ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΣΚ: Νίκη υπέρβασης στο Αιγάλεω!

Την πρώτη του νίκη εκτός έδρας πανηγυρίζει ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ που «ταρακούνησε» την Α2 με το διπλό κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων Αιγάλεω!

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα, με 50 φιλάθλους στο  πλευρό της (απόδημους Καρδιτσιώτες της Αθήνας αλλά και κάποιους που ταξίδεψαν από την πόλη μας) έφτασε τις τρεις νίκες σε τέσσερα ματς, ανέβασε τον πήχη και μάλιστα με ροζ φύλλο κόντρα σε αντίπαλο από αυτούς που θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Basketleague!

Οι Καρδιτσιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους στο ημίχρονο (49-35) και με 17 όταν ξεκίνησε η 3η περίοδος φτάνοντας σε μία μεγάλη ανατροπή για το 81-83 που αλλάζει τα δεδομένα στην αγωνιστική τους δυνατότητα!

Με τους Γράφα και Παπαδόπουλο να σφίγγουν τα δόντια τους και να παίζουν, ο ΑΣΚ λειτούργησε ως…κόμπρα, αφού ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προσπέρασε για πρώτη φορά στο 39′, στην πιο κατάλληλη στιγμή και έφτασε στο μεγάλο διπλό.

Ο ΑΣΚ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (33 έναντι 22), είχε αξιοζήλευτα ποσοστά σε όλες τις προσπάθειές του (22/26 βολές, 14/35 δίποντα, 11/21 τρίποντα), αλλά το κυριότερο, δεν έχασε το κουράγιο του, όταν ο Διαγόρας κατάφερε με τα βαριά του «όπλα» να αναπτύσσει διαφορά.

Ο Νίκου βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια (4/4 τρίποντα), ο Μαχαίρας έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Αιγάλεω θα έφτασε σε μία νίκη, πιο εύκολα από ό,τι θα περίμενε για το 49-35 του ημιχρόνου.

Κάπου εκεί, λειτούργησε το βάθος στο ρόστερ του ΑΣΚ και η μεγάλη ισορροπία στο χρόνο συμμετοχής των παιχτών του, καθώς, όποιος ερχόταν από τον πάγκο, κατάφερνε να προσφέρει ακριβώς ισάξιες λύσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Καρδίτσας να αποκτήσει διάρκεια, να «κουράσει» τους  γηπεδούχους και σταδιακά να «ροκανίζει τη διαφορά για  το 63-53 στο 30′.

Το σερί 1-8 στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου έβαλε τον ΑΣΚ στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα να κυνηγούν πλέον στα ίσα το παιχνίδι.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΑΣΚ κατάφερε με δύο εύστοχες βολές να φτάσει στο 80-81, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά. Ακολούθησαν δύο χαμένες βολές του Κόκκαλη για τους γηπεδούχους, το ριμπάουντ από τον Μαγκουνή και το κερδισμένο φάουλ από τον Κακλαμάνο που ευστόχησε σε άλλες δύο βολές. ο ΑΣΚ στη συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ με το Αιγάλεω να ευστοχεί σε 1/2 βολές, με τον Νίκου και να μην αλλάζει τα δεδομένα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 49-35, 63-53, 81-83

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σπ. Σαμόλης): Κουκάς 11 (2/2 διπ., 2/3 τριπ.), Νίκου 15 (4/4 τριπ.), Νοέας 7 (1/2 τριπ.), Μάρτζος 3 (1), Κόκκαλης 11 (2/6 τριπ.), Τσιώκος 4, Μοτσενίγος 2, Καρασταμάτης 3 (1/2 τριπ.), Περσίδης 13 (6/9 διπ., 4 ριμπ.), Μαχαίρας 12 (10/15 βολές, 10 ριμπ., 8 ασίστ).

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 14 (2/6 τριπ.), Γράβας 7 (1/3 τριπ., 4 ριμπ.), Παπαχρήστος 9 (3/3 τριπ., 5 ριμπ.), Μαυρογιάννης 4, Κ. Παππάς, Κακλαμάνος 21 (10/10 βολές, 4/5 διπ., 1/3 τριπ.), Καρράς, Παπαδόπουλος 7, Ερμείδης, Καλλές 2, Σαριμπαλίδης 14 (3/5 τριπ.), Μαγκουνής 5 (1/1 τριπ., 9 ασίστ).