«Λύγισε» από τον Ναδάλ ο Τσιτσιπάς που αλλάζει τους συσχετισμούς στο τένις!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, εμφανώς επηρεασμένος από μία…ποδοσφαιρική κερκίδα που τον υποστήριζε με απίστευτο τρόπο, την κούραση από τις υπερβατικές νίκες κόντρα σε Φέντερερ και Αγκούτ, ηττήθηκε με 0-3 σετ (2-6, 4-6, 0-6) από τον Ράφα Ναδάλ και αποχαιρέτισε στα ημιτελικά το Αυστραλιανό Open της Μελβούρνης!

Ο 20χρονος Προαστιώτης τενίστας, έφτασε μία «ανάσα» από τον τελικό, όμως απέναντι στο No2 του κόσμου δεν κατάφερε να κάνει νέα υπέρβαση κι ενώ κόντρα στον ίδιο παίχτη είχε χάσει στον τελικό του Open της Βαρκελώνης με 2-0 σετ, όταν ήταν πιο κοντά από ποτέ για την κατάκτηση του πρώτου του τίτλου.

Ο Τσιτσιπάς, No12, πλέον της παγκόσμιας κατάταξης έδειξε σε άλλο ένα τουρνουά ότι οι συσχετισμοί δυναμικότητας στο τένις αλλάζουν υπέρ του και είναι θέμα χρόνου να κατακτήσει τα κορτ, μαζί και τους τίτλους, όντας ο ανατέλλων αστέρας του αθλήματος!

Ο αγώνας είχε διάρκεια 1 ώρα και 48 λεπτά, με το 1ο σετ να ολοκληρώνεται σε 32 λεπτά, το 2ο σε 45 λεπτά και το 3ο σε 31.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε υπερπροσπάθεια στο 2ο σετ όταν προηγήθηκε με 4-3 στα γκέιμ και «άγγιξε» την ισοφάριση, ωστόσο ο έμπειρος Ισπανός τενίστας έκανε την ανατροπή για το 4-6 που του έδωσε προβάδισμα ψυχολογίας.

Ο Ναδάλ κράτησε για 5ο συνεχόμενο ματς το σέρβις του, μην επιτρέποντας στον Στέφανο να απειλήσει τα service game του.

Με περίσσια αυτοπεποίθηση και σιγουριά στα χτυπήματά του, ο Ναδάλ είχε συνέχεια σε κίνηση τον αντίπαλό του και είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στο ματς.

Είναι εντυπωσιακή η φόρμα του Ράφα, αν αναλογιστούμε ότι το Australian Open είναι το πρώτο του τουρνουά μετά από 5 μήνες, από τη στιγμή που εγκατέλειψε τον ημιτελικό του US Open 2018 κόντρα στον Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο.

Έτσι, ο κάτοχος 17 Grand Slam τίτλων, προκρίθηκε στον 25ο Major τελικό της καριέρας του και 5ο στην Αυστραλία.