«Μοιρασιά» και όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς για ΑΕ Λεονταρίου και ΑΟ Σελλάνων

Δεν ανέδειξε νικητή ο 1ος ημιτελικός αγώνας του κυπέλλου ΕΠΣΚ ανάμεσα σε ΑΕ Λεονταρίου και ΑΟ Σελλάνων και έτσι τα πάντα είναι «ανοιχτά» για τη ρεβάνς στο Προάστιο.

Δείτε ΕΔΩ εκτενές φωτορεπορτάζ του αγώνα

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, καθώς στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι υπερείχαν, ενώ στην επανάληψη οι Κυανόλευκοι ισορρόπησαν με το τελικό 1-1 να αφήνει ικανοποιημένες και τις δύο πλευρές.

Μπροστά σε περίπου 200 φιλάθλους το σύνολο του Γιάννη Παφλιά ξεπέρασε το πρώτο δεκάλεπτο πίεσης των γηπεδούχων που προσπάθησαν με τον Μπαλαμπάνο να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Παρθένη, είτε από τα πλάγια, είτε από στημένες μπάλες, όπως το κόρνερ στο 9′ που οι Κούρκουλας και Μαρούδας δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν.

Έτσι, η ΑΕΛ κατάφερε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια και να απειλήσει στο 14′ με σουτ έξω από την περιοχή του Λουκά που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λέμπα. Στο 32′ ο Μορφάκης νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Λέμπα ενώ ο Χρήστος Σαΐνης εκτέλεσε φάουλ στο 36′ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Τελικά στο 44′ ο Μάριος Σαΐνης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Μιχάλης Διπλάρης με «καρφωτή» κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ προσπάθησε να διαχειριστεί το σκορ, είχε όμως απέναντί της μία έμπειρη και ικανότατη ομάδα που παρά τις αρκετές αλλαγές που έκανε ο Γιάννης Μπουρνάκας κατάφερε να παρουσιαστεί βελτιωμένη.

Η ευκαιρίες με τους Μπαλαμπάνο και Παπαδημητρόπουλο δε μετουσιώθηκαν σε γκολ, ωστόσο στο 71′ ο Βουκομάνοβιτς που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα για το 1-1.

Ο ΑΟ Σελλάνων επιχείρησε να ανατρέψει τα δεδομένα στο ματς που πλέον είχε «ανοίξει» ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε και έτσι τα πάντα θα κριθούν στο επαναληπτικό παιχνίδι στο Προάστιο.

ΑΕ Λεονταρίου (Ι. Παφλιάς): Παρθένης, Μαρ. Σαΐνης, Τσέλιος Τσέτσας, Τσικρίκης, Χρ. Σαΐνης, Γκουγκούδης (70′ Αρσενίδης), Διπλάρης, Λουκάς (65′ Παντέρης), Μορφάκης, Μαν. Σαΐνης (88′ Ακριβόπουλος).

ΑΟ Σελλάνων (Ι. Μπουρνάκας): Λέμπας, Μάττας, Τζάνης (54′ Βουκομάνοβιτς), Γιαγιάκος (62′ Μετούσι), Κούρκουλας, Θεοδωρόπουλος, Μπαλαμπάνος, Δανιήλ, Παπαδημητρόπουλος, (63′ Καραγκούνης), Μπακρατσάς (46′ Υφαντής), Μαρούδας.