Κύπελλο ΕΠΣΚ: Διπλά πρόκρισης για ΑΟ Σελλάνων, Μακρυχώρι, στην παράταση ο Αστέρας, «πέταξε» ο Αετός!

Τα δύσκολα εμπόδια που έβαλαν Δόξα Μητρόπολης και Σώκρατες ξεπέρασαν εκτός έδρας ΑΟ Σελλάνων και Απόλλων Μακρυχωρίου για να προκριθούν στους «8» του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου».

Στα άλλα δύο ματς που ολοκλήρωσαν τη Γ’ Φάση, ο Αστέρας έκαμψε την αντίσταση του Ταυρωπού στην παράταση (κανονική διάρκεια 1-1) στο γειτονικό ντέρμπι, ενώ ο Αετός Αγ. Θεοδώρου θριάμβευσε κόντρα στην ΑΕ Καππαδοκικού για να γίνει η δεύτερη ομάδα της Α1 ΕΠΣΚ (μαζί με τον Άρη Καρδίτσας) που προκρίνεται στα προημιτελικά του θεσμού.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Δόξα Μητρόπολης – ΑΟ Σελλάνων
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Σώκρατες – Απόλλων Μακρυχωρίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αετός Αγ. Θεοδώρου – ΑΕ Καππαδοκικού
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αστέρας – Ταυρωπός

Τα σημερινά αποτελέσματα της Γ’ Φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου»:

Τρίτη 25-9-2018 | 15:45

Α.Ο. Καρδίτσας – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Πάμισσος Καλογραιανών 1-1 κ.α., 1-1 παρ. 3-4 πεν. (1-0 ημίχρονο)
Α.Ο. Αγναντερού – Νέα Νίκη Καμινάδων 5-0 (3-0 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Α.Ο. Φύλλου 3-2 (1-0 ημίχρονο)

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικό ρεπορτάζ των αγώνων της Τρίτης

Τετάρτη 26-9-2018 | 15:30

Σώκρατες – Απόλλων Μακρυχωρίου 1-2 (0-1 ημίχρονο)

Τετάρτη 26-9-2018 | 15:45

Δόξα Μητρόπολης – Α.Ο. Σελλάνων 1-3 (1-1 ημίχρονο)
Αστέρας – Ταυρωπός 1-1 κ.α, 3-1 παρ. (1-0 ημίχρονο)
Αετός Αγίου Θεοδώρου – Α.Ε Καππαδοκικού 4-1 (1-0 ημίχρονο)

*Με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «8»

Αετός Αγίου Θεοδώρου – Α.Ε Καππαδοκικού
Ο Αετός συνεχίζει τη θαυμάσια πορεία του στο κύπελλο και απαλλαγμένος από το άγχος, μιας και ο βασικός του στόχος είναι το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΚ, κατάφερε να σημειώσει δεύτερη διαδοχική πρόκριση σκοράροντας τέσσερα τέρματα. Αυτή τη φορά «θύμα» του ήταν η ΑΕ Καππαδοκικού και πρωταγωνιστές οι «μπέμπηδες» του Σάκη Σώκλα!

Στο 34′ ο Γιώργος Μπάτσας συνδυάστηκε έξοχα με τον Θωμά Χρυσικό και με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1-0 του α’ μέρους.

Στο β’ ημίχρονο, το ματς είχε καλύτερο ρυθμό και στο 61′ ο «αειθαλής» Γιώργος Νταρακλίτσας μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και πριν πλασάρει, ανατράπηκε από τον Σουτόγλου, με τον διαιτητή Γαλάνη να υποδεικνύει σωστά εκτέλεση πέναλτι. Την ποινή μετέτρεψε σε γκολ ο Γιώργος Μπάτσας, ζευγαρώνοντας τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η ομάδα του Αγίου Θεοδώρου έφτασε και σε τρίτο τέρμα, όταν ο Χρυσικός, από δημιουργός στο πρώτο γκολ έγινε σκόρερ, μπαίνοντας από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή και σουτάροντας δυνατά για το 3-0, το οποίο αφιέρωσε στον κ. Μάκη Μπάτσα, εκ των παραγόντων του Αετού.

Η ΑΕ Καππαδοκικού πίεσε στη συνέχεια κι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 71′ να μειώσει στο σκορ με τον Καρατζόγλου, ενώ ο ίδιος παίχτης ήταν που στο 83′ με εκτέλεση πέναλτι μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Φιλάρετος Μπαντάς, ο οποίος εισήλθε στο ματς στο 91′ και στο 93′ κατάφερε να προστεθεί στους σκόρερ βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Αστέρας – Ταυρωπός
Ματς το οποίο όσο περνούσε η ώρα αποκτούσε καλύτερο ρυθμό και μεγαλύτερο ενδιαφέρον έγινε στη Φαναρίου. Στο α’ μέρος, παρακολουθήσαμε περισσότερο παιχνίδι κέντρου, με τις δύο πλευρές να προσπαθούν να «διαβάσουν» εκατέρωθεν τον τρόπο ανάπτυξης και να λείπουν οι μεγάλες φάσεις. Ωστόσο, στην εκπνοή του ημιχρόνου ήρθε το γκολ για τον Αστέρα από μία στημένη φάση. Ο Τσιάκος από τα δεξιά εκτέλεσε το φάουλ από τη συμβολή των γραμμών της μεγάλης περιοχής, ο Γκιόλιας έκανε εσφαλμένη έξοδο και από κοντά ο Τσικρίκης με προβολή άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στο β’ μέρος το τέμπο παρέμεινε ίδιο, ωστόσο ο Ταυρωπός που προσπάθησε να απειλήσει, όντας πίσω στο σκορ, έφτασε τελικά στην ισοφάριση με τον Μαυροδήμο να σημειώνει στο 63′ τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στα επόμενα λεπτά το ματς έγινε πιο σκληρό και οι δύο πλευρές προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις για να…αποφύγουν το «μαρτύριο» της παράτασης, κάτι που τελικά δε γλίτωσαν.

Στο έξτρα ημίωρο, ο Αστέρας «χτύπησε» δύο φορές, αμφότερες στο β’ ημίχρονο, αρχικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιάκου που κέρδισε ο Τσικρίκης στο 107′ και έπειτα με γκολ του Γιάννη Οικονόμου στο 110′ που «σφράγισε» την πρόκριση για τους Ερυθρόλευκους.

Σώκρατες – Απόλλων Μακρυχωρίου
Όμορφο ματς στο Βιολογικό, όπου ο Απόλλων κατάφερε στο 11′ να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν ο Τζουμάκης σέντραρε αριστοτεχνικά για τον Ξέρρα που με κεφαλιά έβαλε μπροστά την ομάδα του Μακρυχωρίου. Στη συνέχεια ο Απόλλων πίεσε χωρίς αποτέλεσμα, ενώ ο στο 22′ ο Κατσιγιάννης πέτυχε γκολ, όμως νωρίτερα υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Από το ημίωρο και μέχρι τη λήξη του α’ μέρους, ο Σώκρατες κέρδισε μέτρα στο γήπεδο αλλά τα γεμίσματα που επιχείρησε στην αντίπαλη περιοχή πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο β’ ημίχρονο, ο Απόλλων Μακρυχωρίου έκανε δύο τα τέρματά του, όταν στο 58′ ο Ξέρρας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Παρθένη, έπειτα από μπαλιά του Τζουμάκη και ο Αποστόλης Τεντολούρης εκτέλεσε εύστοχα για το 0-2.

Η αντίδραση του Σώκρατες ήταν άμεση και στο 59′ ο Γεωργαντζάς με πλασέ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, μειώνοντας σε 1-2.

Το παιχνίδι άνοιξε στο τελευταίο τέταρτο και ο Σώκρατες είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Ζαραμπούκα που κατέληξε στο δοκάρι, χωρίς να αλλάξει το σκορ έως το φινάλε του αγώνα.

Δόξα Μητρόπολης – Α.Ο. Σελλάνων
Από τα ματς με πολύ καλό ρυθμό και αρκετές τελικές προσπάθειες στη Μητρόπολη, ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες.

Η Δόξα Μητρόπολης, χωρίς τους Αναγνωστόπουλο, Χαντζή, Γκούμα και Χίμι έπαιξε απελευθερωμένα και μολονότι ο ΑΟ Σελλάνων μπήκε πιο δυνατά, οι Κιτρινόμαυροι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο ματς.

Τα σουτ του Κοντού στο 8′, Μπιτέλη στο 11′, Πατσαρούχα στο 15′ και Τσιρογιάννη στο 18′ πέρασαν άουτ για την ομάδα του Προαστίου και η Δόξα Μητρόπολης, απείλησε με τη σειρά της στο 16′ όταν ο Μπουντούρης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, με τον Ράντο να πέφτει στη δεξιά του γωνία και με δεύτερη προσπάθεια να μπλοκάρει.

Το 1-0 ήρθε και πάλι από στημένη μπάλα του Σωκράτη Μπουντούρη. Λίγο πιο μπροστά από το χώρο της μεσαίας γραμμής και προς τα δεξιά, ο πληθωρικός επιθετικός εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Παπαδημητρίου πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του ΑΟ Σελλάνων και στην επαναφορά ο Βαγγελάκος πλάσαρε από διαγώνια θέση στην απέναντι γωνία για το 1-0.

Το προβάδισμα της Δόξας λειτούργησε αφυπνιστικά για την ομάδα του Προαστίου που συνέχισε να έχει τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας, προσπαθώντας να γίνει πιο ουσιαστική στην τελική προσπάθεια. Στο 24′ ο Κοντός με σουτ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τ. Τσιαντούλα και στο 29′ ήρθε το δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά οριζόντιο,  από τον Τσιρογιάννη

Έτσι, στο 32′ ο Χάδιαρης με μπαλιά-λόμπα βρήκε τον Πατσαρούχα, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων  έκανε την παράλληλη κεφαλιά-πάσα και ο Κοντός από κοντά δεν αστόχησε για το 1-1.

Η τελευταία καλή στιγμή του α’ μέρους ανήκε στον ΑΟΣ που σημάδεψε για τρίτη φορά το (οριζόντιο) δοκάρι του Τσιαντούλα, αυτή τη φορά με τον Πατσαρούχα.

Στο β’ ημίχρονο, ο Σωκράτης Μπουντούρης αντικαταστάθηκε στο 51′ λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, με το παιχνίδι, πάντως να είναι ξανά επιθετικό εκατέρωθεν. Ο ΑΟ Σελλάνων, βέβαια, εξακολουθούσε να έχει στην κατοχή του περισσότερη ώρα την μπάλα και στο 79′ ο Αν. Χαντζής μεταβίβασε στον Σπ. Παπαδημητρίου, εκείνος στον Τσιρογιάννη που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-2.

Στο 83′ ο προωθημένος Νίκος Θ. Παπαδημητρίου λίγο έλειψε να ισοφαρίσει για τη Δόξα όταν το σουτ του πέρασε ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Ράντου, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μπούσδρας ανενόχλητος έχασε μοναδική ευκαιρία μπροστά στην εστία του Τ. Τσιαντούλα, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 88′ διαμορφώθηκε το 1-3 από τον Τζέκο με κεφαλιά που «κλείδωσε» την πρόκριση των Κυανόλευκων.