Κύπελλο ΕΠΣΚ: Σούπερ ανατροπή για Άρη Καρδίτσας, στα πέναλτι ο Πάμισσος, άνετα ο ΑΟ Αγναντερού!

Τα πρώτα τέσσερα εισιτήρια για τα προημιτελικά του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου» έγιναν γνωστά σήμερα (25/9) το μεσημέρι, καθώς πραγματοποιήθηκαν οι μισές αναμετρήσεις για τη νοκ-άουτ Γ’ Φάση της διοργάνωσης.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΟ Καρδίτσα – Αναγέννηση Καρδίτσας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΟ Αγναντερού – Νέα Νίκη Καμινάδων
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας – ΑΟ Φύλλου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – Πάμισσος Καλογραιανών

Στο ντέρμπι της ημέρας που έγινε στις Καμινάδες, μπροστά σε 500 θεατές, η Αναγέννηση με γκολ του Θέμη Αλεξίου πήρε τη νίκη-πρόκριση επί του ΑΟΚ σε ένα δυναμικό παιχνίδι.

Ο ΑΟ Αγναντερού «καθάρισε» από το πρώτο τέταρτο την πρόκριση κόντρα στη Νέα  Νίκη Καμινάδων, όταν και προηγήθηκε με 3-0, για να επικρατήσει τελικώς με 5-0, ενώ ο Άρης Καρδίτσας βρέθηκε από τον παράδεισο στην κόλαση και ξανά παράδεισο, βλέποντας τον ΑΟΦ Να του ανατρέπει το 1-0 σε 1-2 αλλά οι Κιτρινόμαυροι απάντησαν με δική τους ανατροπή για το 3-2.

Τέλος, το πιο δραματικό ματς έγινε στους Σοφάδες, όπου η Μαυραϊκή από νωρίς μπήκε μπροστά στο σκορ, κρατούσε τη νίκη-πρόκριση, αλλά ο Πάμισσος «χτύπησε» στο φινάλε του αγώνα, έστειλε το ματς στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι, όπου επικράτησε με 3-4 και πανηγύρισε την είσοδό του στην 8άδα!

Τα αποτελέσματα της Γ’ Φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου»:

Τρίτη 25-9-2018 | 15:45

Α.Ο. Καρδίτσα – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – ΑΟΚ Πάμισσος 1-1 κ.α., 1-1 παρ. 3-4 πεν. (1-0 ημίχρονο)
Α.Ο. Αγναντερού – Νέα Νίκη Καμινάδων 5-0 (3-0 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Α.Ο. Φύλλου 3-2 (1-0 ημίχρονο)

Τετάρτη 26-9-2018 | 15:30

Α.Σ Σώκρατες – Απόλλων Μακρυχωρίου

Τετάρτη 26-9-2018 | 15:45

Δόξα Μητρόπολης – Α.Ο Σελλάνων
Α.Ο Αστέρας – Α.Ο Ταυρωπός
Αετός Αγίου Θεοδώρου – Α.Ε Καππαδοκικού

*Με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «8»

Μαυραϊκή – Πάμισσος Καλογραιανών
«Εφτάψυχος» ο Πάμισσος! Η ομάδα των Καλογραιανών ισοφάρισε στο 89′ με τον Ηλία Παππά, στέλνοντας το ματς στην παράταση, εκεί που μετά από μισή ώρα αγώνα δεν άλλαξε το ισόπαλο 1-1 και στα πέναλτι οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-4 και να προκριθούν στους «8», ζώντας μέρες 2012, όταν έφτασαν στον τελικό της διοργάνωσης!

Η Μαυραϊκή προηγήθηκε μόλις στο 4′ με γκολ του Δημήτρη Πολύζου και στη συνέχεια πίεσε να διευρύνει το προβάδισμά της, όμως το σουτ του «μπουμ» Μπαντή και εκείνο του Ευ. Μπαντή στο α’ μέρος βρήκαν τον Παπαλίτσα σε ετοιμότητα. Ο Σωτήρης («μπουμ») Μπαντής είδε στο 33′ την προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι, με το 1-0 να παραμένει έως την ανάπαυλα. Στο β’ ημίχρονο η Μαυραϊκή συνέχισε να πιέζει, με τον Πάμισσο να διαχειρίζεται έξυπνα το ματς, μετρώντας και τις απουσίες των Τσακνή, Τσαπράζη και Ν. Νταλούμη.

Στο 82′ οι γηπεδούχοι είδαν την κεφαλιά του Φουντούνα να περνάει «ξυστά» από το οριζόντιο δοκάρι του Πάμισσου, ενώ νωρίτερα, ο Χρήστος Σαΐνης σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο 89′ όπως είπαμε, ο Ηλ. Παππάς σκόραρε για την ομάδα του Νώντα Καμινιώτη που όχι μόνο έμεινε «ζωντανή» στο ματς αλλά τελικά πήρε και το εισιτήριο για τους «8».

Στη διαδικασία των πέναλτι, η Μαυραϊκή που στερήθηκε των υπηρεσιών του τιμωρημένου Κ. Ισούφη, ξεκίνησε πρώτη τις εκτελέσεις, με τον Πάμισσο να ευστοχεί σε όλες και να βλέπει τον Λάμπρο Παπαλίτσα να αποκρούει το 4ο «χτύπημα» του Σωτήρη Μπαντή, ενώ η πέμπτη εκτέλεση από τον Βασίλη Καλλιώρα πέρασε άουτ, για το τελικό 3-4.

Πάμισσος: Τότος Οικονόμου 3-3
Μαυραϊκή: Σωτήρης Μπαντής 3-3 (αποκρούστηκε)
Πάμισσος: Λάμπρος Παπαλίτσας 3-4
Μαυραϊκή: Βασίλης Καλλιώρας 3-4 (άουτ)

Άρης Καρδίτσας – Α.Ο Φύλλου
Ένα ματς γεμάτο ανατροπές προσέφεραν στο κοινό της συνοικίας Αγίας Παρασκευής, Άρης Καρδίτσας και ΑΟ Φύλλου! Ο Άρης συνεχίζει στο θεσμό μετά τη νίκη του με 3-2, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στο 19′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σωκράτη Αντωνίου, σε χέρι του Κουτσιούμπα μέσα στην περιοχή μετά από σουτ του Μπάτζιο, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΑΟΦ να βλέπει…deja vu το ματς της προηγούμενης φάσης με τον Προδρομιακό, όταν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ από 1-0 σε 1-2. Μέσα σε τρία λεπτά, η ομάδα του Βασίλη Κούκλη κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς με δύο γκολ του Δημήτρη Χαβαλέ του Ιωάννη στο 51′ και το 54′.

Ωστόσο, ο Σωκράτης Αντωνίου πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια του και με δυνατό σουτ στο 67′ έφερε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα το ματς στα ίσα για το 2-2.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στο 72′ ο Χαλανούλης που μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και πλάσαρε όμορφα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου αγωνίστηκε με αυτοθυσία κάτω από την εστία των φιλοξενούμενων, υποφέροντας από πόνους στη μέση.

Α.Ο. Αγναντερού – Νέα Νίκη Καμινάδων
Ο ΑΟ Αγναντερού κατάφερε από νωρίς να επιβάλει το ρυθμό του στο ματς με τις Καμινάδες και να τσεκάρει το εισιτήριο για τους «8».

Μόλις στο 3′ ο «ορεξάτος» Χρήστος Παπαευθυμίου μπήκε από τα αριστερά και με έξοχο πλασέ έστειλε την μπάλα ψηλά, στην απέναντι γωνία του Παναγόπουλου για το 1-0.

Στο 11′  ο Κακαΐτσας κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κεχαγιάς για το 2-0, ενώ στο 15′ ο Παπαευθυμίου σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το 3ο της ομάδας του, σκορ με το οποίο έληξε το α’ μέρος.

Στο β’ ημίχρονο οι «Βυσσινί» ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με κεφαλιά του Γκαρνάρα στο 57′ μετά από σέντρα-ασίστ του Κακαΐτσα και το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο νεαρός Μαγαλιός στο 79′ που μπήκε στο παιχνίδι λίγο νωρίτερα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι για τον ΑΟΑ δεν αγωνίστηκε ο Σπύρος Καρτσάνας.