Με Γκατζογιάννη «λυτρωτή» οι Ελπίδες πήραν το ντέρμπι με τον Άρη!

Ένα γκολ της Γκατζογιάννη στο 91ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στις Ελπίδες στο ντέρμπι με τον Άρη για τη 15η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις για τις δευτεραθλήτριες Ελλάδος που έγειραν τις ισορροπίες προς το μέρος τους κι ενώ από το 33′ το σκορ ήταν ήδη 1-1!

Στο 31′ η Βιολάρη με κεφαλιά από φάουλ της Πύθουλα άνοιξε το σκορ για τις γηπεδούχες στο Δημοτικό Στάδιο Σοφάδων και δύο λεπτά αργότερα η Σπυριδωνίδου βρέθηκε μόνη της στην πλάτη της άμυνας και σούταρε ιδανικά για το 1-1.

Στο β’ ημίχρονο οι Ελπίδες είχαν την υπεροχή, σημείωσαν δύο καλές ευκαιρίες με την Μπεντανκούρ στο 55′ και τη Βιολάρη στο 83′ για να επικρατήσουν τελικά στο 90+1′ με σουτ της Γκατζογιάννη.

Ελπίδες Καρδίτσας: Βαδάση, Σίμου, Γιαμαλή, Κιάμου, Λιάκου, Γκατζογιάννη, Πύθουλα, Ξάνθη, Μισιρλή, Μπετανκούρ, Βιολάρη

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Γλυφάδα – Αμαζόνες Δράμας 0-0
Τρίκαλα – Βόλος 1-0 (Μπαρμπόσα)
Ελπίδες Καρδίτσας – Άρης Θεσσαλονίκης 2-1 (31′ Βιολάρη, 90+1′ Γκατζογιάννη – 33′ Σπυριδωνίδου)
ΑΕΛ – Φείδων Άργους 5-0 (Χριστοφορίδη x2, Σρετένοβιτς x2, Σωτηριάδη)
ΠΑΟΚ – Μεσολόγγι 5-0 (Κακαμπούκη x2, Παλαμά, Μάρκου, Χατζηγιαννίδου)
ΟΦΗ – Ατρόμητος 0-1 (Παπαθεοδώρου)

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.