Μεγάλη νίκη ο Σώκρατες-Διπλά για Μουζάκι,Φύλλο και Καρποχώρι

Α.Ε.Δαφνοσπηλιά η Δάφνη – Α.Ε.Καρποχωρίου  0-6

Α.Ο.Σώκρατες – Α.Σ.Νέα Νίκη Καμινάδων  2-0

Α.Σ.Νεφέλη Καλλιθήρου – Α.Σ.Ήφαιστος  1-1

Α.Ε.Ο.Δόξα Μασχολουρίου – Α.Σ.Ατρόμητος Γεωργικού  2-1

ΑΣΜ Καραϊσκάκης – Α.Ο.Προδρομιακός  2-2

Δείτε ΕΔΩ το live που έκανε το karditsasportiva.gr για περισσότερες από δύο ώρες.

Ρεπορτάζ αγώνων

Πρωταθλήτρια Χειμώνα αναδείχτηκε η ΑΕ Μουζακίου ύστερα από τη σημερινή της νίκη στην έδρα της Ασπίδας (εκμεταλλευόμενη την ήττα της Νέας Νίκης). Το Μουζάκι προηγήθηκε δύο φορές, τη δεύτερη στις καθυστερήσεις μάλιστα με το Βάγγα,  νίκη που το καθιστά πρώτο με διαφορά +7 από το δεύτερο.Το πρώτο γκολ το έβαλε ο Τσουλούφας και για την Ασπίδα ισοφάρισε ο Καραχάλιος.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Σώκρατες στο Βιολογικό απέναντι στη Νέα Νίκη. Οι γηπεδούχοι, αν και έπαιξαν με πολλές απουσίες, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και κέρδισαν με δύο γκολ των Τζιλίρα στο 15′ και Γκατζή στο 60′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο α΄μέρος την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στο παιχνίδι των νεοφώτιστων ανάμεσα στο Μάρκο και το Φύλλο νικητής αναδείχτηκε το Φύλλο. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με δύο τέρματα των Κόκκινου στο 65′ και Κουτσιούμπα(καθυστερήσεις).

Στο γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στη Δόξα Μητρόπολης και την Ελπίδα Αγ.Γεωργίου οι γηπεδούχοι βγήκαν νικητές χάρη στο μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, αυτό του Παπακώστα στο α’ μέρος. Οι δύο ομάδες είχαν και από μια κόκκινη.

Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα του Καρποχωρίου από την έδρα της Δάφνης. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους και χάρη σε 3 τέρματα του Ζάγγου Τ. , δύο του Ζάγγου Β. και ένα του Α. Ζάγγου πήραν τους τρεις βαθμούς και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στη Σέκλιζα Νεφέλη και Ήφαιστος αναδείχτηκαν ισόπαλοι , αποτέλεσμα που δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες. Από ένα τέρμα οι δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να «σπάνε» τα δοκάρια.

Το Μασχολούρι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα χάρη σε δύο τέρματα του Σπυρόπουλου. Το Γεωργικό ισοφάρισε σε 1-1 με το Ρόβα(πέναλτι) στο φινάλε του α΄ημιχρόνου.

Παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ έγινε στο Μαυρομμάτι. Ο τοπικός Καραϊσκάκης προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, για να ανατρέψει το σκορ σε 1-2 στο δεύτερο ο Πρόδρομος. Ο Καραϊσκάκης όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και ισοφάρισε στο φινάλε της αναμέτρησης παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας.