Μαγ(κ)ικη ανατροπή κόντρα στη Φθία και 4×4 οι Έφηβοι του ΣΠΑΚ

Η κορυφή στο Εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ δεν άλλαξε κάτοχο, αφού μετά και την 4η αγωνιστική ο ΣΠΑΚ κατάφερ, όχι μόνο να μείνει σε αυτή αλλά και να αυξήσει τη διαφορά του από τη 2η Φθία Λαμίας, την οποία υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Η ομάδα του Τάσου Παπαγεωργίου σε ένα ντέρμπι αήττητων που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου (10/11) στο κλειστό της πόλης μας, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ από έναν αξιόλογο αντίπαλο, τελικά επικράτησε με 3-2 στο τάι-μπρέικ έχοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και αγωνιστική μεταμόρφωση από το 3ο σετ  και έπειτα!

Οι «Τρικολόρε» είδαν το συγκρότημα του Χρήστου Μακρή να προηγείται με πολύ καλή εμφάνιση. Στο 1ο σετ που έληξε με 18-25 μέσα σε 20′, οι Φθιώτες είχαν καταφέρει να βρουν ρυθμό στις επιθέσεις τους και να «σπάνε» σχετικά εύκολα το μπλοκ των γηπεδούχων για το 0-1.

Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο δυσμενής για τον ΣΠΑΚ που είδε τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε 21′ στο 11-25, διάστημα στο οποίο παρουσίασαν σημαντικά κενά και αποστάσεις στην άμυνά τους, σοβαρό πρόβλημα στην υποδοχή και έλλειψη καθαρού μυαλού.

Κάπου εκεί όμως ήρθε μία δυναμική αντίδραση από τους παίχτες του Τ. Παπαγεωργίου, οι οποίοι έδειξαν ότι δεν υστερούσαν σε τίποτε από τον αντίπαλό τους και αυτό που έλειπε ήταν ο παλμός και οι σωστές επιλογές.

Ο ΣΠΑΚ προηγήθηκε στο 30 σετ ακόμη και με +9 (15-6), ενώ παρά την αντίδραση της Φθίας (19-15), τελικά έφτασε στη μείωση του σκορ σε 1-2 σετ, κάνοντας στο 25-19.

Στο 4ο σετ ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση και κρίθηκε στους έξτρα πόντους. Εκεί ο ΣΠΑΚ, με το μομέντουμ υπέρ του, δεν άφησε την πίεση σε ενδεχόμενη απώλεια του παιχνιδιού να τον καταβάλει, δούλεψε πολύ στην υποδοχή, ιδίως στα σέρβις των φιλοξενούμενων και στις λεπτομέρειες έφτασε στο 26-24, στένοντας το ματς στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ οι Καρδιτσιώτες είχαν πλέον φανερά υπέρ τους ψυχολογία και αγωνιστικό ρυθμό, κάνοντας το 15-8 για μία μεγάλη ανατροπή.

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμού για τον ΣΠΑΚ, όμως κόντρα στον -θεωρητικά- σοβαρότερο αντίπαλό τους στη μάχη για την πρωτιά, τον οποίο πλέον τον αφήνουν πίσω τους κατά δύο βαθμούς (11 αντί 9).

Τα σετ: 18-25, 11-25, 25-19, 26-24, 15-8

ΣΠΑΚ (Τ. Παπαγεωργίου): Γεωργίου, Λαγός, Ντούρλιας, Σταμούλης, Φατόλας, Καράι, Αθ. Λοΐζος, Μπούσδας, Ντόμπρα, Ρουμελιώτης (λ), Τρέμμας.

Φθία Λαμίας (Χρ. Μακρής): Σιακούφης, Κωστάρας, Γρηγοράκης, Κ. Μακρής, Πάππης, Πασσάς, Νάτσι (λ), Τσάντζαλης, Καραπατής.