Μεγάλο διπλό στην Τσαριτσάνη για τον ΑΟ Σελλάνων!

Ο ΑΟ Σελλάνων επέστρεψε στις επιτυχίες με νίκη που σημείωσε εκτός έδρας κόντρα στον Οικονόμο Τσαριτσάνης!

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Κώστα Σταματίου μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Κώστα Κατσάρα μετά το τέλος του αγώνα

Βλέποντας τον Τζέκο να συνεχίζει το σκοράρισμα από το ματς κυπέλλου μεσοβδόμαδα, και τον Σωτήρη Κόκκινο να τον ακολουθεί, η ομάδα του Προαστίου πέρασε με 1-2 από την Τσαριτσάνη και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά και την πρώτη της με τον Κώστα Σταματίου στον πάγκο της!

Αν και αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά ο ΑΟΣ κατάφερε να φύγει με τους τρεις πολύτμους βαθμούς από τη Τσαριτσάνη, παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα στο πρώτο μέρος, όπου σημείωσαν και τα δύο τέρματα, ενώ δημιούργησαν και αρκετές άλλες καλές στιγμές.

Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μειώσουν και να …αγχώσουν τον ΑΟΣ.

Στο 22ο λεπτό ο Τζέκος άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με σουτ του Κόκκινου στο 39ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο β’ ημίχρονο και στο 62′ είδαν τον Γκαμπέτα να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία, έχοντας εξουδετερώσει τον Παπαδόπουλο.

Στο 64′ ο Οικονόμος έμεινε με 10 παίχτες, όταν ο Μουλτσιάς προσπάθησε να εκμαιεύσει τον καταλογισμό πέναλτι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μία απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των Τσαριτσανιωτών και την απομάκρυνση από τον πάγκο του γενικού αρχηγού Θανάση Τζιούργκανου.

Δέκα λεπτά αργότερα, υποδείχθηκε η «εσχάτη των ποινών» για την ομάδα της Τσαριτσάνης σε ανατροπή του Κουμπούρα από τον Μπούσδρα αλλά ο Χάμος, που ανέλαβε την εκτέλεση, «σημάδεψε» από τα 11 μέτρα το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 81′ οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με την εύστοχη κεφαλιά του Μάνου Πετράκη (αξιοποίησε την σέντρα του Γκαμπέτα) και στα υπολειπόμενα λεπτά ο αγώνας έγινε «ροντέο» με τους φιλοξενουμένους να δέχονται μεγάλη πίεση στην αμυντική τους γραμμή αλλά να διατηρούν τελικά την πολύτιμη νίκη

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Περτζιόνι (69′ Ντούφας), Μπουμπουνάρας (25′ Πετράκης), Τσακάλι, Κουμπούρας, Χάμος, Γκαμπέτας, Καραλούλης (46′ Μιφτάρι), Μουλτσιάς, Τόλιος (80′ Δραχαλίβας), Γαλάνης.

ΑΟ Σελλάνων (Κ. Σταματίου): Παπαδόπουλος, Δημολιός, Τζάνης, Αρχοντής, Μπούσδρας, Χάδιαρης, Τσιρογιάννης (67′ Υφαντής), Κούρκουλας (76′ Πατσαρούχας), Τζέκος, Μπιτέλης (85′ Κοντός), Κόκκινος (89′ Μπαλτάς).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 3 Νοεμβρίου

ΓΣ Αλμυρού – ΑΣ Μετέωρα 1-1 (70’ Τζοβάρας – 46’ Κιάκος)

Κυριακή 4 Νοεμβρίου

Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΟ Σελλάνων 1-2 (84’ Πετράκης – 22’ Τζέκος, 39’ Κόκκινος)
Απόλλων Μακρυχωρίου – Αστέρας Ιτέας 2-2 (8’, 44’ Τεντολούρης – 64’, 91′ Κακκάβας)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Πιερικός 2-2 (46’ Κατσαμάγκας, 54’ πέν. Παπαδόπουλος – 37’ Κυπαρίσσης, 71’ Κραγιόπουλος)
ΑΟ Στυλίδας – Αναγέννηση Καρδίτσας 4-3 (12’, 24’, 53’ Λέντας, 48’ Καραλής – 20’ Γόρδιος, 76’ Τσιάτας, 90’ Καρβούνης)
Φωκικός – Θησέας Αγριάς 2-0 (16’ Μεγάλος, 65’ Κυριακόπουλος)
Νίκη Βόλου – Ολυμπιακός Βόλου 0-0