Με τη δύναμη της έδρας κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδας ο ΣΠΑΚ!

Την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α2 συνεχίζει ο ΣΠΑΚ, ο οποίος την Κυριακή (11/11) θα υποδεχθεί τον Άθλο Ορεστιάδας, για την 6η αγωνιστική του Β’ Ομίλου.

Το ματς αυτό θα ρίξει την αυλαία της αγωνιστικής (τα υπόλοιπα ματς διεξάγονται το Σάββατο) και οι «Τρικολόρε» θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν την έδρα τους για τρίτο σερί ματς, μετρώντας έως τώρα δύο νίκες με 6-0 σετ!

Οι Καρδιτσιώτες συνεχίζουν με πολύ καλές εμφανίσεις και αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, ακόμη και απέναντι σε δύσκολες ομάδες.

Το περασμένο Σάββατο στη Σταυρούπολη, ο ΣΠΑΚ έχασε στις λεπτομέρειες τον βαθμό από τον ΑΜΣ Νέστωρ, δείχνοντας ότι είχε τα φόντα για (τουλάχιστον) τη συγκομιδή βαθμών σε αυτό το εκτός έδρας ματς.

Στα έως τώρα ματς της, η ομάδα του Φώτη Αλεξίου έχει βρει τον τρόπο να πείθει αγωνιστικά και να κατακτά αποτελέσματα που θα τη βοηθήσουν ουσιαστικά στη συνέχεια της σεζόν.

Ένα τέτοιο θα επιδιώξει και την Κυριακή κόντρα σε μία ταλαντούχα ομάδα που όμως δεν έχει κατακτήσει ούτε σετ στα δύο εκτός έδρας ματς που έχει δώσει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Αυτό βέβαια δεν αντικατοπτρίζει τη γενικότερη εικόνα της, καθώς ο ΣΠΑΚ γνωρίζει ότι πρέπει να παρουσιαστεί με σοβαρότητα και προσήλωση για να επιστρέψει στις νίκες.

Το ενδεχόμενο τρίποντο θα φέρει ένα +6 το Καρδιτσιώτικο σύνολο από τον μεθαυριανό του αντίπαλο και σίγουρα αυτό αποτελεί ένα έξτρα δέλεαρ στην ομάδα.

Η έδρα παίζει πάντοτε το ρόλο της και ο ΣΠΑΚ θέλει τον κόσμο στο πλευρό του για να αντλήσει δύναμη και να συνεχίσει με αλώβητο το κλειστό της πόλης.

Στα αγωνιστικά, θα λέγαμε, ότι…έχει μάθει πλέον να ζει με προβλήματα, καθώς, τρεις παίχτες υποφέρουν από τραυματισμούς και αγωνίζονται με αυτοθυσία στα τελευταία ματς, κάτι που αναμένεται να πράξουν και την Κυριακή.

Το ματς ορίστηκε για τις 16:00, στο κλειστό της Καρδίτσας, με διαιτητές του αγώνα τους Χλωρό και Κατσιούλη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές στην 6η αγωνιστική στο Β’ Όμιλο της Α2:

Σάββατο 10 Νοεμβρίου

17:30, κλειστό «Η. Τριανταφυλλίδης» ΑΕΝ Πανοράματος – Μακεδονικός. Διαιτητές: Αρ. Παπαδόπουλος – Γεωργιάδης.
18:00, Α’ ΔΑΚ Κατερίνης: Πιερικός – Πήγασος Πολίχνης. Διαιτητές: Σαρακινίδης-Δαλκιράνης
18:00, κλειστό Καλαμαριάς: ΜΓΣ Απόλλων – Ελπίδα Αμπελοκήπων. Διαιτητές: Ίσκας-Εμ. Μπέλλος.
20:00, κλειστό Αιγινίου: Νίκη Αιγινίου – ΧΑΝΘ. Διαιτητές: Βένος-Πορτοκαλίδης.

Κυριακή 11 Νοεμβρίου

16:00, κλειστό Καρδίτσας: ΣΠΑ Καρδίτσας – Άθλος Ορεστιάδας. Χλωρός-Κατσιούλης.
18:00, κλειστό ΔΑΚ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας – ΑΟ Σερρών. Διαιτητές: Φλούδας-Σιαδήμος.