«Λύθηκε» επιθετικά, «προδόθηκε» αμυντικά στη Στυλίδα η Αναγέννηση!

Η Αναγέννηση σκόραρε ξανά μετά την πρώτη αγωνιστική, ισοφάρισε στη Στυλίδα, είδε όμως τη γηπεδούχο ομάδα να μετατρέπει το σκορ από 1-1 σε 4-1 για να μειώσει στο φινάλε και να επιστρέψει στην Καρδίτσα με ήττα 4-3.

Δείτε ΕΔΩ highlights από την αναμέτρηση

Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν καλύτερα σημάδια σε δημιουργία και εκτέλεση, έδειξαν όμως επίσης ότι χρειάζονται πολύ δουλειά στην αμυντική διάταξη, κυρίως σε ό,τι αφορά το τακτικό κομμάτι.

Η Αναγέννηση στο ντεμπούτο του Ζόραν Μπάμποβιτς στον πάγκο της, παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη στο επιθετικό κομμάτι, ωστόσο χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά στο ανασταλτικό μέρος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Λέντα στο 12ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βαρυπάτη από τα δεξιά. Οι Κιτρινόμαυροι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 20′ με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Γόρδιο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λέντας έβαλε και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού. Ο Κουφιώτης από τα δεξιά τροφοδότησε με παράλληλη μπαλιά τον Λέντα που από κοντά με κεφαλιά-ψαράκι και ανενόχλητος έκανε το 2-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Καραλής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, μετά από ασίστ του Μανιά.

Στο 53ο λεπτό ο Λέντας έκανε το 4-1 σε φάση που βρέθηκε ανενόχλητος ξανά στη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά, από εκτέλεση φάου του Βαρυπάτη έφτασε στο χατ-τρικ.

Στο 74′ ο ΑΟ Στυλίδας έφτασε κοντά σε πέμπτο τέρμα, όμως ο Καραλής ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι που χρεώθηκε στον Ξανθόπουλο για χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ από τα αριστερά, πλασάροντας άουτ.

Η Αναγέννηση στο 76ο λεπτό μείωσε με πλασέ του Τσιάτα, μετά από γύρισμα του Γόρδιου από τα δεξιά.

Μάλιστα στο 88΄μείωσε ακόμα περισσότερο, μετά από κάθετη μπαλιά του Ξανθόπουλου που βρήκε τον Καρβούνη στην αντεπίθεση να πλασάρει με λόμπα τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Μήτσου και να διαμορφώνει το τελικο 4-3.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Ζ. Μπάμποβιτς): Αναστασίου, Αναγνώπουλος, Καραμπίνας (56′ Καπετάνος), Ξανθόπουλος, Παπαδόπουλος (46′ Πρίφτι), Τζέλλος (60′ Λουκάς), Γκούρλας, Γόρδιος, Τσιάτας, Καρβούνης, Παπαδημητρόπουλος (46′ Βαταμίδης).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 3 Νοεμβρίου

ΓΣ Αλμυρού – ΑΣ Μετέωρα 1-1 (70’ Τζοβάρας – 46’ Κιάκος)

Κυριακή 4 Νοεμβρίου

Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΟ Σελλάνων 1-2 (84’ Πετράκης – 22’ Τζέκος, 39’ Κόκκινος)
Απόλλων Μακρυχωρίου – Αστέρας Ιτέας 2-2 (8’, 44’ Τεντολούρης – 64’, 91′ Κακκάβας)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Πιερικός 2-2 (46’ Κατσαμάγκας, 54’ πέν. Παπαδόπουλος – 37’ Κυπαρίσσης, 71’ Κραγιόπουλος)
ΑΟ Στυλίδας – Αναγέννηση Καρδίτσας 4-3 (12’, 24’, 53’ Λέντας, 48’ Καραλής – 20’ Γόρδιος, 76’ Τσιάτας, 90’ Καρβούνης)
Φωκικός – Θησέας Αγριάς 2-0 (16’ Μεγάλος, 65’ Κυριακόπουλος)
Νίκη Βόλου – Ολυμπιακός Βόλου 0-0