Με περίπατο στον τελικό της Θεσσαλίας τα κορίτσια του ΓΕΛ Παλαμά!

Χωρίς να ιδρώσουν προκρίθηκαν στον τελικό του Πανθεσσαλικού πρωταθλήματος μπάσκετ Σχολικών Αγώνων Λυκείων 2017-18 τα κορίτσια του ΓΕΛ Παλαμά.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάαζ του αγώνα

Η ομάδα του Κώστα Σερίφη ως πρωταθλήτρια του νομού μας αντιμετώπισε το πρωί της Τρίτης (17/4) στον ημιτελικό το 4ο ΓΕΛ Βόλου και η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής, όπως αποτυπώνει και το 53-19.

Έτσι, οι Παλαμιώτισσες θα αγωνιστούν στον τελικο την Πέμπτη (19/4) στο κλειστό του Παλαμά με αντίπαλο το 6ο ΓΕΛ Λάρισας.

Το ΓΕΛ Παλαμά μπήκε εντυπωσιακά στο ματς από την περιφέρεια με τις Μπενέκη, Πατούνη και Μυρτώ Καρακώστα να σκοράρουν από τα 6,75μ. φτάνοντας γρήγορα στο 12-0 στο 2’. Το σερί έφτασε στο 20-0, με το 4ο ΓΕΛ Βόλου να σημειώνει τον πρώτο του πόντο με βολή της Στάμου για το 20-1, με το οκτάλεπτο να λήγει 22-1.

Στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλήτριες Ν. Καρδίτσας έριξαν τους ρυθμούς, χωρίς όμως να αμφισβητηθεί η υπεροχή τους, προσφέροντας και πλουραλισμό στο σκοράρισμά τους με τις Αλ. Ντούλα και Ντίνα για το 30-3 του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρνο ξεκίνησε και πάλι με τις Παλαμιώτισσες να είναι κυρίαρχες και να τρέχουν σερί 10-0 για το 42-3 στο 21’, έχοντας και πάλι τις Μπενέκη και Πατούνη «πρώτο βιολί» στο σκοράρισμα.

Οι πρωταθλήτριες Μαγνησίας μείωσαν προσωρινά σε 44-7, με την 3η περίοδο να λήγει με σκορ 44-7.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το ΓΕΛ Παλαμά φρόντισε να ενεργοποιήσει όλες του τις αθλήτριες στο σκοράρισμα. Έτσι, τη σκυτάλη πήραν οι Ευ. Καρακώστα Ντίνα για το 47-11 στο 27’.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πετύχουν καλάθια γοήτρου (49-19), με τη Μ. Καρακώστα να είναι εκείνη που σκόραρε προς το φινάλε για τις Παλαμιώτισσες.

Το τελικό 53-19 ήρθε με buzzer-beater καλάθι της Ευ. Καρακώστα.

Τα οκτάλεπτα: 22-1, 30-3, 44-7, 53-19

ΓΕΛ Παλαμά (Κ. Σερίφης): Χρ. Μπενέκη 17, Αλ. Ντούλα 8 (2), Μ. Καρακώστα 7 (1), Πατούνη 12 (2), Κατσιαούνου 2, Ευ. Καρακώστα 7 (1), Ντίνα, Αθ. Ντούλα.

4ο ΓΕΛ Βόλου (Π. Κανιούρας): Στάμου 8, Μιχαηλίδου 4, Μακρή 4, Πατρικίου 4, Γεωργουλά, Μήρτσα, Κουτέ.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών μπάσκετ κοριτσιών Θεσσαλιας:

ΓΕΛ Παλαμά – 4ο ΓΕΛ Βόλου 53-19
8ο ΓΕΛ Τρικάλων – 6ο ΓΕΛ Λάρισας 37-54

*Αξίζει να σημειωθεί ότι στους σχολικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης η διάρκεια του αγώνα είναι 32 λεπτά (από 8 λεπτά η κάθε περίοδος) με τους αθλητές να αποβάλλονται συμπληρώνοντας τέσσερα προσωπικά φάουλ.