Μπορούσε τη νίκη στην Αμαλιάδα ο ΑΣΚ

Ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ δεν τα κατάφερε στην Αμαλιάδα, γνωρίζοντας την ήττα από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 75-72 για τη 16η αγωνιστική της Α2.

Οι Κυανόλευκοι, σε ένα ματς που κυμαινόταν μεταξύ ισοπαλίας και 2-4 πόντων υπέρ των γηπεδούχων, μπόρεσαν να προσπεράσουν στην κρίσιμη στιγμή για το 62-67 στο 37′, με τον Κόροιβο να τρέχει σερί 10-0 και τελικά να παίρνει τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Στο σημερινό παιχνίδι ο ΑΣΚ ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (21-18 η α΄ περίοδος), χωρίς όμως να χάσει την επαφή του, εκτός από τις αρχές της τρίτης περιόδου.

Στο 15′ είχαμε το 31-25 και στο 17′ (34-28) με αιχμή του δόρατος τον Λεϊμάνις ο Κόροιβος κρατούσε τα ηνία, ενώ το ημίχρονο τελείωσε 37-32. Στη γ΄ περίοδο με τρίποντο του Λαμπρόπουλου η διαφορά πήγε στους 9 (45-36) και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 55-49, με τρίποντο του Σαριμπαλίδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με 11 πόντους του Μαγκουνή, ο ΑΣΚ προηγήθηκε 62-67, 2:40΄ πριν τη λήξη, αλλά Καπώνης και Θεοδωράκος έκαναν την ανατροπή και με σερί 10-0 ο Κόροιβος πήρε προβάδισμα 5 πόντων (72-67), 23″ πριν το φινάλε και μαζί τη νίκη με τρεις πόντους καθώς στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα το τρίποντο υπό πίεση του Σαριμπαλίδη από τα 8-9 μέτρα δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-32, 55-49, 75-72

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μ. Κουταλιανός): Χείλαρης 13 (1), Καπώνης 9 (1), Λαμπρόπουλος 12 (2), Μαραγκάκης 3, Γκιουζέλης 11 (2), Λεϊμάνις 16 (2), Γραβάνης 3, Θεοδωράκος 8 (2).

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 15 (3), Γράβας 5, Παπαχρήστος, Μαυρογιάννης 8, Παππάς, Κακλαμάνος 7, Καρράς 8, Παπαδόπουλος, Ερμείδης, Καλλές 6, Σαριμπαλίδης 6 (2), Μαγκουνής 17 (1).