Με ενάμισι πόδι στον τελικό ο Απόλλων Μακρυχωρίου, πέρασε από το Αρτεσιανό

Με «καθαρό» σκορ πέρασε από την έδρα του Διγενή ο Απόλλων Μακρυχωρίου στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου ΕΠΣΚ που πραγματοποιήθηκε σήμερα (9/1) το απόγευμα στο γήπεδο του Αρτεσιανού.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Βάιου Καραγιάννη επικράτησε με 0-2 και ουσιαστικά μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό αγώνα, όντας έτοιμη να «τσεκάρει» εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Μετά από ένα αναγνωριστικό 10λεπτο, όπου ο Διγενής προσπάθησε να κρατήσει ψηλά τους φιλοξενούμενους, ο Απόλλων πήρε με το μέρος του την κατοχή της μπάλας και απείλησε από τα πλάγια με τους Κατσιγιάννη και Δημήτρη Τεντολούρη.

Ένα σουτ του Κατσιγιάννη και μία κεφαλιά του Φουντούνα έως τα πρώτα 20 λεπτά δεν ανησύχησαν τον Τσιγγενέ, ωστόσο έστειλαν προειδοποιητικά μηνύματα για το τι θα ακολουθούσε. Στο 27′ ο Κατσιγιάννης ξέφυγε από τα αριστερά, έβγαλε μπαλιά στον Δημήτρη Τεντολούρη που συνέκλινε και με αριστερό περίτεχνο πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 36′ από κόρνερ του Αποστόλη Τεντολούρη ο  Κόκκινος με προβολή έστειλε την μπάλα «ξυστά» από το αριστερό κάθετο δοκαρι των γηπεδούχων με το 0-1 να παραμένει στο α’ μέρος.

Στην επανάληψη, το μοτίβο ήταν παρόμοιο, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν ευκαιρίες με τους Κατσιγιάννη και Κρανιώτη ωστόσο ο Κόκκινος στο 63′ έκανε το 0-2 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τον Απόλλωνα που είδε τον προπονητή του Β. Καραγιάννη να αποβάλλεται μετά από μία διαμαρτυρία.