Με σθένος νίκησαν ΑΕΛ και υπερασπίστηκαν την κορυφή οι Έφηβοι του ΣΠΑΚ

Με απώλεια βαθμού ή ακόμη και της νίκης «φλέρταραν» οι Έφηβοι του ΣΠΑΚ κόντρα στην αξιόμαχη ΑΕΛ, όμως τελικά επικράτησαν με 3-1 σετ για να παραμείνουν μόνοι πρώτη στην κορυφή, πριν το ντέρμπι στη Λαμία που θα κρίνει τον τίτλο με τη Φθία.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Το συγκρότημα του Τάσου Παπαγεωργίου ισοφαρίστηκε σε 1-1 σετ, αντέδρασε άμεσα κάνοντας το 2-1 και στο 4ο σετ άφησε τη λεπτή γραμμή που χωρίζει μία πιο έμπειρη ομάδα από μία ανερχόμενη να γίνει διακριτή, όταν και επικράτησε με 26-24.

Χωρίς τους Αθ. Λοΐζο και Γεωργίου στη σύνθεσή του, ο ΣΠΑΚ αρνήθηκε να παραδώσει την πρώτη θέση, την οποία έχει κατ’αποκλειστικότητα από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΕΣΠΕΚΕΛ και θα πάρει την ερχόμενη εβδομάδα στη Λαμία με στόχο να υπερασπιστεί στην προτελευταία αγωνιστική την κορυφή.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΣΠΑΚ να πιέζει από το σέρβις και να οδηγεί σε λάθη τους φιλοξενούμενους, αποκτώντας προβάδισμα 10-7, 15-10 και 17-12. Η ΑΕΛ κάλεσε τάιμ-άουτ και κατόρθωσε να μειώσει σε 22-18 και 22-20, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν μετά από δικό τους τάιμ-άουτ και να φτάνουν στο 25-20 σε 26′.

Στο 2ο σετ ο ΣΠΑΚ έδειχνε και πάλι να έχει το πάνω χέρι, αφού είχε άχαστο προβάδισμα μέχρι και τους 23 πόντους αλλά η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε τη νευρικότητα και τη χαλάρωση των «Τρικολόρε» για να προσπεράσει στην καθοριστική στιγμή και να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο ΣΠΑΚ προηγήθηκε με 18-14, 19-17 και 20-18, ενώ στο 23-22, είδε τους «Βυσσινί» να παίρνουν τους επόμενους τρεις πόντους που χρειάζονταν για να κάνουν το 23-25 σε 26′ και το 1-1 στα σετ.

Στο 3ο σετ, η ομάδα της Καρδίτσας δεν είχε διάθεση να διαπραγματευτεί την έκβασή του και είχε από την αρχή έως το φινάλε τα ηνία στο σκορ. Ο ΣΠΑΚ προηγήθηκε με 9-3, είδε την ΑΕΛ να μειώνει σε 13-12 και 17-15, όμως ένα σερί 8-4 έδωσε σε 23′ το δεύτερο νικηφόρο σετ στους γηπεδούχους για το 25-19.

Το τελευταίο σετ ήταν θρίλερ και η ΑΕΛ με αρκετούς αθλητές στη σύνθεσή της στην ηλικιακή κατηγορία των Παίδων και Παμπαίδων αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι». ο ΣΠΑΚ προηγήθηξε με 8-5 και 11-9 αλλά οι φιλοξενούμενοι πάντησαν με δικό τους πρβάδισμα για το 12-14 και λίγο αργότερα το 16-19.

Εκεί ήρθε το τάιμ-άουτ του Τ. Παπαγεωργίου για να μειώσει ο ΣΠΑΚ σε 18-19. Από εκεί και έπειτα, ο το σετ κύλησε πόντο-πόντο με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 24-24 και τους Καρδιτσιώτες να δείχνουν ψυχραιμία και θέληση στις επόμενες δύο επιθέσεις, κάνοντας το 26-24 σε 30′ και μαζί το 8×8.

Τα σετ: 25-20 (26′), 23-25 (26′), 25-19 (23′), 26-24 (30′)

ΣΠΑΚ (Τ. Παπαγεωργίου): Λαγός, Ντόμπρα, Φατόλας, Μπούσδας, Ντούρλιας, Καράι, Ρουμελιώτης (λ), Σταμούλης, Τρέμμας.

ΑΕΛ (Ι. Τσιώλης): Γογουρόπουλος, Κοσμάς (λ), Αντωνιάδης, Ζαχείλας, Αλεξίου, Ζάγκας (λ), Μπρούτσος, Μυλωνάς, Χατζηρούφας, Φλώρος, Βουτυρίτσας, Μωϋσιάδης, Τραινταφύλλου.