Με το δεξί στη Β’ ΕΣΚΑΘ η Ελπίδα Καρδίτσας, νίκη επί του ΓΣ Αγίου Κωνσταντίνου!

Η Ελπίδα Καρδίτσας ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΘ.

Οι «Πράσινοι» υποδέχτηκαν τον Γ.Σ. Αγίου Κωνσταντίνου στο κλειστό της Καρδίτσας, φτάνοντας στην επικράτηση με σκορ 80-69.

Ο αγώνας διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής (4/11) και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο δίκαια, κόντρα στον αντίπαλο από τη Λάρισα.

Η Ελπίδα, με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αλεξανδρή που σκόραρε 31 πόντους, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμά της στο σκορ, ξέφυγε στη 2η περίοδο και επί της ουσίας έκανε διαχείρισης της διαφοράς της στην επανάληψη, η οποία -αν και έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους στις αρχές του β’ ημιχρόνου, εν τέλει έκλεισε στο +11.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-29, 58-45, 80-69.

Ελπίδα Καρδίτσας (Ν. Χρηστάκος): Παγγαφίλης 10 (1), Γιαννακάκης 4, Κωτσής 17 (2), Παπανικολάου 7, Αντωνίου 2, Τσιάκαλος 9 (2), Αλεξανδρής 31.

Γ.Σ. Αγ. Κωνσταντίνου Λάρισας (Νιαβής): Λαγωνικάκος 12 (3), Ρηγόπουλος 3, Κολοκοτρώνης, Θ. Καριπίδης 9 (1), Κ. Καριπίδης 14, Δαρδούμπας, Τζαβέλλας, Μαντζιαρής 5, Λαζαρίδης 4, Παπαδόπουλος 6, Χατζηγεωργιάδης 16.