Με το δεξί στο 2019 ο ΑΣΚ, επιβλητικός κόντρα στο Πευκοχώρι!

Με 84-65 επιβλήθηκε ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ της Ευρώπης Πευκοχωρίου, ανοίγοντας έτσι υποδειγματικά τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2019.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα σε βίντεο

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα σε βίντεο μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Ευριπίδη Μελετιάδη σε βίντεο μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Παπαχρήστου σε βίντεο μετά το τέλος του αγώνα

Η ομάδα της Καρδίτσας,  έφτασε έτσι το ρεκόρ της σε 7 νίκες – 5 ήττες, αφήνοντας πίσω τον αντίπαλο της στο 5-7, ενώ αποκόμισε και μία πολύτιμη διαφορά για το β’ γύρο, αν τυχόν χρειαστεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το σύνολο του Γιάννη Τζήμα κατάφερε να «ξορκίσει» την «κατάρα» της 3ης περιόδου που τον συνόδευε στα προηγούμενα ματς, όπως επίσης να βελτιώσει την άμυνά του που ήταν κύριο ζητούμενο και με καθοριστική εμφάνιση στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 24-10, δεν άφησε κανένα περιθώριο ελπίδας για ανατροπή στους φιλοξενούμενους.

Οι Κυανόλευκοι μετέφεραν το παιχνίδι στη ρακέτα όπου κυριάρχησαν και με κορυφαίους τους Γράβα (τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ), Καλλέ, Μαγκουνή και Καρρά πέτυχαν μία ευρεία επικράτηση, ενώ παρά την αστοχία στα τρίποντα (3/15), είχαν αξιόλογο ποσοστό στα εντός πεδιάς (73%), όπως επίσης και σχεδόν διπλάσια ριμπάουντ από το Πευκοχώρι (37 έναντι 21).

Ο ΑΣΚ έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +30 σε δύο περιπτώσεις (68-48, 72-42), ενώ η μοναδική φορά που η ομάδα του Ευριπιδη Μελετιάδη πέρασε μπροστά στο σκορ ήταν το 2-3, στο 1ο λεπτό.

Πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του βετεράνου αθλητή Γιώργου Τσιαμούρα του Κωνσταντίνου που έφυγε πρόωρα από τη ζωή.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΑΣΚ να επιδιώκει να περάσει την μπάλα στη ρακέτα και έτσι προηγήθηκε 8-3 με τους Γράβα και Καλλέ να σκοράρουν από κοντά. Η Ευρώπη με γκολ-φάουλ του Κάντιτς μείωσε σε 8-6 στο 3′ αλλά Γράβας και Καλλές από τις βολές έφερνα στο 7′ το σκορ σε διπλή τιμή (12-6 στο 4′). Με το τρίποντο του Σαριμπαλίδη στο 5′ το σκορ έγινε 15-6, οδηγώντας στο τάιμ-άουτ του Ευριπίδη Μελετιάδη μιας και οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0.

Μετά το τάιμ-άουτ το μομέντουμ δεν άλλαξε και ο ΑΣΚ με τους Μαγκουνή και Καλλέ από το ποστ έφτασε στο 7′ στο 19-6, διευρύνοντας το σερί στο 11-0.

Η ομάδα του Πευκοχωρίου αντέδρασε με τρίποντο του Βελισσαρίου και τζαμπ-σουτ του Καμπουρίδη μειώνοντας σε 21-14, όμως οι συνεργασίες Μαυρογιάννη-Μαγκουνή απέφεραν καλάθια και πάλι από το πόστ για τον ΑΣΚ που προηγήθηκε με 28-14.

Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Ελευριάδης με σουτ διαμόρφωσε το 28-16 της 1ης περιόδου.

Η β’ περίοδος άρχισε με τους φιλοξενούμενους και πάλι να επιχειρούν με μακρινά σουτ να απειλήσουν δίχως επιτυχία, ενώ ο ΑΣΚ με τον Καρρά που προσέφερε ένα δυναμικό κάρφωμα, συνέχισε να έχει σαφή κυριαρχία στο «ζωγραφιστό». Στο 15′, η ομάδα της Καρδίτσας είχε κατορθώσει να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά στο  προβάδισμά της (32-21) και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση, αφού σε αυτά τα λεπτά είχε συνολικά πέντε φάουλ.

Στο β’ μισό του δεκαλέπτου, η Ευρώπη μπόρεσε να διασπάσει την περιφέρεια του ΑΣΚ, να βρει διαδρόμους για κοντινές προσπάθειες και στο 16′ να μειώσει σε 32-16, προκαλώντας το τάιμ-άουτ του Γιάννη Τζήμα.

Η διακοπή ήταν ευεργετική για τον ΑΣΚ που έτρεξε σερί 5-0 με τρίποντο του Μόκφορντ και ντράιβ του Μαγκουνή για το γρήγορο 37-26 των γηπεδούχων που επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Το κρεσέντο του ΑΣΚ συνεχίστκε με τις προσπάθειες του Σαριμπαλίδη και του Καρρά για το 41-27 και το 46-31 στα 26″ πριν το τέλος του ημιχρόνου που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με το 46-32, μετά από 1/2 βολές του Κάντιτς να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα.

Στο β’ ημίχρονο. το πλάνο του ΑΣΚ παρέμεινε ίδιο και έτσι με τον Γράβα να σκοράρει από κοντά και τον Μαγκουνή σε αιφνιδιασμό με λέι-απ, είχαμε το +18 (50-32) στο 21′. Το σερί των γηπεδούχων στην 3η περίοδο επεκτάθηκε για το 9-0 σερί και το 55-32 με βολή του Κακλαμάνου και δύο λέι-απ από Γράβα και Σαριμπαλίδη στο 24′.

Η Ευρώπη κάλεσε τάιμ-άουτ, όμως το σερί του ΑΣΚ δεν ανακόπηκε και με τρίποντο του Σαριμπαλίδη έφτασε στο 12-0 για το 58-32 στο 25′. Οι πέντε πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων στο β’ ημίχρονο σημειώθηκαν με βολές του Κάντιτς και τρίποντο του ίδιου παίχτη στο 26′ για το 58-37. Με τον Γράβα να σημειώνει τους επόμενους τρεις πόντους του ΑΣΚ, το σκορ έγινε 61-38 στο 27′, ενώ η Ευρώπη είδε τον Κιτσούλη να υποπίπτει σε τέταρτο προσωπικό φάουλ και να χάνει για αρκετή ώρα τη μεγαλύτερή -ίσως- απειλή για τους γηπεδούχους. Έτσι, ο ΑΣΚ δεν έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς για πρώτη φορά και στο +30 με 2/2 βολές του Καλλέ, με τη διαφορά να κλείνει στο +28 στο τέλος της 3ης περιόδου (70-42).

Τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου σημαδεύτηκαν από την αστοχία εκατέρωθεν (74-46 στο 33′), με το τρίποντο του Ακεψιμαΐδη να ρίχνει τι διαφορά στο +25 (74-49) στο 34′.

Μετά από ένα τρίλεπτο αδράνειας, ο Γράβας δημιούργησε σκορ για τους Καρδιτσιώτες κάνοντας το 76-53. Με μπροστάρη τον Κιτσούλη, το Πευκοχώρι μείωσε και σε 78-58 στο 38′. Η διαφορά έπεσε και στο +17, όμως με σκόρερ τους Παππά, Μόκφορντ, το 82-62 στο 39′ δεν άφησε περιθώρια για προσέγγιση των φιλοξενούμενων.

Το τελικό 84-65 ήρθε να επισφραγίσει μία δίκαιη επικράτηση του ΑΣΚ, με την επόμενη αγωνιστική να φέρνει την τοπική ομάδα στο Μεσολόγγι για ματς με τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 46-32, 70-42, 84-65

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 5 (1/4 τριπ.), Γράβας 18 (7/9 διπ., 12 ριμπ.), Παπαχρήστος 3 (10 ριμπ.), Μαυρογιάννης 4, Παππάς 4, Κακλαμάνος 3, Καρράς 10 (4/4 διπ., 5 ριμπ.), Παπαδόπουλος, Ερμείδης, Καλλές 12, Σαριμπαλίδης 12 (2/4 τριπ., 5 ασίστ), Μαγκουνής 13 (6/7 διπ.).

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Ευρ. Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τζουβάρας, Ακεψιμαΐδης 7 (1/3 τριπ.), Ελευθεριάδης 4, Βελισσαρίου 11 (3/4 τριπ.), Σαββίδης 5 (1/4 τριπ.), Κιτσούλης 9 (4 ριμπ.), Καμπουρίδης 4, Γκατζιάς, Θεοδωρίδης, Μανούσος 4, Κάντιτς 21 (2/5 τριπ., 5 ριμπ.).