«Λύγισε» στην παράταση από την ΕΑΛ ο Ολυμπιακός Καρδίτσας

Την ήττα με 62-70 στην παράταση γνώρισε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας από την ΕΑΛ για την 9η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Οι Ερυθρόλευκοι, αν και βρέθηκαν πολύ κοντά σε ένα αποτέλεσμα με μεγάλο βαθμολογικό όφελος, δεν κατάφεραν στο έξτρα πεντάλεπτο να διεκδικήσουν τη νίκη, εκεί που σκόραραν μόλις έναν πόντο (61-61 κ.α.) με αποτέλεσμα να ισοβαθμούν πλέον στην 3η θέση με το σημερινό (23/12) τους αντίπαλο και τον Ίκαρο Λάρισας.

Χωρίς τον Βούλγαρη, η ομάδα του Τάκη Καλογριανίτη είχε μεγάλη ευκαιρία να επικρατήσει, όταν και προηγήθηκε αρκετές φορές με διαφορά της τάξεως των 6-8 πόντων αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε, δίχως να αποφύγει κάποια επιπόλαια λάθη.

Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, η ΕΑ Λάρισας προηγήθηκε με 59-61, με τον Δεμερλιώτη να κερδίσει φάουλ και να ευστοχεί σε δύο βολές για το 61-61. Η τελευταία επίθεση στα 40 λεπτά ανήκε στους φιλοξενούμενους όπου ο Ολυμπιακός αμύνθηκε αποτελεσματικά και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα πέντε λεπτά του έξτρα χρόνου ο Κολοβέτσιος ήταν καθοριστικός για την ΕΑΛ όπου με πέντε προσωπικούς πόντους έδωσε «αέρα» ψυχολογίας στους φιλοξενούμενους που έφτασαν στο 62-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 31-28, 45-42, 61-61 κ.α., 62-70 παρ.

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης): Ντενησιώτης, Ξένος 13 (4), Ζαγανάς 9 (1), Παπαμαργαρίτης 5 (1), Θ. Αμβροσίου, Κατσαρός 3 (1), Ηρ. Αμβροσίου 9, Παπανδρέας 12, Δεμερλιώτης 11 (1), Βασιλείου, Γιαννακόπουλος.

Ε.Α.Λάρισας (Σταυρόπουλος): Γ. Σταυρόπουλος, Μηλιώνης 13 (2), Ζορμπάς 12, Βαλιώτης 2, Κολοβέτσιος 10 (1), Δ. Σταυρόπουλος 2, Μπαγκουάς 9 (2), Πάντος 1, Καλόγηρος 21.