«Λύτρωση» στο 91′ και πρόκριση στους «4» για τον ΑΟ Αγναντερού

Ένα ματς που όπως εξελισσόταν, όδευε προς παράταση, ο ΑΟ Αγναντερού κατάφερε να το…λήξει νωρίτερα, καθώς οι «Βυσσινί» σκόραραν στο 91′ και με 0-1 κόντρα στον Άρη Καρδίτσας, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου».

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Φώτη Στάμου δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι σε έναν αντίπαλο που αμύνθηκε με αυταπάρνηση και κυνήγησε την έκπληξη, όμως η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς στις καθυστερήσεις.

Ο ΑΟΑ δεν είχε στη διάθεσή του τον Κεχαγιά που προφυλάχθηκε, τον τιμωρημένο Μίχο και τον Τσιακάρα, προσπαθώντας να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α’ μέρος.

Στον αντίποδα, ο Άρης που είχε ένα καλό σουτ με τον Φώτη Μιχαλόπουλο στο 24′, το οποίο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Λαφαζάνης, στερήθηκε των υπηρεσιών του Πέτρου Νταβατζίκου, Χαλανούλη, Μπελάγια και Κουτσιούμπα.

Στο 1ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως με γεμίσματα να απειλήσουν την εστία του Αρχοντή αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση, με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Κακαΐτσα στο 19′ που πέρασε άουτ, μέσα από την περιοχή.

Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό παρέμενε ίδιο, με τον Άρη, όσο περνάει η ώρα να προσπαθεί να μεταφέρει το άγχος στο φαβόρι.

Όμως η ομάδα του Αγναντερού ευτύχησε να κάνει το 0-1 στο 91′ έπειτα από σουτ του Βλάστου, με την μπάλα να προσκρούει πρώτα στο δοκάρι και έπειτα να καταλήγει στα δίχτυα, λίγο πριν το ματς οδηγηθεί στο έξτρα ημίωρο.

Άρης Καρδίτσας (Σ. Τίκας): Αρχοντής, Κ. Διαμαντής, Σβερώνης (55′ Νταντάμης), Πολονύφης, Κολοκοτρώνης, Τσαπαλιάρης, Μπάτζιος (83′ Αθ. Διαμαντής), Λ. Γραββάνης, Φ. Μιχαλόπουλος, Κρικέλης, Σ. Αντωνίου.

ΑΟ Αγναντερού (Φ. Στάμος): Λαφαζάνης, Αγγελάκης, Ντ. Απάλλας (63′ Απ. Τσιαφίτσας), Καρτσάνας, Κανέλλης (65′ Σ. Τσιαφίτσας), Γρατσάνης, Μαγαλιός, Βλάστος, Κακαΐτσας (46′ Τζιβέλης), Παπαευθυμίου (77′ Παπαευθυμίου), Β. Γκαρνάρας.

Τα αποτελέσματα της νοκ-άουτ προημιτελικής Φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου»: