Κύπελλο ΕΠΣΚ: Στους «8» Απόλλων Μακρυχωρίου και Θεσσαλικός Ματαράγκας! (photos)

Συμπληρώθηκαν οι οκτώ ομάδες για τα προημιτελικά του κυπέλλου ΕΠΣΚ, καθώς τα δύο εισιτήρια που εκκρεμούσαν, βρήκαν σήμερα (1/10) κάτοχο στα νοκ-άουτ παιχνίδια που ολοκλήρωσαν τη δράση της Γ’ Φάσης.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ατρόμητος Γεωργικού – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αργεντινή – Απόλλων Μακρυχωρίου

Στο γήπεδο των Καμινάδων, ο Απόλλων Μακρυχωρίου δε συνάντησε δυσκολία απέναντι στην  Αργεντινή και πήρε χωρίς να φορτσάρει την πρόκριση με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Στο Γεωργικό, ο Θεσσαλικός Ματαράγκας πέρασε από την έδρα του Ατρόμητου, πετυχαίνοντας το ένα και μοναδικό τέρμα που έκρινε το ματς στο φινάλε του α’ μέρους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τρίτη  31-10-2017 | 14:45

Α.Ο Αστέρας – Α.Ο Κρανέας 0-0 (1 -0 παρ.)
Αστήρ Βλοχού – Αετός Αγίου Θεοδώρου 1-2 (0-1 ημίχρονο)
Διγενής Αρτσιανού – Δόξα Μητρόπολης 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Δόξα Μάρκου – Α.Ο Σελλάνων 0-0 κ.δ. (0-0 παρ.) 6-7 πέναλτι
Α.Ε Λεονταρίου – Α.Ο Μυρίνης 5-2 (4-0 ημίχρονο)
Ταυρωπός – Ατρόμητος Παλαμά 1-1 κ.δ. (0-1 ημίχρονο) –  (2-2 παρ.) 3-2 πέναλτι

Θυμηθείτε ΕΔΩ τα χθεσινά (31/10) ρεπορτάζ των αγώνων

Τετάρτη 1-11-2017 | 14:45

Ατρόμητος Γεωργικού – Θεσσαλικός Ματαράγκας 0-1 (0-1 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – Απόλλων Μακρυχωρίου 0-4 (0-2 ημίχρονο)

Τα ρεπορτάζ των σημερινών αγώνων:

Αργεντινή Καρδίτσας – Απόλλων Μακρυχωρίου
Το φαβορί ήταν ο Απόλλων και το απέδειξε στο γήπεδο κόντρα στην Αργεντινή, η οποία αντιμετώπισε το παιχνίδι ως μία μεγάλη πρόκληση. Μπάτζετ, διαφορά φιλοσοφίας και δύο κατηγοριών έπαιξαν το ρόλο τους και η ομάδα του Βάιου Καραγιάννη «καθάρισε» από το πρώτο 15′, όταν βρέθηκε να προηγείται 0-2. Ο Κόκκινος από τα αριστερά τροφοδότησε τον Αποστόλη Τεντολούρη που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Οικονόμου για το 0-1 στο 12′, ενώ στο 14′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με απευθείας εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα των Κυανόλευκων. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλέξης Κρανιώτης είχε προσπάθεια στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των «Αλμπισελέστε» που προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να σταθούν αξιόλογα απέναντι σε αντίπαλο με βλέψεις ανόδου στη Γ’ Εθνική με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει 0-2.

Στην επανάληψη και μπροστά στη θέα του προέδρου του Τ.Κ. Μακρυχωρίου κ. Νικολάου Νταρντάνη και του προέδρου του ΑΣ Απόλλωνα Μακρυχωρίου κ. Δημήτρη Παπαδημητρίου που βρέθηκαν στο πλευρό  της ομάδας και σε αυτό το ματς, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 0-3 στο 58′ με τον Φουντούνα. Λίγο αργότερα ο Τάσος Κατσιγιάννης που πέρασε αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο ανέβασε τον δείκτη του σκορ για το τελικό 0-4.

Ατρόμητος Γεωργικού – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Ο Θεσσαλικός πήρε αγχωτική πρόκριση, όχι τόσο βάσει εμφάνισης που θα μπορούσε να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη νωρίτερα, αλλά κυρίως βάσει σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο κόντρα στον αξιόμαχο Ατρόμητο που παρατάχθηκε με αυταπάρνηση, όμως χρειάστηκαν ένα γκολ του Νικολάου στο 43′ για να σκοράρουν σε κομβικό σημείο του ματς και να πάνε με το 0-1 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η ομάδα του Βασίλη Τζέλλου είχε την κατοχή, το συγκρότημα του Κώστα Ρόβα έδωσε χώρο και περίμενε υπομονετικά τις όποιες ευκαιρίες θα του δίνονταν στην αντεπίθεση, έχοντας μια καλή στιγμή για την ισοφάριση με τον Καρκαλέτση, όμως το 0-1 έμεινε έως το φινάλε.