Karditsa Sportiva

Κύπελλο ΕΠΣΚ: Νικητής ο Α.Ο.Κ σε ματς-«δυναμίτη»! (photos)

Τη νίκη με σκορ 1-0 πήρε ο Α.Ο. Καρδίτσας στον 1ο ημιτελικό κυπέλλου ΕΠΣΚ κόντρα στον Ατρόμητο Παλαμά και απέκτησε «ελαφρύ» προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού.

Δείτε ΕΔΩ εκτενές φωτορεπορτάζ του KarditsaSportiva από την αναμέτρηση

Το τέρμα προήλθε μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσέλιου που στην πορεία της μπάλας ο Παπαγεωργίου τη βρήκε με το κεφάλι και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του στο 80′, σε μία αναμέτρηση που περιλάμβανε πολύ ένταση, από μία αποβολή για καθεμία ομάδα και διακοπές!

Ήταν φανερό από την αρχή του παιχνιδιού ότι οι δύο ομάδες φύλαγαν τα μετόπισθεν και έψαχναν μια καλή στιγμή για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα πρόκρισης.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ομαλά, χωρίς φάσεις με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου και να προσπαθούν κυρίως με στημένες φάσεις.

Από πλευράς γηπεδούχων ένα σουτ του Μπλατσέρη στο 23′ πέρασε άουτ και μία κεφαλιά του Κόκκινου από εκτέλεση κόρνερ στο 30′ είχε και αυτή την ίδια κατάληξη.

aok - atromitos palama kypello epsk 2016-17 (6)

Η επανάληψη όμως ήταν εντελώς διαφορετική με την ένταση να είναι το κυρίαρχο στοιχείο του παιχνιδιού και τους παίκτες των δύο ομάδων να παίρνουν αρκετές κίτρινες κάρτες.

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν καλύτερα και πίεσαν τον αντίπαλό τους, που έπαιζε κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 52′ συνέβη η φάση που σημάδεψε τον αγώνα.

Ο Μπλατσέρης βρέθηκε φάτσα με τον Τρούκη, ο πορτιέρο του Ατρόμητου τον ανατρέπει εντός περιοχής και ο διαιτητής δείχνει «παίζετε».

Το παιχνίδι σ’αυτό το χρονικό σημείο διακόπηκε με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για τον μη καταλογισμό του πέναλτι.

Το ντέρμπι άρχισε ξανά με τα νεύρα και την ένταση να είναι έκδηλη πλέον στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έψαξε το γκολ με τα μακρινά σουτ των Τσέλιου και Μπλατσέρη να καταλήγουν άουτ.

Στο 68′ ο Βαγγελάκος, που είχε περάσει αλλαγή, είδε την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και πέντε λεπτά αργότερα αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Ο Τάσος Μπεριτζάς βλέποντας την ομάδα του να μένει με παίκτη λιγότερο πέρασε στον αγώνα τον Κολλιό προσπαθώντας να κρατήσει το μηδέν, ενώ ο Σάκης Τίκας ζήτησε από τους παίκτες του να ανέβουν ώστε να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή.

Στο 82′ ο Τσέλιος εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Παπαγεωργίου ανάμεσα σε πολλά σώματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0.

aok - atromitos palama kypello epsk 2016-17 (25)

Σχεδόν στην επόμενη φάση ο Μπλατσέρης δέχεται σκληρό μαρκάρισμα από τον Μετούσι, με τον πρώτο να ζητά κάρτα του παίκτη του Ατρόμητου και να βλέπει αυτός τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να μένει με δέκα και ο ΑΟΚ.

Στη συνέχεια έγινε νέα διακοπή με τους πάγκους των δύο ομάδων να έρχονται σε επαφή και τους πιο ψύχραιμους να προσπαθούν να χωρίσουν τους υπόλοιπους.

aok - atromitos palama kypello epsk 2016-17 (1)

Το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά μετά από λίγα λεπτά, οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση και κράτησαν το υπέρ τους 1-0 που τους δίνει το ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στον Παλαμά.

Γκολ: 82′ αυτογκόλ Παπαγεωργίου

Κίτρινες: Παππάς, Δ. Κανιούρας, Μπλατσέρης – Βούζας, Κόκκινος, Χατζηρίζος, Βαγγελάκος, Κοντός

Κόκκινες: Μπλατσέρης – Βαγγελάκος

Α.Ο. Καρδίτσα (Σάκης Τίκας): Θ. Τσιαντούλας, Τσέλιος, Καραγιώργος, Ισούφης, Τζιλός, Παππάς, Μπράχος (12′ Δ. Κανιούρας), Παρθένης (90′ Κωνσταντινίδης), Κακαΐτσας, Μπλατσέρης, Παπαευαγγέλου.

Ατρόμητος Παλαμά (Τ. Μπεριτζάς): Τρούκης, Μετούσι, Παπαγεωργίου, Αρχοντής, Φλώρος, Κοντός, Παπαχρήστος (50′ Ζάγγος), Τσιρογιάννης (62′ Βαγγελάκος), Βούζας, Κόκκινος, Χατζηρίζος.