Με ήρωα τον Παπαλίτσα νίκησε και τις απουσίες ο Πάμισσος και μπήκε στους «8»!

«Εφτάψυχος» ο Πάμισσος! Η ομάδα των Καλογραιανών ισοφάρισε στο 89′ με τον Ηλία Παππά, στέλνοντας το ματς στην παράταση, εκεί που μετά από μισή ώρα αγώνα δεν άλλαξε το ισόπαλο 1-1 και στα πέναλτι οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-4 και να προκριθούν στους «8» του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου», ζώντας μέρες 2012, όταν έφτασαν στον τελικό της διοργάνωσης!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Αυτή τη φορά, η ομάδα του Νώντα Καμινιώτη ήταν που «μίλησε» τελευταία στην κανονική διάρκεια του αγώνα (στον προηγούμενο γύρο ο Αστέρας Δασοχωρίου την είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, στέλνοντας το ματς στην παράταση όπου τελικά η πρόκριση επετεύχθη) και ήδη διαγράφει εξαιρετική πορεία στο θεσμό, μετρώντας τρεις σημαντικές απουσίες στη σημερινή (25/9) αναμέτρηση.

Ήρωας του αγώνα ο Λάμπρος Παπαλίτσας, ο οποίος ήταν καθοριστικός, τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα με καίριες επεμβάσεις, όσο και στη διαδικασία των πέναλτι, αφού απέκρουσε την τέταρτη εκτέλεση της Μαυραϊκής που ανέλαβε ο Σωτήρης Μπαντής και αμέσως μετά σκόραρε από την «άσπρη βούλα» το τέρμα που έμελλε να δώσει το εισιτήριο για τα προημιτελικά!

Η Μαυραϊκή προηγήθηκε μόλις στο 4′ με γκολ του Δημήτρη Πολύζου και στη συνέχεια πίεσε να διευρύνει το προβάδισμά της, όμως το σουτ του «μπουμ» Μπαντή και εκείνο του Ευ. Μπαντή στο α’ μέρος βρήκαν τον Παπαλίτσα σε ετοιμότητα. Ο Σωτήρης («μπουμ») Μπαντής είδε στο 33′ την προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι, με το 1-0 να παραμένει έως την ανάπαυλα. Στο β’ ημίχρονο η Μαυραϊκή συνέχισε να πιέζει, με τον Πάμισσο να διαχειρίζεται έξυπνα το ματς, μετρώντας και τις απουσίες των Τσακνή, Τσαπράζη και Ν. Νταλούμη.

Στο 82′ οι γηπεδούχοι είδαν την κεφαλιά του Φουντούνα να περνάει «ξυστά» από το οριζόντιο δοκάρι του Πάμισσου, ενώ νωρίτερα, ο Χρήστος Σαΐνης σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο 89′ όπως είπαμε, ο Ηλ. Παππάς σκόραρε για την ομάδα του Νώντα Καμινιώτη που όχι μόνο έμεινε «ζωντανή» στο ματς αλλά τελικά πήρε και το εισιτήριο για τους «8».

Στη διαδικασία των πέναλτι, η Μαυραϊκή που στερήθηκε των υπηρεσιών του τιμωρημένου Κ. Ισούφη, ξεκίνησε πρώτη τις εκτελέσεις, με τον Πάμισσο να ευστοχεί σε όλες και να βλέπει τον Λάμπρο Παπαλίτσα να αποκρούει το 4ο «χτύπημα» του Σωτήρη Μπαντή, ενώ η πέμπτη εκτέλεση από τον Βασίλη Καλλιώρα πέρασε άουτ, για το τελικό 3-4.