«Λύγισε» στο β’ ημίχρονο από τη Νίκη Βόλου ο ΑΟ Σελλάνων

Ο ΑΟ Σελλάνων τα πήγε πολύ καλά για ένα ημίχρονο κόντρα στη Νίκη Βόλου, την οποία κράτησε στο 0-0, ωστόσο στην επανάληψη, οι πρωτοπόροι και φορμαρισμένοι του 4ου Ομίλου κατάφεραν να σημειώσουν δύο τέρματα και να φτάσουν στο τελικό 2-0.

Δείτε ΕΔΩ highlights από την αναμέτρηση

Δείτε ΕΔΩ σε βίντεο τη συνέντευξη τύπου της αναμέτρησης

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας του Προαστίου μετά από τρία παιχνίδια και η 10η συνεχόμενη των Βολιωτών, οι οποίοι κράτησαν ανέπαφη την εστία τους για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος.

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν ο νεαποκτηθείς Μαντζίρης με κεφαλιά στο 64′ και ο πρώτος σκόρερ του 4ου Ομίλου, Λόρι Κέρι στην εκπνοή του 90λεπτου και τα οποία σημειώθηκαν σε διάστημα που ο ΑΟΣ αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Χάδιαρη στο 51′ με δεύτερη κίτρινη.

Η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου που επέστρεψε ως αντίπαλος στη Ν. Ιωνία αντιστάθηκε σθεναρά στο α’ μέρος, όταν και δέχτηκε σφοδρή πίεση, ατύχησε με την αντικατάσταση του Τζέκου για ενοχλήσεις που «κληρονόμησε» από το προηγούμενο ματς με τον Φωκικό και δοκίμασε τις αντοχές της  σε μία δύσκολη αποστολή.

Παρόλα αυτά ο ΑΟ Σελλάνων βγήκε μπροστά, είχε τελικές προσπάθεις στο πρώτο 45λεπτο και στάθηκε πολύ καλά στο ματς.

Στο 3′ ο Παπαδόπουλος έκανε συρτή μπαλιά από τα αριστερά, με τον Βουκομάνοβιτς να επιχειρεί τακουνάκι, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 7′ ο ΑΟ Σελλάνων βγήκε στην αντεπίθεση και ο Πατσαρούχας σούταρε, βλέποντας τον Αποστολίδη να μπλοκάρει.

Στο 17′ ήταν η σειρά του Μπιτέλη να δοκιμάζει το πόδι του, βλέποντας ξανά σε ετοιμότητα τον Αποστολίδη.

Στο 31′ ο Μπιτέλης σούταρε ξανά αλλά ο τερματοφύλακας της Νίκης μπλόκαρε.

Στο 38′ ο Κέρι σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Η έναρξη του β’ μέρους περιλάμβανε την αλλαγή των αριθμητικών συσχετισμών στο 51′ με την αποβολή του Χάδιαρη για τον ΑΟ Σελλάνων.

Έτσι, στο 64′ ο Δεμηρτζόγου με ωραία σέντρα βρήκε τον Μαντζίρη που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και μαζί «λογαριασμό» με τη φανέλα της Νίκης.

Στο 76′ ο Βουκομάνοβιτς πλάσαρε άουτ, ενώ στο 89′ έγινε το 2-0, όταν ο Δεμηρτζόγλου με τη δεύτερη ασίστ στο ματς, μοίρασε στον Κέρι που σούταρε για το 2-0.

76’ Πλασέ του Βουκομάνοβιτς, άουτ η μπάλα

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον ΑΟ Σελλάνων που στο 94′ με τον Μπακρατσά είχε σουτ λίγο άουτ.

Νίκη Βόλου (Ρ. Ντόστανιτς): Αποστολίδης, Μετούσι, Θ. Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς, Καντούτσης, Β. Ρόβας, Μέτσε (62’ Δεμηρτζόγλου), Ιορδανίδης, Κέρι, Φάμπιο (56’ Μαντζίρης), Βουκομάνοβιτς (80’ Ντινιωτάκης)

Α.Ο. Σελλάνων (Στ. Ξηροφώτος): Π. Παπαδόπουλος, Παπαγεωργίου, Τζάνης (64’ Υφαντής), Μπούσδρας (81’ Τσιρογιάννης), Αρχοντής, Κοντός (62’ Μπακρατσάς), Χάδιαρης, Πατσαρούχας, Τζέκος (26’ λ.τ. Ν. Κούρκουλας), Δημολιός, Μπιτέλης.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΣ Μετέωρα 0-3 α.α.
Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου 1-2 (45′ Κωτσιαρίδης – 39′ πεν., 68′ Μάντζιος)
Νίκη Βόλου – ΑΟ Σελλάνων 2-0 (64′ Μαντζίρης, 89′ Κέρι)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – ΓΣ Αλμυρού 2-1 (57′ Αποστολίδης, 61′ Κατσαμάγκας – 6′ Αναστασίου)
ΑΟ Στυλίδας – Απόλλων Μακρυχωρίου 2-0 (24′ πεν. Χαλαστάνης, 89′ Μπουσάι)
Φωκικός – Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-1 (60′ πεν. Τσακάλι)
Θησέας Αγριάς – Αστέρας Ιτέας 1-2 (51’ Οικονόμου – 75’ Αντωνόπουλος, 88’ πέν. Κακκαβάς)

14. Αναγέννηση Καρδίτσας 1 15 0 1 15 7:46

*Έχουν έναν αγώνα λιγότερο. Εκκρεμεί ο αγώνας ΑΣ Μετέωρα – Αστέρας Ιτέας της 14ης αγωνιστικής που έχει ορισθεί για τις 30 Ιανουαρίου.