα.

Κίτρινες: 27′ Τζέλλος – 22′ Μουλτσιάς, 42′ Καραλούλης

Αναγέννηση Καρδίτσας (Ι. Ποντίκας): Πέτρος Αναστασίου, Ξανθόπουλος, Καραμπίνας (83′ Αναγνωστόπουλος), Δημ.Αλεξίου, Τεπερεκίδης, Τζέλλος (68′ Γκούρλας), Λουκάς (79′ Γόρδιος), Βαταμίδης, Πρίφτι, Καρβούνης, Παπαδημητρόπουλος (65′ Ευθ. Αλεξίου).

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κ. Κατσάρας): Βασ.Αναστασίου, Περτζιόνι, Γαλάνης, Τσακάλι, Κουμπούρας, Καλφούντζος, Καραλούλης (90+1′ Μπουμπουνάρας), Μιφτάρι (54′ Γκαμπέτας), Μουλτσιάς (71′ Πετράκης), Χάμος, Κατσαμάγκας (83′ Ντούφας)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο 6 Οκτωβρίου

ΑΟ Στυλίδας – Νίκη Βόλου 1-4 (6’ Βαριπάτης – 45’, 51 Κέρι, 66’ Καρτσαμπάς, 84’ Ντινιωτάκης)

Κυριακή 7 Οκτωβρίου

Φωκικός – ΓΣ Αλμυρού 0-0
Θησέας Αγριάς – Απόλλων Μακρυχωρίου 2-1 (32’ Βλάχος, 83’ Δημητριάδης – 75’ Ξέρρας)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-1 (62’ Μουλτσιάς)
Πιερικός – Αστέρας Ιτέας 2-2 (1’ Κραγιόπουλος, 7’ Κυπαρίσσης – 15’, 19’ Αλεξίου)
Ολυμπιακός Βόλου – ΑΣ Μετέωρα 2-0 (18’ Σγκούρι, 38’ Λώττας)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – ΑΟ Σελλάνων 0-1 (24’ Τζέκος)